Svijet 14.11.2022.

Susreli se Bajden i Si, šta se očekuje od sastanka

ČITANJE: 2 minute

Američki predsjednik Džoe Bajden i kineski čelnik Si Đinping rukovali su se prvi put kao čelnici otkako je Bajden preuzeo dužnost prije gotovo dvije godine. Nasmiješili su se pred kamerama i Si je – preko prevoditelja – rekao: “Drago mi je vidjeti te.”

Američki predsjednik Džoe Bajden i kineski čelnik Si Đinping sjeli su za svoje stolove, uz zvaničnike sa svake strane. Bajden i Si nisu nosili maske, dok svi ostali zvaničnici u prostoriji jesu.

Kada je predsjednik Džoe Bajden preuzeo dužnost u januaru 2021, postojala su očekivanja s obje strane Pacifika da će se povući iz trgovinskog rata koji je njegov prethodnik započeo s Kinom gotovo tri godine ranije.

Frustriran ogromnim trgovinskim suficitom Kine i optuživši je za krađu američkog intelektualnog vlasništva, bivši predsjednik Donald Tramp uveo je carine na 50 milijardi dolara kineske robe u junu 2018. Peking je odgovorio vlastitim carinama, a sve se nastavilo dok nije dogovoreno tzv. primirje u 2020.

Umjesto da povuče te mjere, Bajden je tiho pojačao trgovinski sukob. U oktobru je njegova administracija nametnula sveobuhvatna nova ograničenja osmišljena da ograniče kineski pristup tehnologiji koja je ključna za njenu rastuću vojnu moć, priše Index.

Zbog sve veće konkurencije i usred straha od globalne recesije, čelnici dvije najveće svjetske privrede sastali su se na marginama samita G20 na Baliju, u Indoneziji. U razgovoru s novinarima na Baliju, američka ministarka finansija Dženet Jelen rekla je da je cilj sastanka bio stabilizacija odnosa i izrazila nadu da će postaviti temelje za bilateralni privredni angažman.

Veliki ulozi 

Ulozi su veliki za obje strane, kao i za ostatak svijeta. Kina, sa svojom privredom od gotovo 18 triliona dolara, posljednjih godina bila je glavni pokretač globalnog rasta. Ali blokade zbog kovida i kriza nekretnina zakočile su njeno širenje ove godine.

Iako su očekivanja od sastanka mala, ključno je da se dvije strane ponovo angažuju, rekla je za CNN Business Mattie Bekink, kineska direktorica Economist Intelligence Corporate Networka sa sjedištem u Šangaju.

Decenijama su postojale redovne linije komunikacije između američkih zvaničnika i njihovih kineskih kolega, ali većina tih puteva je prekinuta nakon što je predsjednica Predstavničkog doma Nansi Pelosi posjetila Tajvan u julu.

“Važno je da šefovi država govore direktno”, rekla je. “U ovoj vezi postoji nedostatak povjerenja. Ako Si i Bajden pošalju signal da je vrijeme za nastavak komunikacije, nadamo se da će to preći na niže nivoe.”