SMANJEN RIZIK OD POPLAVA Gradski štab za vanredne situacije spreman je za elementarne nepogode
Gradski štab za vanredne situacije spreman je za elementarne nepogode. To je moglo da se vidi tokom pokazne vježbe na kojoj je provjerena reakcija u kriznim situacijama, odnosno u slučajevima pojave bujica i izlijevanja vodenih tokova.
Simulacija je izvedena u okviru projekta “Upravljanje poplavnim rizikom u slivu rijeke Vrbas” i njena svrha je preventivnog karaktera. Zamjenik gradonačelnika Srđan Amidžić rekao je da je saradnja na ovom polju sa UNDP-om na najvišem nivou, te da se ove aktivnosti sprovode s ciljem sprečavanja situacija kao što je bila ona 2014. u vrijeme velikih poplava.
– Ovaj projekat ide u dva pravca: preventivnog djelovanja i regulisanja pravila ponašanja u kriznim situacijama. Sa UNDP-om smo izgradili projektnu dokumentaciju i urbanistički plan na koji način izvršiti regulaciju rijeke Vrbas, da vidimo šta su kritične tačke i koji su budući poslovi kojima treba da se bavimo – rekao je Amidžić.
Dodao je da su urađeni konkretni poslovi na sanaciji i regulisanju sliva Vrbasa, u koje je kroz saradnju sa UNDP-om uloženo 950.000 KM kako bi rizik od poplava bio smanjen.
– Kada je u pitanju reakcija u kriznoj situaciji, naravno da ne možemo u potpunosti otkloniti svu štetu, ali ako na pravilan način reagujemo, ona može biti smanjena do 50 procenata – istakao je Amidžić.
Predstavnik UNDP-a Slađana Bundalo izjavila je da su, u saradnji sa Gradskom upravom, izrađene mape opasnosti i mape rizika od poplave, te uspostavljena automatska mreža za hidrometrijsko praćenje.
– Sliv Vrbasa tako je postao prvi riječni sliv u BiH sa dovoljnom pokrivenošću hidrometeorološke mreže. U gradu je postavljeno šest automatskih stanica: tri vodomjerne, te dvije padavinske i jedna meteorološka – naglasila je Bundalo.
Dodala je da je urađen i projekat za regulaciju vodotoka Vrbasa u užem gradskom jezgru, a vrijednost investicija je oko 1,8 miliona KM.
Šef Odsjeka za civilnu zaštitu i poslove Teritorijalne vatrogasne jedinice Mladen Ćućun naglasio je da je postavljanje hidroloških mjernih stanica od izuzetnog značaja jer se sada u svakom momentu može znati kada Vrbas nadolazi i da li može biti problema.
Civilna zaštita
U svim mjesnim zajednicama na teritoriji grada egzistira 67 jedinica Civilne zaštite. U deset najvećih postoje po dva samostalna voda, u 18 po jedan, a u 29 mjesnih zajednica postoji po jedno samostalno odjeljenje.
– Očekujemo obuku u toku aprila ili početkom maja, koja će biti izvršena po mjesnim zajednicama. Prioritet će biti zaštita od poplava, dakle akcenat će biti na mjesnim zajednicama koje se nalaze u slivu rijeke Vrbas – rekao je šef Odsjeka za civilnu zaštitu i poslove Profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice Mladen Ćućun.
(Glas Srpske)