Vijesti 15.07.2019.

STRUČNJACI POKAZALI KAKO OPLEMENITI PROSTOR: Umjetnička djela zamjenjuju sive zidove

ČITANJE: 5 minuta

Gradnja mreže javnih česmi u centralnom dijelu Banjaluke te oslikavanje tri prolaza u Gospodskoj ulici među prvim su idejama koje bi trebalo da budu ostvarene ove godine u sklopu projekta “Male intrevencije” (MI).

Te i druge ideje uz moto “Manje je više” osmislio je tim stručnjaka iz oblasti arhitekture, urbanizma, pejzažne arhitekture i građevinarstva s dva cilja – da se identifikuju i aktiviraju prostorni potencijali Grada i da se obezbijedi platforma za njihovu realizaciju. Sve je podijeljeno na nekoliko tematskih cjelina zelene strukture, male forme, vode, saobraćaj, te urbane površine.

Docent na Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu i član MI tima Diana Stupar je rekla da su prepoznali 150 tačaka koje su aktivne u gradu i na kojima je moguća transformacija prostora.

– Za te tačke smo dali primjere kako je u svijetu sličan prostor transformisan. To nisu naši autorski prijedlozi već predstavljaju smjer u kojem se tih 150 tačaka može kretati – rekla je Stupar.

Kako sve ne bi ostalo samo na tome ovaj tim je razradio i drugu bitnu komponetu, a to je metodologija kojom bi se ti projekti relizovali ne samo sada već i u budućnosti.

– Cilj je bio da dobijemo platformu koja bi bila upotrebljiva danas i za pet ili deset godina i koja pored toga što nudi smjernice svjetske prakse za uređenje pojedinih prostora, daje nove mehanizme koji će omogućiti da sva buduća rješenja na tim konkretnim lokacijama prođu kroz veću kontrolu struke – rekla je ona.

Naglasila je da će se različite forme konkursa, od onih za mlade, pa do konkursa koji će trajati 72 ili 24 časa, definisati izgled projekata.

Isto tako, predviđeno je da u realizaciji učestvuju i građani na različite načine kroz radne akcije, u onlajn glasanju kod izbora određenih rješenja, sve do finansiranja.

– Važna konponenta svakog projekta je finansiranje i mi smo predvidjeli nekoliko modela – od budžeta grada do zadužbinarstva ili kroz projekat koji smo mi nazvali “Dijaspora gradi”- rekla je Stupar i naglasila da će svaki projekat morati proći kroz gore navedene stepenice razrade.

Kako bi pokazali kako to izgleda u praksi izabrali su 25 projekata koji su prošli kroz te korake planiranja.

– Od tih 25 izabrali smo pet koji bi trebali biti svojevrsni poligoni, koje ćemo realizovati kroz sve planirane stepenice, od konkursa pa na dalje –kazala je ona.

Prvi projekat je “Voda vs. plastika”, koji se odnosi na gradnju mreže 14 gradskih česmi u užem centru grada s ciljem da se izbaci plastika i napravi infrastruktura koja bi omogućila svima da imaju lako dostupnu vodu za piće. U oktobru treba biti objavljen konkurs putem kojeg će se dobiti identitet te česme.

– Komisija će izabrati tri rješenja, a građani će moći glasati i odlučiti koji najviše odgovara. Nakon toga plan je da jedna ili dvije budu izgrađene do kraja godine – kazala je ona.

Drugi pojekat se odnosi na tri prolaza u Gospodskoj ulici, gdje je planirano da kroz konkurs umjetnici predlože novi izgled tih prostora, kroz, naprimjer, konceptualnu umjetnost ili grafite koji bi oplemenili te prolaze. Treći nosi naziv “Pospremanje grada” i malo je drugačiji od prethodna dva.

– Stručni tim je bio na terenu i na potezu od zgrade Narodnog pozorišta RS do Tržnice pronašli su 50 stvari koje treba ili ukoniti ili pomjeriti kako bi taj prostor izgledao pristojnije – kazala je Stupar i dodala da se radi se o kantama za smeće, saksijama, klupama, štandovima ispred robne kuće “Boska” i tako dalje.

Ovo pospremanje bi trebalo biti sprovedeno u oktobru kroz radnu akciju.

Četvrti projekat se odnosi na drugu fazu renoviranja pješačke zone ispred Palate Predsjednika, Banskog dvora, pa do bašti kafića. Na tom lokalitetu tim je predložio određene izmjene na projektu.

– Peti je zeleni plato ispred Pravnog fakulteta, gdje smo prepoznali dvije paralelne linije. Jedna se tiče projekta koji su studenti uradili na međunarodnoj radionici i tu je pripremljena postavka klupa. S druge strane imamo inicijativu Ekonomskog i Pravnog fakulteta da se na toj lokaciji postavi park. Odlučeno je da se ta oba projekta trebaju preklopiti međusobno i da se priprema dokumentacija za taj prostor do kraja godine kako bi to bio neki sljedeći park sa small scale instalacijom –navela je ona.

Nude rešenja za pojedine probleme

Pejzažni arhitekta Ognjen Šukalo smatra da koncept “Malih intervencija” ima dosta prednosti.

– Obuhvata niz pojedinačnih i specifičnih lokacija u gradu koje su male zavučene ili koje na neki način nisu uključene u velike poteze, a kojih je puno, da se nađe neki model po kojim bi one mogle da se angažuju, aktiviraju ili preoblikuju. Kroz ovaj projekat razvijena je široka metodologija i nije samo jedna ekipa ljudi koja sjedi tu i projektuje nego široka paleta koja omogućava da se vidi šta su to “Male intervencije” u smislu koliko koštaju, koje su površine u pitanju te za koliko dana se mogu transformisati – naveo je on.

Kazao je da je raspon projekata od veličine do tema raznovrsan.

– Pojedini se tiču saobraćaja, zelenila ili vode, naprimjer kišnice koja može biti problem, a koja se isto može pretvoriti u blagodet ako se pravilno kanališe – rekao je Šukalo i dodao da pojedini projekti nude rješenja za takva pitanja.

“Male intervencija” i na digitalnoj mapi

Diana Stupar je rekla da je najkasnije do početka iduće godine planirano formiranje digitalne platforme s mapom na kojoj će biti ucrtano svih 150 lokacija.

– Na toj mapi će se moći vidjeti kako bi svaki projekat  mogao izgledati, te u kojoj je fazi, odnosno da li je konkurs u toku. Ako nije, vidjeće se kada će biti objavljen, kako građani mogu učestvovati te na koji način je planirano njegovo finansiranje – kazala je Stupar.

(Srpskainfo)