Politika 10.06.2022.

Stevanović: Neupitna podrška kandidatima SNSD, iako nismo uvijek zadovoljni

ČITANJE: 9 minuta

– Situacija je opoziciji je komplikovana, ali u vladajućoj koaliciji se ne očekuju nikakva iznenađenja pred izbore. Poprilično je jasno da će SNSD dati oba kandidata za inokosne funkcije, a Demos će to podržati, poručila je Spomenka Stevanović, šef Kluba odbornika Demos u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Stevanovićeva je u intervjuu za Banjaluka.net poručila da bi kandidovanje ličnosti iz bilo koje druge stranke unutar koalicije predstavljalo razbijanje koalicije i odvlačenje glasova.

Iako je, kako ste spomenuli, izvjesno da će SNSD imati oba kandidata, sve češći su sastanci aktuelne vladajuće koalicije i kandidati za najvažnije funkcije u Srpskoj još nisu predstavljeni. Kako ocijenjujete trenutno stanje u koaliciji? Kada možemo očekivati predstavljanje kandidata?

STEVANOVIĆ: Trenutno stanje je zadovoljavajuće, poprilično je stabilno. Međutim, čitav protekli mandat, kada govorimo o strankama koje čine aktuelnu vlast bio je turbulentan. Imali smo slučaj da su klubovi stranaka iz koalicije nestajali, kao što je slučaj sa Socijalističkom partijom. SP je određeni period, nakon odvajanja Gorana Selaka i još tri poslanika, bio bez kluba u NSRS. Ostali su na tri poslanika, nisu imali Klub, ali su kasnije formirali Klub koji sada broji čak i osam poslanika. DNS je izašao iz vlasti, Darko Banjac je osnovao novu partiju, tako da su bili komplikovani odnosi što se tiče sprovođenja koalicionog sporazuma. Mi smo u startu potpisali koalicioni sporazum Demos, SP, Ujedinjena Srpska, SNSD, a kasnije se to mijenjalo i bilo je otežavajuće sprovoditi koalicioni sporazum u praksi, upravo zbog takvih situacija. Uprkos tome, odnosi u koaliciju su zadovoljavajući i korektni.

Kada govorimo o predstavljanju kandidata, ja sam iskreno očekivala da ćemo do sada i predstaviti kandidate. To opet zavisi od SNSD, ali ja očekujem da ćemo kandidate predstaviti ovih dana, najkasnije do polovine juna.

Možemo li u tom slučaju glasanje u NSRS, kada je odbačen veto srpskog člana Predsjedništva BiH, čime je i većina dovedena u pitanje, posmatrati kao refleksiju svih tih problema ili je u pitanju drugi izvor neslaganja?

STEVANOVIĆ: Bilo je takvih situacija. Moje mišljenje je da su na taj način određeni koalicioni partneri izražavali nezadovoljstvo povodom određenih pitanja. To su legitimni stavovi stranaka, da tako izražavaju određenu vrstu nezadovoljstva, mada ni mi, kao stranka i kao klub iako nismo uvijek bili zadovoljni nismo mišljenja da se to treba na taj način pokazivati. Ja mislim da smo mi jedini klub koji je bio i glasao, izuzev Čubrilovića, koji je zbog lične tragedije nije bio na ovih par sjednica, na 99 odsto zasjedanja.

Često imamo priliku čuti da Vaši koalicioni partneri i u javnim nastupima izraze nezadovoljstvo zbog nepoštovanja koalicionog sporazuma. Sličan stav nedavno je iznio i Vaš stranački kolega Stanarević. Sada imamo i situaciju sa smjenom direktora  Depot-a. Kakav je stav Demosa po tom pitanju, jeste li vi zadovoljni?

STEVANOVIĆ: Nismo ni mi u potpunosti zadovoljni dinamikom sprovođenja koalicionog sporazuma. Luka Petrović je sekretar i on ima zaduženje da ispred najveće stranke sprovodi i potpisivanje i realizaciju sporazuma. Međutim, on je istovremeno i direktor ‘Elektroprivrede’ i generalni sekretar SNSD, jako zauzet čovjek. Meni je to osnovna primjedba. To su zaista dva važna posla i biti generalni sekretar i direktor ‘Elektroprivrede’ i sprovoditi koalicione sporazume sa više koalicionih partnera. Naravno da je to išlo jako sporo i da se javilo nezadovoljstvo kod koalicionih partnera, pa i kod nas.

Što se tiče kolege Stanarevića, on je izrazio nezadovoljstvom kontinuiranim nepoštovanjem koalicionog sporazuma u Banjaluci. Demos ima dva odbornika u Skupštini grada Banjaluka, a do Depota nije dobio nijednu izvršnu funkciju, čak nijednog člana Nadzornog ili Upravnog odbora. To nezadovoljstvo je s razlogom. Neshvatljivo je da prođe skoro dvije godine od Lokalnih izbora, da Demos čini skupštinsku većinu, a da nas nema ni na jednoj izvršnoj funkciji. Izvršne funkcije su dio koalicionog sporazuma. Tako da, promijenilo se to na bolje u posljednjih mjesec dana. Preduzeti su određeni koraci, ide to određenom dinamikom. Ostalo nam je četiri mjeseca do izbora, više je degutantno o tome i pričati.

Je li ostanak i podrška koaliciji upitna uzmemo li u obzir to nezadovoljstvo?

STEVANOVIĆ: Nije upitna. Možda javnost nije najbolje razumjela saopštenje nakon sjednice Političkog i Ekonomskog savjeta, u kojem je rečeno da bi Demos mogao da ima bilo kandidata za inokosnu funkciju, i jednu i drugu. Tu se prije svega mislilo na to da imamo ljude od političkog integriteta, sa ljudskim i moralnim vrijednostima i političkim iskustvom koji bi mogli biti dobri kandidati. Međutim, zaista na Predsjedništvu stranke nismo nijednom razmišljali da idemo sa svojim kandidatom, jer je od 2006. godine SNSD, kao najjači koalicioni partner i stranka daje kandidate za obje funkcije. I mi ćemo to podržati. Bilo koji koalicioni partner da kandiduje, bilo koga iz svoje stranke za određenu funkciju po meni bi značilo razbijanje koalicije i odvlačenje glasova.

Naravno, biće razgovora unutar koalicije na temu imena. Ukoliko SNSD i drugi koalicioni partneri kažu da naši određeni ljudi, a ja ne bih spominjala imena, imamo četiri, pet, ali prvenstveno SNSD ocijeni da neko može pridobiti širu podršku građana, zašto ne?!

Kako komentarišete potvrdu CIK BiH o oduzimanju mandata poslaniku iz Zvornika, Kostadinu Vasiću i aferu u vezi sa njegovim imenovanjem na čelo Instituta za javno zdravstvo?

STEVANOVIĆ: Uzdržaću se od svakog komentara. Da bi to komentarisala ja bih morala da komentarišem i odluku suda i odluku CIK-a i odluku Vlade, posebno što g. Vasić dolazi iz moje izborne jedinice i bilo koji komentar, bio pozitivan ili negativan u značajnom dijelu javnosti bi se pogrešno protumačilo.

Sa kakvim ambicijama Demos ulazi u izbornu trku?

STEVANOVIĆ: Demos je postavio jasan i precizan cilj, a to je osvajanje šest mandata u NS RS i jedan mandat u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Taj cilj smo postavili na osnovu rezultata na lokalnim izborima, ali i na osnovu detaljne analize stanja na terenu.

Neuspjeh pregovarača u procesu izmjene Izbornog zakona BiH i reakcija Hrvata na raspisivanje izbora čini se kao uvod u još dublju političku krizu u BiH. Kakvo je Vaše viđenje aktuelne političku situaciju, postoji li rješenje?

STEVANOVIĆ: Od Dejtonskog sporazuma jedino što u BiH traje u kontinuitetu je politička kriza i nestabilnost, nažalost. Umjesto da se smanjuje, iz godine u godinu se povećava, a svojevrsnu eskalaciju, po mojoj procijeni, je doživjela prošle godine. Imamo situaciju da je država nefunkcionalna, podijeljena.

Može li BiH sa svim aktuelnim aspiracijama biti funkcionalna?

STEVANOVIĆ: U ovoj situaciji ne može biti, nema šanse da bude funkcionalna. BiH bi mogla biti funkcionalna, ali to ne zavisi samo od nas, nego od sva tri naroda, prvenstveno bošnjačkih političkih predstavnika koji odbijaju svaku pomisao na razgovor i dogovor. BiH može biti funkcionalna samo pod uslovom da dođe do ukidanja OHR, institucije visokog predstavnika, da se donese Zakon o Ustavnom sudu BiH, a kojim se ne omogućava učešće stranim sudijama, da mi sami odlučujemo o svojoj sudbini. I da je najgori, unutrašnji dogovor bolji je od bilo kakvog nametnutog rješenja iz dijela međunarodne zajednice. To moraju svi da shvate, moramo ostaviti teške teme po strani i okrenuti se ekonomiji i drugim životnim problemima građana. U tim uslovima BiH bi mogla da ima budućnost.

Nefunkcionalnost državnih institucija navodilo se kao osnovni razlog procesa vraćanja nadležnosti Republici Srpskoj. Međutim, uprkos ranije donesenim Zaključcima, na posljednjoj sjednici NS RS to je prolongirano za šest mjeseci zbog čega je dijelom okarakterisano kao prikupljanje političkih poena. Kako to komentarišete?

STEVANOVIĆ: Ti koji komentarišu da je to prikupljanje političkih poena su krajnje zlonamjerni prema interesima Republike Srpske. Kada su usvajani zaključci situacija nije ni bila slična današnjoj. Krajem februara je došlo do rusko-ukrajinskog sukoba i istog dana su se promijenile globalne političke okolnosti za 180 stepeni. Mi nismo pusto ostrvo na koje situacija ne ostavlja refleksije. Normalno da su se promijenile spoljnopolitičke okolnosti i da će se mijenjati i u budućnosti, te da mi našu politiku tome moramo prilagođavati. Ja tu samo vidim odgovornost i mudrost, jedan državnički odnos. Mislim da bi bilo avanturistički i neodgovorno od opozicije da insistira u ovakvoj situaciji na sprovođenju takvih zaključaka. Veoma neodgovorno, nekorektno i nepatriotski.

Učestvovaćete na konferenciji “Kuda ide BiH” u organizaciji našeg portala. Uzmemo li u obzir okolnosti i nimalo optimistične pretpostavke zbog geopolitičke situacije, da li su predstojeći izbori rješenje ili produbljenje postojeće krize? Kuda ide BiH?

STEVANOVIĆ: Ja se uvijek nadam da će svaki, pa i ovi izbori biti rješenje krize, ali to će opet zavisiti od rezultata izbora i kasnije formiranja vlasti. I stranke i pojedinci izlaze na izbore da bi čuli mišljenje naroda, koji na izborima kažnjava i nagrađuje. Uvijek treba poštovati volju građana, a mislim da naši građani dobro poznaju situaciji i ja se nadam da će izbori biti rješenje krize i da će se poslije izbora, i na nivou BiH i na nivou Republike Srpske formirati vlast koja će uvidjeti ove probleme o kojima sam pričala i da ćemo prestati biti zemlja koja je u ovolikoj mjeri podijeljena i nefunkcionalna. Nadam se da ćemo sve kapacitete usmjeriti prema tome, prije svega da se svi složimo, pri tom mislim na srpske i bošnjačke stranke  da se oslobodimo stranog međunarodnog mentorstva, jer nam ne može donijeti dobro, da se okrenemo sebi, razgovaramo i dogovaramo. Kompromis oko BiH je jedina šansa za boljitak i na političkom i na ekonomskom i svakom drugom planu.

Konferencija u Banjaluci: Kuda ide BiH?

 

(Nevena Stanojević)