Biznis 04.03.2022.

Šuput: Bili smo na korak od propasti Sberbanke u BiH

ČITANJE: 6 minuta

Sedam dana trajala je agonija građana BiH u vezi sa situacijom koja je zadesila Sberbanku u našoj zemlji.  Ruskoj banci, kojoj su uvedene sankcije Evropske unije, prijetilo je gašenje u svim zemljama bivše Jugoslavije. Problemi nisu mimoišli ni podružnice u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji.

Nakon što su entitetske Agencije za bankarstvo kao regulatorna tijela oduzele glasačka prava vlasniku Sberbanci Austrija, de fakto iz preuzevši, i jedan i drugi entitet veoma brzo našli su kupca za svoje Sberbanke.

Tako je Sberbank BiH u Federaciji BiH kupljen od strane ASA banke, dok je Sberbank a.d Banjaluka kupila banjalučka privatna Nova banka.

“U četvrtak počinju stizati nezvanične informacije da će Evropska unija, Evropska centralna banka uvesti sankcije pojedinim ruskim bankama. U petak na zvaničnoj OFAC listi SAD-a i Evropske unije je osvanula je Sberbanka  Austrije na toj listi sankcija. Samim tim kada je na toj listi sankcija vlasnik banke, onda su i banke podružnice po automatizmu pod sankcijama”, izjavio je direktor Agencije za bankarstvo RS Srđan Šuput u intervjuu za portal Buka.

Šuput je istakao da je panika naroda bila razumljiva, jer je narod ovdje mnogo toga prošao.

“Mi smo u toku ponedjeljka pokušali da razgovaramo sa klijentima i naprosto nismo uspjeli. Krenula je panika, razne priče da je neko doša na šalter da podigne 2000 KM pa mu je rečeno da nemaju fizički sad to da daju, evo vam 1000 KM sad pa dođite za dva sata. Pazite, ne možete držati puno gotovine u banci. Ne može sav depozit biti u banci”, rekao je on.

Dodaje da se novac fizički nalazi u banci, u centralnim trezorima, odnosno u blagajnama, međutim da svaka banka odredi limit koliko može da ima novca u toj banci a da se ostatak novca nalazi na računima i potrebno je vrijeme od 24h-48h da se taj novac povuče sa računa na račun Centralne banke, da vam Centralna banka obezbijedi gotovinu, da je dopremi do svakog mjesta i da ga ubacite u svoje filijale fizički, u bankomate

“U 8 sati je nastao stampedo, konkretno Banjaluka, najveća filijala, došlo je u jednom trenutku 300 ljudi. Tada kreću i priče da banka nema para, i da se novac treba dizati i onda je nastao haos. Mi smo taj ponedjeljak ponovo bili u kontaktu sa Vladom, Ministarstvom finansija, koji su odreagovali na pravi način, ovo ne govorimo zato jer sjedimo u intituciji, zaista je to tako. Oni su pitali koja su moguća rješenja. Mi smo rekli imamo fazu restruktuiranje banke, u toj fazi imamo model od 48h, to nam zakon omogućava – i da napravimo tzv. ograničeno poslovanje, da stabilozujemo situaciju, da smirimo, da napunimo banku sa dovoljno gotovine, kako bismo smirili taj prvi udar…”, objašnjava Šuput.

Šuput ističe da ako se pusti jedna banka da propadne, apsolutno može nestati povjerenje klijenata drugih banaka, da ih potakne da idu podizati novac i to više niko ne bi zaustavio.

“Finansijski sektor je u ponedjeljak popodne bio jako ugrožen, ne samo u RS, već i BiH. Imate divje banke, zakon spojenih posuda je vrlo jasan. Ako pustite dvije banke i ne bavite se sa tim bankama i pustite da 800 miliona depozita građana Republike Srpske i isto toliko građana Federacije BiH i da vam 1,6 milijardu maraka ode nizbrdo, onda tu nema priče o odgovornosti U ponedjeljak naveče donosimo tu odluku, proglasili je i u utorak i srijed aje bio period stabilizacije unutar banke, da se vidi koliko ima zahtjeva klijenata, ko hoće novac, punili smo trezore, punili smo bankomate, i dalje smo pustili dizanje novca sa bankomata, na šalteima, ali nismo puštali platni promet da se situacija stabilizuje”, kaže on.

Već poznati investitor Nova banka a.d. Banjaluka, kojoj će Sberbank prodati akcije, najveća je banka u Republici Srpskoj, sa bilansnom aktivnošću od 2,6 milijardi KM i to je otprilike treća banka u Bosni i Hercegovini.

“Mi sa Novom bankom potpisujemo ugovor o prodajih akcija. Vlasnik je iz Beča. Prodajemo 99,6 % akcija te banke. Ono što ja Vama ni danas ne mogu reći koja je to cijena, jer je to tajna u ovom trenutku, jer mi to moramo tako uraditi zbog investitora i zbog nas, tako nam zakon nalaže. Naravno da kada se transakcije završe i stvari budu na kraju, one će apsolutno biti dostupne”, rekao je Šuput.

U međuvremenu je stigla informacija da Sberbanka nije pod sankcijama SWIFTA, a Šuput ističe da su bili na korak od propasti Sberbanke u BiH, ali ne njihovom krivicom.

“Moram reći da je to aktivnost koju smo zajedno preduzeli sa kolegom Jasminom iz Federalne agencije. Mi smo odmah u nedjelju naveče, ponedjeljak, pisali SWIFTU i rekli da preduzimamo korake, da banka više nije pod ingerencijom i da njome ne upravlja Sberbanka Austrija, nego da upravljamo mi. To je potez koji smo dobro uradili. Mi smo im slali sve dokaze o tome, oni su vidjeli da smo mi preuzeli upravljanje tom bankom i da nema potrebe da te banke idu pod sankcije SWIFTA. Da se to desilo u ponedjeljak, sve ovo što mi danas pričamo, ne bi bio scenario. Ta banka bi prestala da radi. Platni promet bi stao, unutrašnji, vanjski, mi bismo bili u blokadi, i najvjerovatnije bismo ušli u proces likvidacije, što nije dobro. To je još jedna pobjeda dva regulatora. Nama je od strane SWIFTA dozvoljeno nekih 24 sata da mi to sve dokažemo njima. Mi smo bili blizu da ne budemo u mogućnosti da radimo…”.

Dodaje da su prvi u Evropi povukli ove poteze.

“Mi smo prvi u Evropi povukli ove poteze. Mi smo povukli poteze u nedjelju, Evropa u ponedjeljak. Bilo smo prvi. I ovo se nikad nije desilo. Ove zakonske mogućnosti mi imamo unazad šest godina i nije se dešavalo, i na sreću da se nije dešavalo. Ja se nadam da je ovo prvi i zadnji put”, ističe on.

Kako kaže, bankarski sektor je dobro pozicioniran i jedino ga vanjski faktori mogu poremetiti.

“Bankarski sistem je prelikvidan, kada pogledate nivo depozita, nivo likvidnih sredstava, obaveznu rezervu. Kada pogledate dobit bankarskog sektora u 2021. godini koji je blizu 400 miliona maraka neto dobit, sve vam je jasno. Ono što ja mislim jeste da smo mi zemlja sa previše banaka. Mi smo jedna mala Bosna i Hercegovina, imao previše banaka, mislim d aćemo uskoro ići u fazu spajanja i ovo što se desilo sa Novom i sa Sberom, koliko ja imam informaciju ostaće u prvom trenutku dvije banke, d ali će se to kasnije spajati..ali opet kažem ovoliki broj banaka na malu BiH je prevelik. Sektor je zaista stabilan, mislim da imamo dobre performanse sektora, zapošljavamo preko 10,5 hiljada ljudi, nije to malo. Ja vam mogu reći podatak-kada je krenula ova kriza sa Sberom većina podignutog novca od strane građana je otišla u druge banke, nije otišla u slamarice. Depoziti drugih banaka su se povećali. Ovo što se desilo nije bilo nepovjerenje u sketor, već u jednu konkretnu banku zbog dešavanja vani. Evo pogledajte juče i danas – ispred Sberbanke nema više gužvi. Juče je banka normalno radila-imamo podatak da je veliki broj klijnata došao i odustao od razročenja novca”, rekao je Šuput.

(E.M)