Vijesti 07.03.2024.

Srbija i Srpska nastavljaju projekat Buk Bijela, Crna Gora traži procjenu uticaja

ČITANJE: 3 minute

Republika Srpska i Srbija nemaju namjeru da stanu s projektom hidroelektrane Buk Bijela, a Crna Gora neće biti barijera u njegovoj realizaciji, ali traži validnu procjenu da li ugrožava Durmitor i Taru, poručeno je nakon sastanka resornih ministara Srbije, Republike Srpske i Crne Gore.

Ministar energetike i rudarstva Srpske Petar Đokić rekao je, nakon sastanka sa resornim ministrima Srbije Dubravkom Đedović Handanović i Crne Gore Sašom Mujovićem, da je važno završiti započete projekte i riješiti otvorena pitanja.

Đokić je rekao da je Buk Bijela predmet interesovanja svih i da je prava šteta što je mnogo decenija prošlo i mnogo sredstava “otišlo u Drinu” iz sebičnih političkih razloga koji su blokirali realizciju ovog projekta.

On je naglasio da je projekat Buk Bijela vrijedan 40 miliona evra i da je u pripremne radove do sada protrošeno 12 miliona evra.

– Republika Srpska nema namjeru da stane, ni Vlada Srbije nema namjeru da stane. Moramo otkloniti neke prepreke koje stoje na putu izgradnje – poručio je Đokić na konferenciji za novinare u Beogradu.

Povodom poruke crnogorskog kolege da Podgorica neće podržati ovaj projekat ako se može odraziti na Durmitor i Taru, Đokić je rekao da je ključno da se o svemu pita struka, jer svi zajedno imaju odgovornosti prema evropskim standardima, te da će biti izrađena studija uticaja na prirodnu okolinu.

Kada je riječ o pitanju naknada za Bilećko jezero, koje je pokrenula crnogorska strana, Đokić je rekao da je i o tome bilo riječi na današnjem sastanku u Beogradu i da će Srpska pronaći model naknade.

On je naglasio da je važno zajednički raditi na prenosnoj mreži na kojoj će u perspektivi biti priključeni svi novi objekti.

Handanovićeva je, nakon trilateralnog sastanka u zgradi Vlade Srbije, rekla da su pripremni radovi na Buk Bijeloj završeni, ali da je neophodno otkloniti prepreke koje postoje u Federaciji BiH i pronaći održiva rješenja.

Ona je navela da su u ovaj zajednički projekat Srbija i Srpska uložile mnogo novca, da su prethodno urađeni i završeni pripremni radovi i da se radi na studiji uticaja na životnu sredinu.

– Riječ je o hidrocentrali snage 114 megavata, izuzetno važnom projektu – rekla je ona, prenosi Srna.

Handanovićeva je dodala da je Drina često granica, ali i ogroman hidroenergetski potencijal, te da su važni i drugi projekti na srednjoj Drini, a za njihovu realizaciju ključan je dijalog sa partnerima u FBiH.

Mujović je rekao da se sve zemlje regiona nalaze u procesu energetske tranzicije i da je važno sagledati kako jedne drugima mogu biti podrška i pomoć, te ukazao na potrebu izgradnje prenosnih kapaciteta.

Kada je riječ o projektu Buk Bijela, Mujović je rekao da u istoj mjeri koliko voli energetiku, toliko i poštuje svoju zemlju i odluke crnogorskog parlamenta da se zaštite Tara i Durmitor.

– Mi nećemo biti kamen spoticanja i barijera u realizaciji projekta “Buk Bijela”, samo tražimo validnu procjenu da li ugrožava Durmitor i Taru – rekao je Mujović i dodao da Crna Gora neće da žmuri u vezi s tim.

Kada je riječ o naknadi za Bilećko jezero, Mujović je rekao da je Crna Gora pokrenula ovo pitanje sa “mrtve tačke”, jer joj pripada neka vrsta naknade.

– Tražimo pravično rješenje, ne smijemo da žmurimo i odustajem od onog što nam pripada – naveo je Mujović i dodao da je važno da postoji dobra volja da se riješi ovo zajedničko pitanje i problem koji tišti Crnu Goru.