Politika 12.09.2023.

Šolaja: Obećanja o ulasku u EU dio strateških igara s Rusijom, nema ozbiljnog procesa

ČITANJE: 2 minute

Nerealno je da dođe do primanja novih članica, prije nego što se unutar same Evropske unije ne izvrše određene reforme što predlaže Francuska, a koje se tiču načina organizacije i odlučivanja, ali i samog prijema novih članica, kaže za “Glas Srpske” profesor međunarodnih odnosa Miloš Šolaja.

– Stoga i na sva obećanja koja možemo čuti, da bi Balkan u paketu mogao biti primljen do 2030. godine, trebalo bi gledati samo u svjetlu geopolitičkih i strateških  odnosa i igara s Rusijom. Ozbiljnih procesa koji bi trebalo da vode ka eventualnom ulasku u ovu zajednicu nema, niti će ih biti uskoro – poručio je Šolaja.

Smatra kako je priča o eventualnom ulasku Ukrajine u Evropsku uniju još uvijek na dugom štapu, jer, kako je pojasnio, ne vjeruje da će Brisel donijeti odluku da primi neku državu u svoju zajednicu, a da u njoj još uvijek bjesni veliki rat.

– Nije to popiti čašu vode naiskap. Ima tu mnogo stvari koje odlučuju da li neko može biti ili ne biti primljen u EU. Možda će za Kijev kriterijumi biti nešto niži, ali to i dalje ne znači da će Brisel do kraja ove godine pozvoniti na vrata Ukrajine. Mislim, moguće je pod određenim pritiscima i okolnostima, ali nije realno. Što se BiH i ostalih balkanskih zemalja tiče, to je već drugo pitanje. Ako ćemo objektivno, mi još uvijek ne ispunjavamo uslove za ulazak. Ne treba zaboraviti da mi u ovu zajednicu ne možemo ući ni sa institucijom visokog predstavnika. Ali treba biti iskren i reći da nas mnogi i ne žele unutar ove zajednice i to se neće preko noći promijeniti – kaže  Šolaja.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je na samitu procesa Brdo-Brioni koji se održava u Skoplju, a na kom je, između ostalog, razgovarano i o očekivanjima u vezi sa evrointegracijama, rekao da je  “gotovo izvjesno da će Ukrajina, a možda i Moldavija, do kraja ove godine dobiti datum o eventualnom ulasku u Evropsku uniju, a mi siročići sa Balkana kako nam bude”.

Kako je istakao, smatra da se radi o samo lijepim željama da zemlje na Balkanu postanu članice Evropske unije do 2030. godine, o čemu je nedavno govorio predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel na otvaranju 18. bledskog strateškog foruma održanom krajem avgusta ove godine.