Biznis 12.07.2023.

SKUPŠTINA GRADA: Proširen broj ugostitelja koji će moći duže da rade

ČITANJE: 3 minute

Skupština grada Banjaluka je usvojila odluke koje će omogućiti ugostiteljima u širem centru grada da rade skoro neograničeno tokom cijele godine.

Usvojene odluke se razlikuju u odnosu na prvobitno rješenje koje je predložila administracija gradonačelnika Draška Stanivukovića, jer je, između ostalog, proširen broj ugostitelja koji će moći duže da rade.

Za takva rješenja su sinoć glasali predstavnici skupštinske većine na čelu sa SNSD-om te odbornici koji podržavaju Stanivukovića, koji su se bez problema usaglasili oko ovih izmjena.

Naime, prvobitno je bilo predloženo da se produži radno vrijeme ugostiteljima samo u užem gradskom jezgru od sedam časova ujutru do pet časova idućeg dana, radnim danom i vikendom, o čemu je Capital pisao u tekstu: Stanivuković uvodi neograničeno radno vrijeme kafanama.

Prvobitni plan je obuhvatao najuže gradsko jezgro: zonu između ugla ulica Kralja Petra I Karađorđevića i Jevrejske; između ugla ulica Jevrejska i Ivana Franje Jukića; između ugla ulica Ivana Franje Jukića i Srpske; između ugla ulica Trg srpskih vladara i Kralja Petra I Karađorđevića, kao i ulica Bana Milosavljevića.

Taj prijedlog su predstavnici SNSD-a smatrali nepravednim, odnosno da diskriminiše ugostitelje koji ne upadaju u tu usku zonu.

„Smatramo da ugostitelji koji se nalaze u tvrđavi Kastel ili novom sportskom kompleksu u parku Mladen Stojanović zaslužuju da se tu nalaze“, naveo je odbornik SNSD Dragoslav Topić.

Insistirali su da se taj obuhvat proširi amandmanom što je gradonačelnik Draško Stanivuković prihvatio.

Tako je duže radno vrijeme omogućeno za ugostitelje koji se nalaze u nultoj i prvoj zoni gradskog građevinskog zemljišta.

Iako godinama vodi kampanju za neradnu nedjelju u Banjaluci, gradonačelnik Draško Stanivuković je na jučerašnjem zasjedanju više puta branio odluku kojom se produžava radno vrijeme ugostiteljima.

Između ostalog je rekao da ova odluka nema veze sa odlukom o neradnoj nedjelji koja se odnosi prvenstveno na trgovce.

„Vodili smo računa o strukturi zaposlenih u ugostiteljstvu i trgovini i to nije baš za poređenje. Kao konobari pretežno rade muškarci, a u trgovini pretežno rade majke. Najčešće je ta struktura zaposlenih zato smo u neradnoj nedjelji na taj način vodili računa“, pravdao se Stanivuković.

Pored amandmana kojim je povećan broj ugostitelja koji će moći neograničeno da rade, odbornici su prihvatili i drugi amandman kojim je korigovan iznos takse koji će ugostitelji morati plaćati u slučaju da žele duže da rade.

Prvobitno je bilo predloženo da taksa iznosi 3.600 KM za ljetnju i zimsku sezonu.

Prema usvojenim izmjenama ugostitelji koji se nalaze u nultoj zoni, a žele duže da rade moraće plaćati 500 KM mjesečno za tu privilegiju, a oni koji se nalaze u prvoj zoni 300 KM mjesečno.

Prema pregledu zona gradskog građevinskog zemljišta koji je objavljen na internet stranici Grada Banjaluka obuhvat posebne ili nulte zone gradskog građevinskog zemljišta ograničen je ulicama: Teodora Kolokotronisa, Bulevarom cara Dušana, Krajiških brigada, Ranka Šipke, Vuka Karadžića, Kralja Petra I Karađorđevića, Dr Mladena Stojanovića zatim sjevernom i istočnom granicom parka Mladena Stojanovića, potom ulicama Gundulićevom, Novice Cerovića i sa juga rijekom Vrbas.

Obuhvat gradskog građevinskog zemljišta prve zone sastoji se iz dva dijela i to: sjeverni dio ograničen ulicama: Krajiških brigada, Trive Amelice, Bulevarom srpske vojske, Bulevarom vojvode Petra Bojovića, sa juga rijekom Vrbas te ulicama Novice Cerovića, Gundulićevom, granicom parka Mladena Stojanovića, potom ulicama Dr Mladena Stojanovića, Kralja Petra I Karađorđevića, Vuka Karadžića i ulicom Ranka Šipke i južni dio ograničen ulicama: Bulevarom cara Dušana, Teodora Kolokotronisa, zatim na istoku rijekom Vrbas, a sa juga ulicama Branka Morače i Radoja Domanovića te na zapadu Omladinskom ulicom, prenosi capital.ba.

(SB)

Oznake: ugostiteljstvo