Politika 06.03.2019.

SVA LAŽNA OBEĆANJA PREDSJEDNIKA DNS-a: Kad ti Marko Pavić da riječ

ČITANJE: 8 minuta

Pavić: Kandidat za predsjednika RS da bude iz DNS-a

(26.02.2018) 

“Predsjednik DNS-a Marko Pavić rekao je da će DNS u razgovorima sa kolicionim partnerima nastojati da neko iz ove stranke bude kandidat za predsjednika Republike Srpske na predstojećim izborima.  On je za banjalučku “Alternativnu televiziju” rekao da je plaftorma DNS-a za predstojeće izbore jedna od dvije pojedinačne funkcije predsjednika Republike Srpske ili srpskog člana Predsjedništva BiH”.  

Pavić: DNS podržao da kandidat za predsjednika Srpske bude iz SNSD-a

(30.03.2018)

“Predsjedništvo DNS-a prihvatilo nacrt koalicionog sporazuma SNSD-DNS-SP  po kojem će SNSD predložiti kandidate i za člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske i za predsjednika Republike Srpske. Predsjednik DNS-a Marko Pavić kaže da će DNS ili SP, koja bude imala više glasova, prva birati među ostalim pozicijama – predsjednik Vlade Republike Srpske, predsjednik Narodne skupštine, predsjedavajući Savjeta ministara i predsjedavajući u parlamentarnoj skupštini BiH”.

Samo ova dva citata dovoljna su da u paramparčad razbiju priču o političkoj dosljednosti lidera partije upravo poznate po sloganu “Riječ je riječ” što bi trebalo da sugeriše da se radi o ozbiljnim i odgovornim političarima koji se od svih drugih razlikuju jer drže data obećanja.

Samo nekoliko mjeseci nakon izjava da će DNS zasiguno dati kandidata za jednu od dvije najvažnije funkcije na izborima i javnog odustajanje od date riječi, Marko Pavić je dao novo obećanje: “DNS će poslije izbora dati premijera”!

Iako je predsjednik SNSD-a, Milorad Dodik na samom početku predizoborne kampanje izjavio da “što se tiče buduće Vlade, nju će predvoditi kadar SNSD-a zato što će to biti najjača politička partija sa najvećom podrškom i tu neće biti nikave mogućnosti za bilo kakve razgovore”, Marko Pavić je za neupućene veoma kategorično 18. septembra 2018. naciji poručio: “Mi sporazum poštujemo i mjesto premijera daće DNS”.  (18.9.2018)

Nakon prvih rezultata izbora, tačnije 9.10.2018. mediji su prenijeli ovu Pavićevu izjavu: “DNS nema razloga da mijenja ono što je obećao narodu da će nakon izbora imati premijera. DNS je ostvario odličan izborni rezultat i da ima obavezu prema glasačima da ispuni ono što je obećao u kampanji”.

Ali ni ovoga puta Pavićeva “riječ je riječ” nije dugo trajala. Već nakon prvog postizbornog sastanka sa liderom SNSD-a zaboravio je na nju. Nakon tog sastanka, održanog 13. novembra,  iz SNSD-a je saopšteno: “DNS podržava prijedlog SNSD-a da mandatar za sastav Vlade Republike Srpske bude potpredsjednik SNSD-a Radovan Višković”. Pavić se nije oglašavao, čekajući da se  “riječ” koju je dao zaboravi.

Samo na ova dva primjera jasno je zbog čega analitičari i mediji Pavićevu politiku ocjenjuju u najmanju ruku nedosljednom, a oni oštriji i potpuno neozbiljnom.

Ipak, kulminacija političke Pavićeve nedosljednosti, ali i neozbiljnosti, veže se za smjenu kadrova DNS-a, koji su u kampanji radili protiv zajedničkih kandidata koalicije za čelne funkcije, Milorada Dodika i Željke Cvijanović.

Nakon nekoliko smjena, 20. oktobra 2018. Pavić je na pres konferenciji održanoj nakon sjednice Predsjedništva svoje partije rekao da se  Dodikom dogovorio da će smjene biti zaustavljene. “Nakon Kolegijuma DNS-a, koji smo održali prije nekoliko dana, i zaključka da se obave razgovori sa liderom SNSD-a Miloradom Dodikom, taj razgovor je u dva navrata obavljen. Zajednički smo dogovorili određene procedure i da nema više smjena bez dogovora dva predsjednika ili organa dvije stranke”, rekao je Pavić novinarima.

Brže nego ikada, samo nekoliko sati kasnije, pokrenuta je smjena Pavićevog bliskog stranačkog prijatelja, ministra prosvjete Republike Srpske Dane Maleševića. Pavić se nije oglašavao, čekajući da se  “riječ” koju je dao zaboravi. Nestao je iz javnost, mediji nisu mogli da dobace do njega. Ukratko, pravio se mrtav.

Da je “riječ – riječ” pokazao je Marko Pavić i svojim Prijedorčanima. Prema analizama svoj posljednji mandat gradonačelnika Prijedora završio je ispunivši samo 17% datih obećanja.

Kako Pavić nije imao izborni program 2012. godine, njegova obećanja se mogu pronaći u nekoliko intervjua datih tokom predizborne kampanje.

Istinomjer je, iz njegovih medijskih izjava, uspio da sakupiti 24 obećanja, od kojih je potpuno ispunio samo dva i to ono o uspostavljanju Centra za javnu bezbjednost i o rekonstrukciji objekta Hitne pomoći u Prijedoru.

Većim dijelom Pavić je ispunio još dva obećanja: izgradnja vrtića u Kozarcu, koja je završena dvije godine nakon isteka najavljenog roka; te izdvajanje budžetskih sredstava za podsticaje za zapošljavanje.

Zato od velikih projekta koje je obećavao Prijedorčanima, poput izgradnje novih fabrika crijepa i cementa, te ponovnog pokretanja rudnika „Ljubija“, nije bilo ništa.

Ništa nije bilo ni od obećanja da će Prijedor postati regionalni ekonomski centar i da će dobiti sopstvenu područnu privrednu komoru. A tek su privlačenje velikih investicija i privredni razvoj Prijedora, ispostaviće se analizom urađenog, bile priča za malu djecu.

Među obećanjima koja je Pavić ispunio samo djelimično, našla se izgradnja novih ambulanti porodične medicine, izgradnja velike sportske dvorane u naselju Urije, te izgradnja nadvožnjaka na Pećanima, kao i regulacija vodotoka pritoka rijeke Sane.

Ništa nije bilo ni od Pavićevih obećanja o većim nadležnostima lokalnog nivoa vlasti.

“Činjenica je da preko 90% svojih potreba čovjek ostvaruje u lokalnoj zajednici, a  preko 90% sredstava i vlasti drži republika ili država. Prema tome, mi vlast i novac moramo približiti građanima, približiti i onom mjestu gdje on ostvaruje svoja prava. Inače, godinama se zalažem za decentralizaciju RS na svim nivoima i za davanje većih ovlaštenja opština, jer imamo pojavu da se pojedine nadležnosti koje za sobom vuku i finansijske obaveze, prebacuju na opštine, a da se izvori prihoda ne povećavaju nego ostaju na istom nivou. Prema našoj zakonskoj regulativi, opština nema nikakve nadležnosti kada je u pitanju privreda i razvoj, ali se kritikuje zašto ništa ne preduzima na zapošljavanju. Takve stvari treba postaviti na pravo mjesto i zato je potrebna decentralizacija gdje bi opština preuzela svoj dio obaveza i odgovornosti za svoj razvoj, a ne samo za infrastrukturu. Sada je sav razvoj skoncentrisan na nivou Republike i normalno da onda nema ravnomjernog razvoja opština, niti one mogu iskoristiti sve potencijale koje imaju”, govorio je Marko Pavić u kampanji za gradonačelnika Prijedora, 11. 09. 2012.godine.

Iako je u nekoliko mandata na čelu Ministarstva lokalne upravi u samouprave Republike Srpske njegov kadar, komšinica i članica DNS-a Lejla Rešić, Pavić je zaboravio na “riječ”, pa su sve izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi, koje je upravo predlagala njegova ministarka, prošle bez ovih izmjena.

Nije Pavić samo obećavao Prijedorčanima. I građanima Republike Srpske u junu 2015. obećao je da će DNS, ako poskupi struja, napustiti vladajuću koaliciju. Struja je poskupjela, a Pavić je ponovo nestao. Opet se pravio mrtav.

Oglasio se 12. juna 2015. kada je rekao: “Ipak, mi smo prvi put ubijedili koalicione partnere da to ne rade. Drugi put nismo uspjeli i oni su odlučili da to urade, jer imaju sistem da to naprave i bez DNS-a. DNS i dalje ostaje pri stavu da nije trebalo ići u poskupljenje”.

Izlazak DNS-a iz vlasti više nije pominjao. Jer, “riječ je riječ”.

Jedina situacija u kojoj je ostao dosljedan je glasanje u Narodnoj skupštini o prodaji rudnika “Ljubija”  Israeli investment group. Ali i tu polovično i na kratke staze.  Kada je IRB donijela odluku o prodaji akcija Ljubije na Banjalučkoj berzi 25. januara ove godine od Pavića nije bilo ni traga, ni glasa. Već shvatate i sami: pravio se mrtav.

Lider DNS-a slično se ponašao i prilikom “pucanja” vlastite partije u novembru prošle godine. Predsjedništvo DNS-a poslije sjednice 20. novembra 2018. saopštilo da je “zbog nepoštovanja stranačkih odluka iz DNS-a isključilo Nedjeljka Čubrilovića, Damira Ćopića, Spomenka Stojanovića, Spomenku Stevanović i Milana Dakića”, a Marko Pavić da su njegov zamjenik i ostali članovi rukovodstva partije “sankcionisani jer donosili odluke i djelovali mimo odluka koje su donijeli organi stranke”. U intervjuu “Blicu” 28. novembra govorio je o “izbačenim” članovima partije.

Ali sve to zaboravio je za svega nekoliko dana. Za dojučerašnje najbliže stranačke kolege “sankcionisane” i “izbačene” sada tvrdi da su isti ljudi “zbog funkcija napustili DNS”. Pavić je tako na sjednici Gradskog odbora DNS-a Banjaluka održanoj 3. marta rekao:  “Oni koji su napustili DNS uskoro će završiti političku karijeru kad im isteknu funkcije”.

Ova kratka analiza pokazala je na koji način funkcionišu naši političari, jer javnost zaboravlja da ih s vremena na vrijeme podsjeti na data obećanja ili na ranije izjave.

Analizom medijskih izjava, ipak smo utvrdili da postoji jedna stvar u kojoj je Marko Pavić bio i ostao dosljedan. Od početka do kraja jasno je tvrdio da nema namjeru za života da napusti čelnu funkciju u DNS-u.

“Ne plašim se za svoju poziciju. Uvijek sam sam određivao svoju poziciju i tako će biti i ubuduće”, rijetka je “riječ” koju godinama čvrsto drži Marko Pavić. Zbog toga i ona dvosmislena varoška anegdota: “Marko će DNS u grob odnijeti”.