Sport 06.09.2023.

SLOVENCI ELIMINISANI: U polufinalu SP igraju Kanada – Srbija i SAD – Njemačka

Košarkaška reprezentacija Kanade plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva, pošto je danas u četvrtfinalu Mundobasketa u Manili pobijedila Sloveniju rezultatom 100:89 (26:24, 24:26, 30:21, 20:18).

Kanada je ovim trijumfom omogućila reprezentacijama Srbije i Njemačke da kao dvije najbolje plasirane evropske selekcije sa SP izbore direktno učešće na Olimpijskim igrama u Parizu naredne godine.

Kanada će u petak od 10.45 časova u polufinalu Mundobasketa igrati sa Srbijom. U drugom polufinalu SP od 14.30 će se sastati selekcije SAD i Njemačke.

Najefikasniji u selekciji Kanade u današnjem meču bio je Šej Gildžes-Aleksander sa 31 poenom, dok je Ri-DŽej Baret dodao 24. U selekciji Slovenije najbolji je bio Luka Dončić sa 26 poena, dok je Klemen Prepelič dodao 22.

Selekcija Kanade dobila je prvu četvrtinu rezultatom 26:24, dok je Slovenija bila bolja u drugom delu meča 26:24. Kanada je zaigrala angažovanije u drugom poluvremenu, a u trećoj četvrtini maksimalna prednost iznosila je 16 poena u 28. minutu (77:61). Slovenija je do kraja treće četvrtine smanjila prednost Kanade na 80:71.

Kanadski košarkaši su u 33. minutu ponovo stekli 16 poena prednosti (92:76). Slovenija je u 36. minutu prišla na minus devet (94:85), ali je Kanada odbila nalet protivnika i zasluženo je stigla do pobjede. U poslednjoj četvrtini isključeni su Luka Dončić, kao i košarkaš Kanade Dilon Bruks.

Slovenija će u nastavku takmičenja na Mundobasketu igrati sutra sa Litvanijom za plasman od petog do osmog mjesta, prenose agencije.