Svijet 24.07.2024.

Snažna hidrotermalna eksplozija uplašila posjetioce Jelouston parka VIDEO

ČITANJE: 2 minute

Iznenadna hidrotermalna eksplozija u nacionalnom parku Jelouston natjerala je posjetioce da pobjegnu na sigurno, nakon što su para i crno kamenje poletjeli visoko u nebo.

Video objavljen na internetu prikazuje desetine ljudi kako sa šetališta gledaju rastuću erupciju.

Voda i krhotine su tada počeli da padaju, a posjetioci su bježali glavom bez obzira. Neki su vikali “Nazad!” i “Dragi Bože!”

Nije bilo izvještaja o povredama, ali područje Biscuit Basina zatvoreno je zbog bezbjednosti posjetilaca nakon što je kamenje u padu oštetilo šetnicu koja drži ljude dalje od krhkih i često opasnih geotermalnih područja Jeloustona.

“Vidjeli smo da se para sve više diže i za nekoliko sekundi je postalo ogromno“, rekla je Vlada March, kalifornijska agentica za nekretnine koja je bila u blizini sa svojom majkom, mužem i dvoje dece. “Samo je eksplodiralo i pojavio se crni oblak koji je prekrio sunce.”

Eksplozija je mogla biti rezultat začepljenog prolaza u opsežnoj vodovodnoj mreži koja se nalazi ispod svjetski poznatih gejzira, termalnih izvora i drugih termalnih pojava Jeloustona, rekao je naučnik Mike Poland iz vulkanskog opservatorija Jelouston.

Začepljenje bi izazvalo nakupljanje toplote i pritiska poput protoska u ekspres loncu, sve dok voda iznenada nije prešla u paru, uzrokujući trenutno i ogromno proširenje zapremine i izazivajući eksploziju, dodao je Poland.

Najveći poznati krater izazvan hidrotermalnom eksplozijom na Zemlji nalazi se u Jeloustonu i širok je oko 2,4 km, istakao je naučnik.

“Ono što smo danas vidjeli bilo je spektakularno i definitivno opasno. Ali u poređenju sa onim što je Jelouston činio u prošlosti, bilo je relativno malo”, kazao je.

Park Jelouston se nalazi nasred ogromnog i uspavanog vulkana. Najnovija hidrotermalna eksplozija nije ukazala na novu aktivnost unutar vulkanskog sistema, koja je i dalje na normalnom nivou, naveo je američki Geološki zavod.

Od 1890. do sada su najmanje 22 osobe umrle od povreda povezanih s termalnim reakcijama u i oko 9.000 kvadratnih kilometara nacionalnog parka, zaključuje Guardian, prenosi N1.