STATISTIKA: Koronavirus zaustavlja pozitivan trend privrednog rasta u RS
Ukupna desezonirana industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj u januaru ove godine, u poređenju sa decembrom 2019. godine, veća je za 4,3 odsto, dok je ukupna kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj u januaru ove godine, u poređenju sa januarom 2019. godine, veća za šest procenata, pokazuju najnoviji podaci Zavoda za statistiku RS.
Prema ovim podacima, u januaru je ostvaren značajan rast industrijske proizvodnje u RS i godina je dobro započela u tom smislu, ali bi taj trend svakako mogla ugroziti cjelokupna situacija oko koronavirusa u Evropi i svijetu, jer privreda već trpi posljedice.
Podaci Zavoda za statistiku pokazuju da je u januaru 2020. godine u odnosu na decembar 2019. godine desezonirana proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju veća za 38 odsto, kapitalnih proizvoda za 34,8 odsto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za šest odsto, proizvodnja energije za 1,7% i proizvodnja intermedijarnih proizvoda za 0,2 procenta.
“U januaru 2020. godine u odnosu na januar 2019. godine kalendarski prilagođena proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju veća je za 20,5 odsto, intermedijarnih proizvoda za 12,5 odsto, energije za 8,3 odsto i netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,6 procenata, dok je proizvodnja kapitalnih proizvoda manja za 18,4 odsto”, naveli su iz Zavoda za statistiku RS.
Dodaju da desezonirana industrijska proizvodnja u januaru 2020. godine u poređenju sa decembrom 2019. godine u području Prerađivačka industrija bilježi rast od 9,6 odsto, dok u području Vađenje ruda i kamena zabilježen pad od 0,2 odsto i u području Proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija pad od 1,6 odsto. Kada je u pitanju kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja, u januaru 2020. godine u poređenju sa januarom 2019. godine, u području Vađenje ruda i kamena bilježi rast od 20,9 odsto, u području Proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija rast od 5,5 odsto, i u području Prerađivačka industrija rast od 3,1 odsto.
(banjaluka.net)