Biznis 09.05.2017.

Sve više “start-ap” preduzeća u Banjaluci

ČITANJE: 2 minute

Za osnivanje start-apa, potrebne su vam samo dvije stvari – mala početna investicija, i dobra ideja. Start-ap se najjednostavnije definiše kao preduzeće mlađe od tri godine, čiji je cilj uvođenje nove usluge ili proizvoda na tržište.

Te firme su najčešće dio IT sektora, u kojem kažu da im sve bolje ide. Ipak, poručuju ne trebaju nam podsticaji, nego olakšice.

– Ako vaša ideja i proizvod ne mogu preživjeti na tržištu, vama nikakve finansijske injekcije ne mogu pomoći. Međutim poreske olakšice su od velike pomoći startapima jer vam omogućavaju da u samom startu smanjite sebi troškove, zaposlite nove ljude, i zato mislim da bi poreske olakšice bile puno bolje nego bilo kakvi podsticaji, kaže Aleksandar Čičić, direktor agencije “Digivox”.

Vlada i grad najviše pomažu mladim preduzetnicima kroz banjalučki Inovacioni centar, pomoću kojeg nove firme mogu da dođu do prostora i opreme. Kažu da uvijek može bolje, jer su njihovi kapaciteti popunjeni.

– Ljudi su sve više zainteresovani da otvore sopstveni biznis, da započnu poslovanje i da obezbijede sebi egzistenciju, a to počinje da se razvija u okviru jednog preduzeća. Tako da potreba ima da se prošire mogućnosti podrške za preduzetnike, rekao je Drago Gverić, direktor Inovacionog centra Banja Luka.

Banjaluka u drugoj polovini godine planira da konkretnije pomogne – čim se završi revizija poslovnih prostora u gradu, davaće ih novim start-apima, i to besplatno.

– O tome razgovaramo sa partnerima, kao što su Gradska razvojna agencija, Inovacioni centar i neki strani potencijalni partneri kako bismo obezbijedili dodatna sredstva da se određen broj poslovnih prostora opremi i ponudi za start-ape, navodi Igor Radojičić, gradonačelnik Banjaluke.

U Inovacionom centru kažu da je od 2011. kroz njihove ruke prošlo više od 200 preduzetničkih ideja, od čega je do realizacije došlo njih 36. Te firme rade na lokalnom i evropskom tržištu, ali najviše posluju sa Amerikancima.

(ATV)