Biznis 24.03.2020.

SVJETSKI EKONOMISTI UPOZORAVAJU: Ovo nije vrijeme za strah, već da radite sve što treba

ČITANJE: 2 minute

Kako broj zemalja koje uvode oštre mjere socijalne izolacije zbog pandemije koronavirusa i dalje raste, vodeći ekonomisti iz cijelog svijeta pozivaju na radikalne akcije u borbi protiv što manjeg ekonomskog pada i zatajenja.

Više od 40 ekonomista visokih profila, uključujući glavnu ekonomisticu MMF-a Gitu Gopinath i vrhovnog ekonomskog savjetnika bivšeg predsjednika Baracka Obame – Jason Furmana doprinijelo je stvaranju e-knjige Centra za istraživanje ekonomskih politika (CEPR) u kojoj oni pozivaju vlade da brzo djeluju i učine sve što je potrebno da zaštite ekonomiju, piše World Economic Forum.

Među drastičnim mjerama koje oni predlažu su i takozvani “helikopter novac”. Prema ovoj mjeri zemlje eurozone koriste euroobveznice za pokrivanje dugova zajedno, a ne pojedinačno, dok državne investicijske banke firmama pružaju neograničeno kreditiranje u nuždi.

Iako ekonomisti kažu da je još prerano govoriti koliku će ekonomsku štetu prouzrokovati borba s koronavirusom, sigurni su da će to biti velike posljedice, jer pandemija uništava živote i sredstva za život širom svijeta. Mjere koje se sada preduzimaju, a to su karantin, socijalno distanciranje, zatvaranje škola, univerziteta i vrtića, zatvaranje nebitnih preduzeća i rad od kuće, dovode ekonomiju do škripca, upozoravaju ekonomisti.

“Suočeni smo sa zajedničkom zdravstvenom i ekonomskom krizom neviđenih razmjera u novijoj historiji”, piše Pierre-Olivier Gourinchas s Univerziteta u Berkeleyju.

Ipak, postoje fiskalne politike koje vlade mogu koristiti da spriječe ili ograniče katastrofalne kolapse, za koje Gourinchas kaže da su poput “klinike za intenzivnu njegu, bolničkog kreveta i ventilatora za ekonomski sistem”. Naprimjer, centralne banke mogu osigurati hitnu likvidnost finansijskog sektora.

Da bi izbjegle duboku, dugotrajnu štetu ekonomija, državne vlade će morati smanjiti broj ličnih i korporativnih bankrota, osigurati ljudima novac da troše čak i ukoliko ne rade te povećati javna ulaganja u zdravstvo, smatraju ekonomisti.

Drugim riječima, države treba da djeluju kako bi “smanjile nagomilavanje ekonomskih ožiljaka”.

“Ovo je vrijeme za izvlačenje teške artiljerije. Ovo nije vrijeme da se plašite, već da brzo radite sve što treba”, pišu ekonomisti.

(Klix)