Svijet 04.11.2022.

Šolc i Si oči u oči, na stolu tri teme

ČITANJE: 3 minute

Kineski predsjednik Si Ðinping je danas na svom prvom sastanku s njemačkim kancelarom Olafom Šolcom istakao potrebu za većom saradnjom između Kine i Njemačke u “vrijeme promjena i previranja”, a očekuje se da će dvije delegacije razgovarati i o ratu u Ukrajini, klimatskim promjenama i razvoja ekonomskih odnosa.

Šolcova današnja posjeta je prvi dolazak jednog lidera države G7 u Kinu tokom posljednje tri godine, i predstavljaće, prema mišljenju analitičara, test za odnose između Pekinga i Zapada poslije dužeg perioda rastućih tenzija, prenosi Rojters.

Tokom njihovog prvog sastanka, otkako je njemački kancelar stupio na dužnost, Si je poručio da velike države s uticajem, poput Kine i Njemačke treba još više da rade zajedno u vrijeme “promjena i previranja“ u korist svjetskog mira, izvijestila je kineska državna televizija.

Njemački kancelar je, na sastanku u Velikoj dvorani naroda, takođe rekao Siju da je dobro što je organizovan direktan susret dva lidera u napetim vremenima, dok traje ruski rat u Ukrajini koji stvara probleme za globalni poredak zasnovan na međunarodnom pravu, navodi Rojters.

Šolc je takođe najavio da će njih dvojica tokom posjete razgovarati o pitanjima vezanim za odnose Evrope i Kine, borbi protiv klimatskih promjena i globalnoj nestašici hrane, kao i o načinima za razvijanje kinesko-njemačkih ekonomskih odnosa, kao i drugim pitanjima u kojima se stavovi dvije zemlje razlikuju.

Delegaciji Njemačke, u kojoj su i privredni lideri ove zemlje, po slijetanju u Peking jutros su rađeni testovi na kovid-19, a kinesko medicinsko osoblje u epidemiološkim odijelima je ušlo u avion da izvrši testiranje, navodi britanska agencija.

Stroga kineska politika nulte tolerancije na kovid-19 i rastuće tenzije sa Zapadom uticale su da lideri velikih zapadnih sila ne posjećuju Kinu u prethodnom periodu, dok je Si tek nedavno nastavio s putovanjima u inostranstvo.

Inače, ovo je prvi put poslije tri godine da jedan lider zemlje članice Evropske unije odlazi u zvaničnu posjetu Kini. Njemački kancelar Olaf Šolc boravi danas u Pekingu, a prije njega je to učinio francuski predsjednik Emanuel Makron, u novembru 2019. godine. Šolc će biti prvi evropski lider koji će posjetiti Kinu od kada je počela ruska invazija na Ukrajinu.

Takođe, biće i prvi visoki zvaničnik neke liberalne demokratije kome je odobrena državna posjeta Kini od izbijanja pandemije, a njemački kancelar će postati i prvi svjetski lider koji će se sresti s predsjednikom Si Đinpingom od kada je on učvrstio svoju vlast na kongresu Komunističke partije. Međutim, Šolcova posjeta izaziva brojne kontroverze, a određeni analitičari je nazivaju “jednodvenim izletom u minsko polje”.

Aktuelna njemačka vlada koju čini tročlana koalicija još ranije je najavila da želi da smanji ekonomsku zavisnost i da ojača odnose sa demokratskim državama u Aziji. Kao simbol promjene njemačkih geopolitičkih prioriteta viđena je i aprilska posjeta Olafa Šolca Tokiju. Za razliku od njega, njegovi prethodnici Angela Merkel i Gerhard Šreder su za prvo zvanično putovanje u Aziju birali Peking.

U koalicinom sporazumu koji su partije u Njemačkoj potpisale krajem prošle godine, odnos s Kinom je označen kao “sistemsko rivalstvo”. Naglašena je i potreba da se zajedno sa SAD i ključnim indopacifičkim partnerima, kao što je Japan, rješavaju geopolitička i bezbjednosna pitanja. Zbog toga, ali više zbog ruske invazije na Ukrajinu, određeni analitičari smatraju da je Šolcova odluka da u Peking otputuje s privrednom delegacijom problematična.

Stručnjak za kinesko-njemačke odnose u američkoj istraživačkoj firmi Rhodium Group Noa Barkin za Gardijan napominje da je teško prenijeti poruke o Rusiji, Tajvanu i ljudskim pravima “dok vaši izvršni direktori sede u susjednoj prostoriji i žele da se razgovaraju o ulaganjima”.

(Agencije)