Sport 05.07.2024.

Španci u polufinalu EP, savladali Nijemce u produžecima

ČITANJE: 3 minute

Fudbaleri Španije plasirali su se u polufinale Evropskog prvenstva nakon što su večeras u duelu četvrtfinala nakon produžetaka sa 2:1 porazili domaćina Njemačku.

Za mnoge je ovo bilo finale prije finala i meč od kojeg se očekivalo mnogo- A kako i ne bi kada je ovo bio okršaj timova koji su po tri puta bili šampioni Evrope.

Španci su zaprijetili već u 10. sekundi preko Pedrija ali nije taj udarac imao dovoljno snage ni preciznosti da bude pretežak posao za golmana Manuela Nojera.

Da ovo nije bio dan madog veziste Barselone pokazalo se u 4. minutu kada je na njega oštro startovao veteran Toni Kros a povreda koljena je bila toliko ozbiljna da je mladi Španac nije mogao da nastavi pa ga je zamijenio Danijel Olmo.

Kros nije dobio žuti karton za taj start, ali ni za kasniji, kada je isto tako opasno zgazio Jamala.

U 14. minutu Jamal je pokušao iz slobodnog udarca ali je lopta otišla pored stative. Ztaprijetili su i Nijemci nekoliko puta ali nisu bili ni približno opasni koliko su bili otri u startovima nad rivalom pa je na kraju Antonio Ridiger dobio žuti karton što uz onaj iz prethodnog meča znači da neće igratu u polufinalu ako njegov time prođe.

U 17. minutu Fabian Ruiz je uputio snažan udarac ali preko gola- Četiri minuta kasnije stadionom u Štutgartu se prolomio uzdah jer je Džošua Kimih upito sjajan centarpšut a Kai Haverca sa nekoliko metara glavom loptu uputio pravo u dobro postavljenog čuvara mreže “crvene furije” Unaja Simona.

Oba tima su se razigrala pa se rasplamsala borba a svim dijelovima terena odbrane oba tima imale su pune ruke posla.

Olmo je u 39. minutu uputio snažan udarac a Nojer je baš kao i zadnja linija “pancera” pokazao nesigurnost odbivši loptu ali srećom dobro je završilo po domaćina. I Jamal se okušao iz daljine ali golman Bajerna je ovaj put bio skoncentrisan.

Mrino je počelo drugo poluvrijeme a u tom sporom ritmu je u 52. minut sjevnula beprekorna akcija. Jamal je uposlio Olma koji je preciznim udarcem matirao Nojera za 1:0.

Pogodak je podigao tempo utakmice a Nijemci su sve karte bacili u napad i krenuli po izjednačenje.U 69. minutu su bili blizu toga ali Simon je odbranio udarac Andriha. Ubrzo je i Fulkrug pokušao glavom ali nisu uspjeli da probiju gustu odbranu protivnika.

U 82. minutu Unai Simon je previše istrčao naprijed a Havercu se pružila prilika da bude junak domaćih navijača. Pokušao je lobom da kazni golmana Španaca ali lopta je otišla preko gola.

I taman kada se sve primirilo Florijan Virc je u 90. minutu postigao svoj treći i bez sumnje najvažniji gol u dresu “elfa” odvevši ovaj meč u produžetke.

U produžecima je svebilo u egalu a i taman kada se mislilo da če penal lutrija odlučiti Miklel Merino je u 119. minutu postigao gol karijere i svoj tim odveo narednu rundu.

Španci će u polufinalu 9. jula igrati sa pobjednikom duela Francuska – Portugalija koji se igra večeras od 21 čas, prenose Nezavisne.