Stefan P. izručen Holandiji privatnim avionom, sumnjiči se za pranje novca preko galerije u Bredi
Stefan P., jedan najtraženijih kriminalaca u zemljama Beneluksa, izručen je Holandiji iz Dubaija.
Riječ je o 30-godišnjem kriminalcu porijeklom iz Bosne Hercegovine, koji se tereti za pranje novca preko umjetničke galerije u Bredi. Kako mediji navode, Stefan P., koji ima dvojno BiH i holandsko državljanstvo, izručen je privatnim avionom.
Evropski nalog za hapšenje
Pod pratnjom Kraljevske vojne policije (Koninklijke Marechaussee), on je stigao na aerodrom Shiphol, gdje je odmah uhapšen. Prema pisanju De Telegraaf, „narko-bos Stefan P., je veliki igrač u međunarodnom kriminalu“.
Inače, on je osumnjičen i u Belgiji za više krivičnih djela. Belgijske vlasti su poslale Evropski nalog za hapšenje (EAB) u Holandiju, koji će sljedeće sedmice biti razmatran u sudu u Amsterdamu.
U pritvori bio godinu dana
Stefan P. je godinu dana proveo u pritvoru u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gdje je i uhapšen. Njega belgijsko pravosuđe tereti da je sarađivao sa najvećim kriminalcima: s jedne strane bio je „desna ruka“ belgijskog narko-bosa Flora Bresersa, a s druge strane njegovo ime se godinama pojavljuje u holandskim istragama o pranju novca povezanih sa Edinom G., s kojim Stefan P. dijeli BiH porijeklo, a navodno su zajedno odrasli u Bredi.
Inače, Stefan P. je bio registrovan kao direktor galerije Puro Arte u Bredi. Policija je 2019. godine izvršila pretres u galeriji u sklopu istrage o velikoj trgovini kokainom iz Perua. Njegovo ime se više puta pominjalo na suđenjima u Bredi.