Politika 09.07.2024.

Stevandić: Grb i himna se ne mogu osporiti

ČITANJE: 4 minute

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da se vraćanje u upotrebu himne “Bože pravde” i grba Nemanjića kroz izglasane dopune postojećeg zakona neće moći sudski osporiti, jer je riječ o pravno izbalanisranom dokumentu koji ne vrijeđa nikoga.

Istakao da najave nelegitimnog Kristijana Šmita o budućim potezima Ustavnog suda BiH govore o porazu međunarodnog prava i diplomatskoj sramoti.

– To je dokaz potpunog kolapsa međunarodnog prava u BiH i to je njihova sramota. Pravo je čudo da to sebi dozvoljavaju ljudi koji bi trebalo da poznaju diplomatski protokol. O tome će odlučivati institucije Republike Srpske. Ako klub Bošnjaka stavi veto, mi ćemo sačekati odluku Ustavnog suda Republike Srpske – rekao je Stevandić, prenosi RTRS.

Pojasnio je da je riječ o pažljivo izbalansiranom dokumentu koji nije ukinuo postojeća obilježja, te je poslao opomenu Šmitu da se ne miješa u poslove parlamenta i Ustavnog suda.

– Oni su dobili šah-mat. Sa etičke i moralne strane. Nemanjićko nasljeđe je bar 300 godina starije od Osmanskog nasljeđa i nema nikakve probleme ni sa Hrvatima ni Bošnjacima. Krajnje je neznanje problematizovati tu vrstu priče – istakao je Stevandić.

On je podsjetio da su dopune zakona usvojene dvotrećinskom većinom u Narodnoj skupštini Republike Srpske, te istakao da je riječ o “naknadnoj pameti Šmita” koji se u pismu koje je poslao ranije na njegovu adresu nije žalio na 9. januar, grb i himnu.

Iz OHR-a su istakli da će na Ustavnom sudu BiH biti da, “u svjetlu svoje dosadašnje sudske prakse”, ocijeni ustavnost zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se daje mogućnost javne upotrebe grba Nemanjića i himne “Bože pravde” u Republici Srpskoj, te naveli da je taj sud već proglasio neustavnim te iste simbole, prenijeli su federalni mediji.

Za Srpsku važan stav Srbije o zaštiti imovine

Stevandić je rekao da je za Srpsku mnogo bitniji stav Srbije o zaštiti imovine Srpske, nego pokušaji nekih da koriste sastanke rukovodstva Srbije sa bilo kime kako bi izazvali svađu između rukovodstava Srbije i Srpske.

Stevandić je naglasio da se razgovori i sastanci Kristijana Šmita sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem ili predsjednikom Narodne skupštine Srbije Anom Brnabić upravo pokušavaju za to koristiti.

– Želim da to odlučno osudim i da kažem da je nesporna činjenica da Šmit za Srpsku nije legalan, ali Srbija pregovara i sa (predsjednikom Vlade samoproglašenog Aljbinom) Kurtijem, pa ga nije priznala. Srbija treba sa svima da razgovara u skladu sa svojom procjenom. Razgovori sa nekim ne znače da je taj neko u pravu, kao što nije ni Kurti – rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci.

On smatra da je veoma važan, a što neki ne žele spominjati, stav predsjednika Srbije, Vlade i Narodne skupštine Srbije o imovini – da ona ne može da se otme entitetima.

Uostalom, pojasnio je on, u članu 25 zajedničke deklaracije čiji su potpisnici i Srbija i Srpska, jasno piše da kao potpisnici Dejtonskog sporazuma u Aneksu 10 i Srbija i Srpska smatraju da lice koje se predstavlja kao visoki predstavnik mora da ima saglasnost zemalja potpisnica i Savjeta bezbjednosti UN.

– To je dokument i nije mi jasno da neko želi, zbog toga što su razgovori rukovodstva Srbije, vjerovatno, neophodni u diplomatskoj praksi, da predstavi kao neku vrstu alibija Šmitu, koji nema nikakav legitimitet i u zajedničkim dokumentima njegovi stavovi nisu oficijelni – rekao je Stevandić.

Stevandić je rekao da su oficijelni stavovi u Dejtonu u vezi s ustavnim kontinuitetom, konstitucijom, teritorijalnim integritetom Republike Srpske i njenom imovinom.

– Uostalom, linija razgraničenja, kao što piše u Dejtonu, razgraničava i imovinu u BiH – zaključio je Stevandić.

Iz Srbije uvijek pozivi na prijateljstvo i uvažavanje

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je da Srbija jasno štiti prava Srpske garantovana Dejtonskim mirovnim sporazumom, te da predstavnici ove države uvijek pozivaju na smirivanje tenzija, prijateljstvo i uvažavanje.

– To su ustavna prava. Dejtonski sporazum je međunarodni ugovor, a jedan od potpisnika je i Srbija – istakao je Stevandić na konferenciji za novinare nakon svečane sjednice Narodne skupštine Srpske na kojoj se obratila predsjednik Skupštine Srbije Ana Brnabić.

On je dodao da je Srbija uvijek doprinosila miru, bez obzira na provokacije drugih.

– Ne znam da li je programirana hajka uoči dolaska predsjednika Skupštine Srbije ovdje, a u vezi sa kadetima Vojske Srbije i njihovom davanju pijeteta. Na kraju je i ministar (inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin) Konaković priznao da je sve urađeno po propisu, ali niko neće odgovarati za dva dana vrijeđanja i neprimjerenih stvari bilo kojem civilizovanom društvu – rekao je Stevandić.

On je napomenuo da se Republika Srpska nije bunila kada je turska vojska poslala orkestar koji je u Sarajevu izvodio vojne pjesme i koračnice koje bi mogle nekoga podsjetiti na osmanlijsko osvajanje.

Stevandić je naglasio da Republika Srpska ne pretenduje da otima teritoriju i imovinu ili odlučuje šta se može raditi ili ne u Federaciji BiH, ali da štiti svoju imovinu, teritoriju i institucije Srpske.

– Zahvalni smo što Srbija na tom planu stoji iza nas – rekao je Stevandić