Politika 20.02.2024.

Tadić: Zašto je Ustavni sud BiH izuzet od standarda koji važe za ostale?

ČITANJE: 3 minute

Saopštenje Ustavnog suda BiH u kome se govori o njegovom navodno zakonitom i transparentnom radu direktna je posljedica pitanja koje je javno postavila računovodstvena i finansijsko-revizorska struka o finansijskom poslovanju, a ne bilo koji političar, izjavio je pravnik Ognjen Tadić.

Da je rad Ustavnog suda BiH koji djeluje bez srpskih sudija podešen u skladu sa standardima koji se očekuju od drugih institucija, ocijenio je Tadić, onda ne bi ni bilo tog pitanja koje dolazi iz stručnih krugova.

– Standari finansijskog poslovanja institucija BiH moraju biti ujednačeni i meni je kao pravniku neshvatljivo zašto bi Ustavni sud BiH bio izuzet od standarda koji važe za ostale institucije – rekao je Tadić za Srnu, prenosi RTRS.

On je upitao šta je to u poslovanju Ustavnog suda BiH, bilo da se radi o nabavkama ili putnim troškovima ili nečemu drugome, a što je vrijedno izuzimanja od opšteprihvaćenih stručnih finansijskih standarda, koji su uz to usklađeni sa zahtjevima evropske stručne finansijsko-računovodstvene zajednice.

Tadić se saglasio sa tvrdnjom da je “Ustavni sud BiH već godinama izložen različitim političkim napadima i pritiscima”, ali je istakao da, istine radi, treba reći o kakvim se pritiscima i napadima radi.

– Zapravo se radi o tome da se već godinama izvana i iznutra vrši pritisak na Ustavni sud BiH da krši Ustav BiH, izlazi iz okvira svojih nadležnosti, giljotinira Dejtonski mirovni sporazum, a na neke od sudija vrši se pritisak i da donose odluke o kojima će imati šta reći i krivičari iz pravosuđa čim postojeća generacija domaćih sudija konačno ode iz tog suda. Posljednji od njih u penziju ide 2026. godine, što znači – uskoro – naglasio je Tadić.

Ustavni sud BiH saopštio je da je “već godinama izložen različitim političkim napadima i pritiscima”, koji su u posljednjih godinu i po dana kulminirali “neimenovanjem upražnjenih sudijskih pozicija, pritiskom na jednog sudiju da napusti Ustavni sud odlaskom u prijevremenu penziju, te širenjem neistina o radu Suda putem medija”.

Iz ove pravosudne institucije navode da je rad Ustavnog suda “zakonit i transparentan” i da to “dokazuju svi finansijski izvještaji, izvještaji o obavljenoj finansijskoj reviziji i svi drugi zvanični dokumenti koji su javni i objavljeni na službenoj internetskoj stranici” ove institucije.

– Ustavni sud izražava zadovoljstvo što je svojim radom zadobio povjerenje građana, koje je iz godine u godinu sve veće, a potvrda toga je sve veći priliv predmeta, podjednako iz oba entiteta i iz svih krajeva BiH – navodi se u saopštenju.

Od 3. januara u Ustavnom sudu BiH ostalo je dvoje bošnjačkih i jedan hrvatskih sudija, kao i Albanac, Švajcarkinja i Njemica, koje je izabrao Evropski sud za ljudska prava.

Najmanje šest puta u postdejtonskoj BiH, Republika Srpska je predlagala zakon o Ustavnom sudu i insistirala da se stranci vrate u svoju zemlju.