Vijesti 07.05.2023.

Srpski logoraši iz Odžaka: Pet godina nije podignuta nijedna optužnica

ČITANJE: 4 minute

Srpski logoraši sa područja Odžaka, koji su 8. maja prije 31 godinu na prevaru zarobljeni i odvedeni u dva odžačka logora, preživjeli su 132 metode mučenja i za to je do sada osuđeno devet zločinaca na ukupno 71 godinu zatvora, ali ističu da u posljednjih pet godina nije podignuta nijedna optužnica.

Iz Udruženja logoraša “Odžak ‘92” navode da su prema revidiranoj strategiji za procesuiranje na predmetima ratnih zločina ovakvi predmeti prebačeni na kantonalne sudove što je dosta usporilo.

– Problem za nas logoraše je što sada idemo da svjedočimo pred Kantonalnim sudom u Odžaku gdje za njih nije zločin što su mene tukli. Ta metodologija spuštanja predmeta je pranje zločinaca – rekao je Srni jedan od logoraša.

U logore u Odžaku, smještene u prostorijama osnovne škole i fabrici u “Strolit”, bilo je zatvoreno 1.294 Srba, među kojima je bilo 326 žena i 104 djece. Najviše zatočenih bilo je iz sela Novi Grad.

Pripadnici HVO-a i regularne Hrvatske vojske su u dva ta odžačka logora, kao i u onima koji su bili u tadašnjem Bosanskom i Slavonskom Brodu, ubili 42 logoraša. Silovano je 60 Srpkinja, najmlađa je bila djevojčica od deset godina.

U izjavama koje su preživjeli logoraši dali istražiteljima po izlasku iz kazamata govorili su o strahotama koje su doživjeli ili im svjedočili.

Jedan od preživjelih priča kako je odmah po zarobljavanju 8. maja 1992. godine doveden u fiskulturnu salu osnovne škole u Odžaku, gdje ih je u početku njih 700 bilo zatvoreno.

– Uslov za smještaj nismo imali, spavali smo na golom parketu bez pokrivača. Hranu nam nisu davali po nekoliko dana, a ni vode. Hrana se sastojala od jedne šolje čaja svaki treći dan i od jednog malog parčeta hljeba – navodi se u zapisniku sa saslušanja.

Preživjeli je naveo da su odmah po zatvaranju počela zlostavljanja i mučenja, nagonili su ih, kaže, da pjevaju ustaške pjesme o “Juri i Bobanu”, što su morali da rade svaki dan po dva-tri sata.

Dalje navodi da je u početku upravnik logora bio “Ivica Kljajić, a njegov zamjenik Josip Tolić.

– Ja sam ih poznavao jer sam prije rata radio u preduzeću „Novogradnja“ Odžak. Kasnije je za upravnika logora postavljen Anto Golubović, njega sam lično poznavao – ispričao je ovaj svjedok.

Nakon što je Vojska Republike Srpske oslobodila to područje, logoraše su premjestili u selo Novi Grad.

-Tu smo bili podvrgnuti strašnom mučenju i batinanju, tu nas je tukao ko je prije stigao – priča svjedok.

Odatle su na Petrovdan, 12. jula 1992. godine prebačeni u tadašnji Bosanski Brod, gdje se strahote nastavljaju.

Tu je, kako priča, svjedočio prebijanju, ali i silovanju srpskih žena, od kojih su jednu tjerali da sjedne na užaren rešo.

– Bile su strašne muke jer se, nakon što su je postavili na taj rešo sva sala zadimila. Poslije toga su je ponovo odveli i ja ne znam šta se s njom nakon toga dešavalo – naveo je on u svom postresnom svjedočenju.

Iz Udruženja logoraša „Odžak ‘92“ podsjećaju da je do sada Sud BiH za silovanje na po šest godina osudio Iliju Jurića i Jozu Đojića, Marjan Brnjić je za isto krivično djelo dobio 12 godina, a Josip Tolić 10 godina.

Mirko Đulap osuđen je pred Kantonalnim sudom u Odžaku na jednu godinu zbog fizičkog zlostvljanja. Pravosnažna kazna izrečena mu je prošle godine, 21. novembra.

Za fizičko zlostavljanje Albina Terzić je pred Sudom BiH osuđena na tri godine zatvora, Ferid Halilović na 15 godina pred Okružnim sudom u Doboju, dok je Senahid Ribić pred istim sudom dobio 12 godina za fizičko zlostavljanje, paljenje srpskih kuća i ubistva.

Pred Okružnim sudom u Doboju zbog ratnog zločina vode se postupci protiv Marka Miloša i Mirsada Brkića, a pred Sudom BiH protiv Jurice Božića i Ante Golubovića, koji su nedostupni pravosuđu BiH.

Pred Kantonalnim sudom u Odžaku podignuta je optužnica protiv Mate Dragičevića koji je takođe nedostupan organima BiH.

– Spuštanje suđenja na niži nivo ne daje rezultate- kažu u Udruženju logoraša “Odžak ‘92”.

Navode primjer da je u Kantonalnom sudu u Odžaku za zlostavljanje izrečena kazna od jedne godine, dok su dvije bile oslobađajuće, a da je Okružni sud u Doboju izrekao dvije osuđujuće presude od ukupno 28 godina zatvora i nijednu oslobađajuću.

(Srna)

Oznake: Logoraši, Odžak