Svijet 28.09.2023.

Talas brutalnih pljački u SAD, veliki lanci zatvaraju trgovine: “Ovo je neviđeno” VIDEO

ČITANJE: 4 minute

Zbog talasa nasilnih pljački veliki trgovački lanci u SAD upozorili su da su “neviđeni” nivoi kriminala prošle godine doveli do gubitaka od 112 milijardi dolara.

U masovnim nasilnim krađama radnici u trgovinama su pretučeni, a neki i ubijeni, zbog čega su mnoge trgovine zaposlile dodatne zaštitare kako bi zaštitile svoje osoblje. Organizovane bande više su puta uhvaćene kamerom kako jurišaju trgovinama grabeći pregršt robe sa polica prije nego što pobjegnu, piše The Times, prenosi Index.

Neke od masovnih pljački organizovane su na društvenim mrežama. Jednu je organizovala Dayjia Blackwell, koja se na društvenim mrežama predstavlja nadimkom Meatball. Uživo je prenosila pljačkanje trgovina u centru Filadelfije. Prema New York Postu, Meatball je nakon pljačke za svojih 650.000 pratilaca na Instagramu i TikToku objavila: “Recite policiji da će me ili zatvoriti večeras ili će gorjeti, biće kao u filmu.” Nakon toga je uhapšena.


Zatvaraju trgovine

Target, jedan od najvećih američkih trgovaca na malo, objavio je da zatvara trgovine u većim gradovima, uključujući Nujork, Sijetl, San Francisko i Portland. “Ne možemo nastaviti s radom ovih trgovina jer krađe i organizovani kriminal ugrožavaju bezbjednost našeg tima i gostiju te pridonose neodrživom poslovanju”, objavio je Target.

U San Francisku su brojni veliki lanci, kao što su Walgreens, Old Navy, Nordstrom i Whole Foods, nedavno zatvorili trgovine u centru grada.

“Razumijem izazove s kojima se Target suočava u gradovima širom zemlje i razočaran sam viješću o njegovom zatvaranju u Ouklandu. Moj cilj je nastaviti raditi u partnerstvu s članovima poslovne zajednice kako bismo obezbijedili njihovu sigurnost i uspjeh u našem gradu”, rekla je gradonačelnica Ouklanda Sheng Thao.

David Johnston, potpredsjednik Nacionalne maloprodajne federacije (NRF), rekao je da se najveća preduzeća u zemlji i porodične trgovine podjednako bore s talasom kriminala. “Prodavači u svojim trgovinama bilježe neviđene nivoe krađe u kombinaciji s raširenim kriminalom, a situacija postaje još gora. Daleko izvan finansijskog učinka ovih zločina, nasilje i zabrinutost u vezi s bezbjednošću i dalje su prioritet za sve trgovce, bez obzira na veličinu ili kategoriju”, rekao je.

Izvještaj NRF-a, koje je ispitalo 177 predstavnika maloprodajnih lanaca koji predstavljaju više od 97.000 trgovina širom SAD, otkrilo je da se trgovci suočavaju sa sve nasilnijim lopovima. Gotovo devet od njih deset reklo je da su kradljivci u trgovinama bili “nešto više ili puno agresivniji i nasilniji u poređenju s prošlom godinom”.

Porast nasilnih krađa od 35 posto

Kompanije koje posebno prate broj nasilnih krađa u trgovinama izvijestile su o porastu od prosječno 35 posto. Kao odgovor na to trgovci su pojačali bezbjednost, smanjili radno vrijeme i zatvorili trgovine, rekao je NRF.

Los Anđeles je područje koje je 2022. godine bilo najviše pogođeno organizovanim maloprodajnim kriminalom u zemlji, objavio je NRF, a slijede ga San Francisko i Oukland, takođe u Kaliforniji.

Međutim, neki sugerišu da su strahovi od nacionalnog talasa kriminala prenaduvani. U januaru je James Kehoe, koji je u to vrijeme bio glavni finansijski direktor trgovačkog diva Walmarta, rekao da smo “možda previše plakali prošle godine” o problemu krađe u trgovinama dodavši da je kompanija vjerovatno potrošila previše na bezbjednosne mjere.

Republikanci tvrde da su područja pod kontrolom demokrata žarišta kriminala i da lopovi nisu adekvatno kažnjeni. Optužuju vlasti u Kaliforniji da su preblage po tom pitanju budući da se krađe manje od 950 dolara smatraju običnim prekršajem.

Oznake: krađa, SAD, Trgovina