SpaceX lansirao raketu s tajnom misijom za američku vojsku VIDEO
Foto: Printscreen/X
Raketa Falcon 9 kompanije SpaceX, koja je nosila tajni teret za američki Nacionalni izviđački ured (NRO), lansirana je juče s lansirne rampe 40 u Svemirskoj stanici Cape Canaveral na Floridi. Riječ je o još jednoj klasifikovanoj misiji za potrebe američke nacionalne bezbjednosti.
Falcon 9 poletio je u 14.16 sati po istočnoameričkom vremenu (19.16 GMT), probivši se kroz oblačno nebo iznad Cape Canaveral Space Force Stationa. Misija nosi oznaku NROL-77, a teret je, kao i obično u slučaju NRO-a, obavijen tajnom.
Nacionalna izviđačka kancelarija, koja djeluje u sklopu američkog Ministarstva odbrane, zadužena je za upravljanje flotom američkih špijunskih satelita. U službenom saopštenju NRO-a navodi se tek da misija “nosi teret za nacionalnu bezbjednost koji je projektovao, izgradio i kojim upravlja NRO”, bez ikakvih dodatnih tehničkih ili operativnih pojedinosti.
Izuzetak nisu ni simbolički detalji. Oznaka misije NROL-77 prikazuje leteću vjevericu, uz natpis “Another One Gone — Today, Tomorrow and Beyond” (Još jedna obavljena – danas, sutra i dalje). Zvaničnici NRO-a u materijalima za medije naveli su da leteća vjeverica simboliše marljivost i izdržljivost.
Liftoff! pic.twitter.com/4iQmX6dSF8
— SpaceX (@SpaceX) December 9, 2025
Uspješno sletio
“Uvijek aktivna, prikuplja osnovna znanja iz svemirskog domena za naciju i njene saveznike. Svaka misija je važna, svaka odluka ima težinu, a svaki napredak vodi nas dalje. ‘Another One Gone — Today, Tomorrow and Beyond’ utjelovljuje neumornu težnju za izvrsnošću“, poručili su iz NRO-a.
Lansiranje NROL-77 druga je NRO misija koju je SpaceX sproveo u sklopu ugovora o Nacionalnom bezbjednosnom svemirskom lansiranju (NSSL), faza 2, koji je kompaniji dodijeljen u avgustu 2020. godine. Prema navodima SpaceX-a, riječ je o trećoj misiji za NRO i Zapovjedništvo svemirskih sustava SAD-a koju je tvrtka realizirala ove godine.
Ukupno je ovo bio sedmi let Falcona 9 u 2025. s oznakom NROL-a. Ranije ove godine lansirane su misije NROL-153, NROL-57, NROL-69, NROL-192, NROL-145 i NROL-48, u razdoblju od januara do septembra.
Prvi stepen rakete Falcon 9 uspješno se vratio i sletio u Cape Canaveralu, čime je još jednom potvrđena SpaceX-ova praksa ponovnog korištenja raketnih sistema, čak i u složenim i osjetljivim misijama za američku vojsku i obavještajnu zajednicu, prenosi Index.
Falcon 9’s first stage lands on LZ-2 pic.twitter.com/63yup6zvUT
— SpaceX (@SpaceX) December 9, 2025