Svijet 13.08.2021.

TALIBANI MUNJEVITO PREUZIMAJU KONTROLU: Evo kako izgleda život pod njihovim režimom

ČITANJE: 5 minuta

Talibanski militanti koje susrećemo smješteni su samo 30 minuta od jednog od najvećih afganistanskih gradova, Mazar-e Šarifa. Pokazuju nam svoj ratni plijen, vojno vozilo, dva kombija i velik broj moćnih strojnica, piše novinar BBC-ja Secunder Kermani.

Ainuddin, bivši učenik medrese (vjerske škole), koji je sada lokalni vojni zapovjednik, stoji s hladnim izrazom lica u središtu naoružane gomile. Nakon što su se povukle međunarodne trupe, pobunjenici osvajaju nove teritorije na dnevnoj bazi. A usred svega toga se nalazi preplašeno stanovništvo.

Deseci hiljada Afganistanaca moralo je napustiti svoje domove, a samo u zadnjih nekoliko dana ubijeno ih je ili povrijeđeno na stotine.

Na pitanje novinara kako može opravdati svo to nasilje i bol koju nanosi onima za koje tvrdi da se bori Ainuddin je odgovorio:

“Ovdje se radi o borbi pa ljudi umiru”, hladnokrvno odgovara, dodajući kako se njegova grupa trudi “ne nauditi civilima”.

Na konstataciju da su talibani bili ti koji su započeli borbe, poručuje:

“Ne. Imali smo vladu i ona je srušena. Amerikanci su započeli cijelu stvar“.

Život u gradu pod talibanskom vlašću

Ainuddin i ostali talibani doživljavaju pravi zamah jer osjećaju kako im se vraća moć nakon što su vojne snage, predvođene SAD-om, srušile njihov položaj 2001.

“Marionetska vlada u Kabulu ne odustaje od zapadne kulture … pa ih moramo ubiti”, kazao je Ainuddin.

Nalazimo se u Balkhu (Belhu), gradu za koji se smatra da je rodno mjesto jednog od najpoznatijih islamskih mističnih pjesnika, Dželaluddina Rumija. Kada smo prošli ovuda ranije ove godine, to je područje bilo pod kontrolom vlade. Sada je to jedno od 200 središta koje su militanti zauzeli u posljednjoj ofenzivi, piše CNN.

Haji Hekmat, lokalni talibanski vođa, želio je pokazati da se život nastavlja uprkos borbama. Na ulicama se nalaze mlade školarke, mada drugdje postoje izvještaji o djevojčicama kojima je zabranjen dolazak u školu. Trgovi i tržnice su i dalje prepuni kupaca, muškaraca i žena.

Lokalni izvori za CNN navode da je ženama dopušteno biti na ovakvim mjestima samo s muškim pratiocem, ali čini se da to nije slučaj. Na nekim drugim mjestima su talibanski zapovjednici navodno daleko stroži.

Sve žene nose burku koja pokriva i kosu i lice. Hekmat insistira na tome da ih na to niko ne prisiljava i da talibani jednostavno “propovijedaju” da bi se žene trebale tako oblačiti.

S druge strane, novinarima je rečeno da su taksisti dobili upute da ne voze nijednu ženu u grad ako nije potpuno prekrivena velom.

“Vidite! Nikoga ne tjeramo”

Dan nakon što su novinari CNN krenuli pojavili su se izvještaji da je jedna mlada žena ubijena zbog odjeće koju je nosila. Hekmat, međutim, smatra da za to nisu odgovorni talibani. Na trgovima mnogi izražavaju svoju podršku talibanima i zahvalnost zbog poboljšanje sigurnosti, ali s obzirom da su novinari stalno bili u pratnji talibana bilo je teško utvrditi šta mještani zaista misle.

Muškarci i žene su se u sjeni Plave džamije u Mazar-e Šarifu prošloga tjedna ipak šetali u vidno opuštenijoj društvenoj atmosferi. Vlada još uvijek kontroliše grad i gotovo svi s kojima je razgovarano brinu se oko ponovne vladavine talibana.

U okrugu Balkh, talibani formalizuju svoju suparničku vladu. Zauzeli su sve službene objekte u gradu, osim jedne velike, sada napuštene policijske zgrade. Nekada je to bilo sjedište voditelja lokalne policije, a djelomično su ga uništili bombaši samoubojice dok su se borili za kontrolu nad tim područjem.

Neke se stvari nisu promijenile nakon ponovnog dolaska talibana na vlast. Čistači ulica i dalje su odjeveni u narančasto te i dalje dolaze na posao. Nadgleda ih novoimenovani talibanski gradonačelnik, koji sjedi za širokim drvenim stolom na kojem se nalazi mala bijela zastava “Islamskog emirata Afganistan”.

Jedan mještanin, navodno je uhvaćen kako sluša muziku. Talibani su ga, kako bi ga kaznili, navodno natjerali da hoda bos po suncu sve dok nije izgubio svijest. Hekmat insistira da se tako nešto nije dogodilo. Kad napuštamo stanicu, pokazuje rukom na neke mladiće koji tamo rade, a nemaju bradu.

“Vidite! Nikoga ne tjeramo”, rekao je.

Kako na sve gleda talibanski sudija

Jasno je da talibani želi svijetu prikazati ljepšu sliku priče, ali u drugim dijelovima zemlje talibani se ponašaju mnogo strože. Razlike mogu zavisiti od stavova lokalnih zapovjednika, prenosi Index.hr.

Talibanski sudija Haji Badruddin ispričao je kako u zadnja četiri mjeseca, otkako je na toj funkciji, nije odredio nikakvu fizičku kaznu. Dodaje kako talibani imaju i sistem žalbenih sudova za preispitivanje ozbiljnih presuda.

S druge strane, Badruddin brani najstrože kazne.

“U našem šerijatu je jasno, za one koji imaju polne odnose i nisu u braku, bilo da se radi o djevojci ili mladiću, kazna je 100 udaraca bičem u javnosti. A za onoga koji je oženjen, moraju ga kamenovati do smrti … Za one koji kradu: ako se to dokaže, onda mu treba odrezati ruku”, kazao je i dodao kako je to bolje nego na zapadu gdje se ljudima otimaju djeca i nema neke velike kazne.

“Je li to bolje? Ili je bolje da se toj osobi otkine ruka i da zajednica dobije na stabilnosti?“ objašnjava sudija.

Pitam Hekmata je li siguran da talibani mogu pobijediti? “Da”, odgovara. “Ako mirovni pregovori ne budu uspješni, pobijedićemo, ako Bog da.”

(N.S)

Oznake: Avganistan, talibani