Politika 19.10.2017.

Skupština RS će odlučivati bez opozicije do izbora 2018. godine?

ČITANJE: 3 minute

Nakon burnih dešavanja na posljednjoj i pretposljednjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, 17. oktobra i 13. septembra, odnosi vlasti i opozicije ušli su u fazu koju neutralni posmatrači, šahovskim riječnikom, mogu nazvati patom.

Međutim, u dva bloka na političkoj sceni RS ne dijele takvu ocjenu, već su skloniji uvjerenju da, umjesto dugoročnog ponavljanja istih poteza, slijedi rasplet u kojem će jedna strana biti matirana. Naravno, prognoze o tome ko će biti pobjednik, a ko gubitnik, potpuno se razlikuju i zavise od stranačke pripadnosti. Zanimljivo je da i u vladajućoj koaliciji i u Savezu za promjene dominira viđenje narednog perioda u kojem će se NSRS o pitanjima na dnevnom redu izjašnjavati bez opozicionih poslanika, i to sve do narednih opštih izbora 2018. godine!

Adam Šukalo, poslanik Napredne Srpske i član kluba PDP-a u NSRS, smatra da kompromis nije moguć, a ovakav stav tumači zapažanjem da „režim želi kontrolu nad svim institucijama, zbog čega su Narodnu skupštinu učinili bespredmetnom“. Razlika je samo u tome što je vlast, ističe Šukalo, na sjednici u septembru bila potpuno zatečena opozicionim metodama, a sada su „osmislili scenario, pa je Nedeljko Čubrilović formalno uskladio postupke sa poslovnikom, što ne mijenja činjenicu da je sve što su usvojili nelegalno“.

„Poslije onog što se dogodilo na posljednje dvije sjednice, moje lično mišljenje je da opozicija treba da napusti parlament Srpske do izbora 2018. godine, čime bismo delegitimisali samovolju režima. Takođe, smatram da bi to trebalo da bude uvod u bojkot predstojećih izbora, budući da ne postoji ni minimum uslova za ravnopravnu političku utakmicu, imajući u vidu način na koji vlast kontroliše medije i krši sve pravne norme u RS“, kaže Šukalo za srpskainfo.com.

Naš sagovornik dodaje da „parlament neće više ni biti potreban režimu čim usvoji budžet za 2018. godinu.“ Kada je riječ o vlastitom prijedlogu opozicione strategije, Šukalo ističe da bojkot parlamenta i izbora ne znači „isticanje bijele zastave“, budući da, s njegovog stanovišta, mora da bude „praćen protestima i jasnim pobjedničkim konceptom djelovanja SZP-a“.

Igor Žunić, potpredsjednik Kluba poslanika SNSD-a u NSRS, ne očekuje da će opozicija promijeniti pristup koji je praktikovala na posljednje dvije sjednice, ali primjećuje da su takve metode vremenski limitirane, pošto će „do kraja mandata ovog skupštinskog saziva biti održano maksimalno sedam-osam sjednica“. Žunić kaže da može da razumije želju političkih konkurenata da se „njihov glas bolje čuje“, s tim da i to, smatra on, ima granice.

„Niko ne može da bude iznad parlamenta ili iznad Republike Srpske. Za izbornu kampanju još ima dovoljno vremena, a do tada moramo ostvariti vrlo važne ciljeve. Shvatam da opozicija ne želi da se izjasni o političkim pitanjima, kao što je Rezolucija o vojnoj neutralnosti, ali mi je neobjašnjiva njihova nezainteresovanost za životne teme sa dnevnog reda posljednje sjednice NSRS, od prijedloga zakona o Fondu solidarnosti za liječenje djece u inostranstvu do izmjena i dopuna Zakona o komunalnim djelatnostima“, kaže Žunić za srpskainfo.com.

Prema njegovim riječima, izlazak sa pištaljkama za sto radnog predsjedništva NSRS bio je neugodan i većini opozicionara. Žunić ističe da je on, pošto je psiholog po profesiji, „jasno mogao da vidi da je bar 80 odsto poslanika opozicije gledalo u pod, a da su čitavu priču euforično predvodila tek tri-četiri čovjeka“.

„Ukoliko osporavaju odluke koje su usvojene u nastavku sjednice, opozicione stranke mogu da se žale Ustavnom sudu RS. Međutim, kao poslanik koji je bio u maloj sali, mogu da kažem da je taj dio zasjedanja protekao besprekorno i da su poštovane sve procedure koje važe u svakom parlamentu u svijetu“, zaključio je Žunić, poručujući da i dalje vjeruje da je dogovor moguć i da očekuje da će „predsjednik RS uputiti opoziciji još jedan poziv na dijalog“.

(S. Bižić/ srpskainfo.com)