Politika 09.05.2024.

Stevandić o izborima u Srpskoj: Dogovorićemo se da li “progutati žabu” ili ne

ČITANJE: 4 minute

Vlast u Banjaluci u svojevrsnoj je pat poziciji nakon što je Centralna izborna komisija juče raspisala izbore za 6. oktobar ove godine, prihvatajući pri tom nametnute izmjene Izbornog zakona. Istovremeno, Izborni zakon koji je usvojila Narodna skupština Repzblike Srpske na nedavnom zasjedanju nije stupio na snagu i neće uskoro – jer Bošnjaci pokreću veto u Vijeću naroda.

Nenad Stevandić, lider Ujedinjene Srpske i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, danas je govorio za N1 o političkim odnosima i samom izbornom procesu.

CIK BiH je juče raspisao lokalne izbore u Bosni i Hercegovini, šta to znači za vlast u Republici Srpskoj i najavljeno usvajanje Izbornog zakona RS?

“Imamo komunikaciju i ne možemo zanemariti taj problem. Očekivano bi bilo da Šmit suspenduje naš zakon i da on ne bude pod vitalnim nacionalni interesom koji pokreću Bošnjaci. Odlučili su se iz taktičkih razloga da Šmit glumi kukavicu, a da Bošnjaci pokrenu vitalni nacionalni interes kako bi nam pomjerili vremenske termine za stupanje zakona na snagu. I drugi su problemi vezani za partije koje idu na izbore u FBiH, i njima bi bilo nemoguće bez prijavljivanja da učestvuju tamo. Posebno i Brčko distrikt, zbog naroda koji čini veliki dio većine koji uvijek bude u vlasti. Donijećemo neko pragmatično rješenje, a to ko će pobijediti na izborima lokalnim ne ovisi od izbornog zakona, nego od statusa u narodu“, kazao je i poručio:

“Ono što je veoma bitno je to da je Izborni zakon RS donesen. Kada ćemo ga primjenjivati, nadam se ove godine, ako ne onda neke naredne. To je paket integriteta koji je zasnovan na Ustavu”.

Da li izlazak na izbore znači “legalizovanje” Šmita?

“To jeste problem, ali ovdje se radi o borbi za samouprave, načelnike i to nije nacionalno pitanje u državnom smislu, ali jeste problem i jedna velika “žaba” koju se trudimo izbjeći. Ako je ne mognemo izbjeći, mi ćemo je progutati. Da smo ranije pokrenuli ovo, možda bismo i uspjeli jer vidjeli ste kako su Hrvati odugovlačili zbog hrvatskog člana Predsjedništva, Bošnjaci se uzdali u Šmita, sada na sto stavljaju neke rokove. U svakom slučaju neće promijeniti izbornu sliku u Republici Srpskoj, pobijediće oni koji imaju podršku naroda, a na koji način ćemo to provesti, da li ćemo progutati žabu ili nećemo, dogovorićemo se unutar Republike Srpske“.

Stevandić je kazao da izborni zakon Republike Srpske nije stupio na snagu, ali da je prošao proceduru.

“Izborni zakon Republike Srpske nije stupio na snagu ali je prošao proceduru u Narodnoj skupštini i on kad stupi na snagu po njemu će biti provođeni izbori. Ja se nadam ove godine.

To su zakoni u paketu integriteta Republike Srpske koji govore o suverenitetu RS da sama upravlja procesima na svojoj teritoriji i da sama provodi izbore. Bitno je da smo počeli da to radimo. Mi nismo odustali, ali ne možemo da kršimo Ustav i provodimo izbore po zakonu koji još nije stupio na snagu“.

“Novac za finansiranje izbora je obezbijeđen po starom zakonu, a ne po novom koji je nametnuo Schmidt. I oni imaju tih problema koje prikrivaju“, kazao je Stevandić.

Još je kazao da ne postoji zakonski osnov da se CIK-u doznače dodatna sredstva za izbore.

“Nema zakonskog osnova da se CIK-u doznače dodatna sredstva. Otkad je CIK iznad parlamenta i Ministarstva finansija kada taj zakon nije izglasan u Parlamentu BiH i ne mogu ga provoditi. Mnogo su gluplje stvari učinili CIK i Šmit nego što građani FBiH mogu da zamisle”.

“Kada se proglašava neki zakon, onda ide odredba odakle su obezbjeđena sredstva za taj zakon. Njima je bilo bitno da pokažu mišiće da nešto nameću, da su iznad građana BiH i Parlamenta”, istakao je Stevandić.

Kada je riječ o dogovorima unutar vladajuće koalicije, Stevandić kaže:

“Dodik ima više strpljenja nego što izgleda. Ja sam ga nagovarao da prestanemo pregovarati sa partnerima dok ne izvrše što smo se dogovorili. Koja je svrha pregovaranja ako oni podliježu pritiscima ambasadora i OHR-a? BiH nije ono što dogovore ambasadori i lažni visoki predstavnik, nego narodi. Nisu imali autoriteta i digniteta da sačuvaju sebe“, prenosi N1.