Svijet 19.11.2021.

TANDEM SA HARVARDA: Nova stranka pobijedila na izborima u Bugarskoj

ČITANJE: 7 minuta

Iako bi se moglo reći kako Bosna i Hercegovina spada u države u kojima političkih uzbuđenja ne manjka, slična se razmišljanja mogu primijeniti i na još jednu balkansku državu. Bugarska je u samo osam mjeseci održala treće parlamentarne izbore.

Iako bi se priča o trećim izborima u malo više od pola godine mogla pripisati klasičnoj balkanskoj mantri o “trećoj sreći”, u slučaju Bugarske to nije slučaj. Prvi izbori ove godine održani su u aprilu, a rezultati su u prvi plan izbacili dobro poznatu stranku GERB, populističku partiju kojom predsjedava Bojko Borisov, piše Klix.

Međutim, i pored optimističnih najava kako će formirati vlast i produžiti vlast u Bugarskoj, GERB nije uspio formirati većinu, prije svega zbog brojnih korupcijskih afera koje su pratile stranku i Borisova godinama.

Druga sreća, odnosno izbori, organizovani su u julu, a na iznenađenje mnogih pobjedu je odnijela stranka “Ima takav narod”, koju je predvodio bugarski majstor showbusinessa Slavi Trifonov. Međutim, kako je Trifonov gledao život kroz naočale showbusinessa i pop-folk muzike, tako je gledao i na političku scenu ove države.

Uprkos brojnim pregovorima, njegova stranka nije mogla postići dogovor o raspodjeli ministarskih mjesta, što je Bugarsku vodilo prema samo jednom mogućem smjeru – trećim parlamentarnim izborima.

Specifičnost bugarskih izbornih ciklusa jeste i to što se nakon svakog uspjela iznjedriti jedna politička opcija koja na prethodnim izborima nije zabilježila dobar rezultat, što dovoljno govori o polarizirajućem karakteru bugarskog javnog mnijenja.

Međutim, treći parlamentarni izbori otišli su i korak dalje s obzirom na to da je pobjedu odnijela stranka “Nastavljamo s promjenama (PP)”, partija koja je osnovana prije nepuna dva mjeseca.

Nakon obrađenih 99 posto glasačkih listića, partija koju su osnovali Kiril Petkov i Asen Vasilev osvojila je 25,7 posto glasova, dok se na drugoj poziciji našla stranka GERB s 22,8 posto podrške glasača.

Preostale političke grupacije unutar bugarskog parlamenta zabilježile su drastičan pad u odnosu na prethodne izbore pa je tako Pokret za slobode (DPS) osvojio 12,9 posto glasova, Bugarska socijalistička partija (BSP) 10,3 posto podrške, a stranka koja je obilježila prethodni izborni ciklus Ima takav narod samo 9,5 posto glasova.

Da bi se formirala vlast u narednom periodu, vladajuća stranka u parlamentu će, po ko zna koji put, morati ući u pregovore s preostalim strankama, što će svakako, za okruženje kakvo je bugarsko, predstavljati poseban politički izazov.

Iako će pregovori stranaka u narednom periodu biti obilježeni brojnim tenzijama, ono što će ipak ostati specifičnost ovog izbornog ciklusa jeste pobjeda stranke čiji se lideri, u odnosu na ostatak bugarske političke scene, mogu ocijeniti kao potpuno političko osvježenje za Bugarsku, ali i regiju.

Uzorni studenti s brojnim idejama

Kiril Petkov i Asen Vasilev, osnivači stranke “Nastavljamo s promjenama”, mogu se opisati kao mladi političari koji su svoj životni put započeli na sličan način.

Obojica bugarskih političara završili su jedan dio školovanja na Harvardu, gdje su studirali na odsjecima koji se vežu za finansije i ekonomiju. Između ostalog, Petkov je na Harvardu ocijenjen među 10 najboljih studenata svoje generacije te je naglašeno kako se radi o osobi s velikim potencijalom za budućnost.

“Pošto u Bugarskoj niko nikome ne vjeruje te svi sumnjaju u vaše obrazovanje, Petkov diplomu nosi od kuće i pokazuje je novinarima”, opisuju ga mediji.

Nakon završetka studija Petkov i Asilev su se posvetili poslovnim karijerama, gdje su u veoma kratkom roku uspjeli ostvariti uspješne rezultate. Petkov je dio svoje karijere proveo radeći za McCain grupaciju, a u svojoj državi se proslavio razvojem kompanije “ProViotic” koja prodaje proizvode na bazi korisnih bakterija i to na četiri kontinenta. Petkov je poznat i kao osoba koja posjeduje i jedina dva bugarska patenta za američko tržište, koja se tiču smanjenja infekcija ešerihije koli i smanjenja broja slučajeva salmonele.

S druge strane, Asilev je svoj životni put posvetio radu za brojne svjetske konsultantske kuće, a svoje ciljeve je ostvario i kroz osnivanje kompanije kao što je Lesno, preduzeća koje se bavi prodajom avionskih karata.

Iako su se Asilev i Petkov kao uspješni poslovni ljudi znali i od ranije, sudbina na političkom putu spojila ih je u maju 2021. godine, kada je formirana prijelazna vlada na čijem se čelu nalazio privremeni premijer Stefan Janev. Svoje mjesto unutar vlade pronašli su i Asilev i Petkov i to na pozicijama privremenog ministra finansija i privremenog ministra privrede i ekonomskih poslova.

Nakon zauzimanja ministarskih pozicija u bugarskoj vladi Petkov i Asilev su naglasili kako će svoje vrijeme posvetiti ekonomskom oporavku zemlje, ali i razotkrivanju brojnih korupcijskih afera koje su oštetile budžet ove države.

Vrlo brzo Petkov je svoje obećanje i ispunio te je tokom ljeta objelodanio aferu u kojoj su učestvovali Bugarska razvojna banka i kompanije povezane s kontroverznim biznismenom Delianom Peevskim, čovjekom koji se nalazi na listi američkih sankcija pod Magnitsky zakonom.

Naime, Petkov je s javnošću podijelio podatke da je Bugarska razvojna banka podijelila 500 miliona eura kompanijama koje su trebale učestvovati u popravljanju brana u ovoj državi. Međutim, uvidom u građevinsku dokumentaciju koju je objavio Petkov, ispostavilo se kako su brane građene i rekonstruisane s pet puta većim cijenama transporta i dva puta većim cijenama betona.

“Iako su popravke brana završene i plaćene, one se ne mogu puniti vodom i koristiti za navodnjavanje, jer ne ispunjavaju preporuke. Ovdje se očigledno radi o korupciji”, rekao je Petkov tokom ljeta i izazvao veliki potres na političkoj sceni.

S druge strane, i Asilev je tokom svog mandata na poziciji privremenog ministra finansija ukazao na brojne finansijske malverzacije unutar bugarskog sistema. Asilev je ukazao na to da nekoliko kompanija drži milijarde leva u gotovini, a ne u bankama, te da ovim novcem finansiraju koruptivne aktivnosti i kupovinu glasova.

“Postoje ogromne količine gotovine koju kompanije ne drže u bankama. Govorimo o milijardama. To je novac koji se koristi za mračne i korumpirane poslove. Ako novac nije u kasi, prvo je pitanje gdje završava”, naveo je Asilev.

Također, Asilev je koristio i svoje veze sa Sjedinjenim Američkim Državama te je naglasio da blisko sarađuje s Bijelom kućom u vezi s uvođenjem sankcija kompanijama i bugarskim političarima koji su uključeni u korupciju i pranje novca.

Nakon što su Sjedinjene Američke Države objavile listu kompanija koje su uključene u korupcijske aktivnosti, Vasilev je naredio da se firme stave i na “bugarsku crnu listu” te da im se onemogući rad u državi što je izazvalo velike potrese na političkoj sceni, a mnogi su ga optuživali kako američke zakone stavlja ispred bugarskih.

Formiranje stranke i nova politička era

Nakon uspješnog rada u prethodnih nekoliko mjeseci, Petkovu i Vasilevu naglo je skočila popularnost i među stanovnicima Bugarske. Val optimizma dvojica harvardskih studenata iskoristili su tako što su u septembru svoje ideje proveli u formiranje stranke koja će svoje djelovanje bazirati na antikorupcijskim aktivnostima.

“Otvoreni smo za razgovore sa svima koji dijele četiri naša prioriteta – zaustavljanje korupcije, puštanje malih i srednjih preduzeća da rade bez ometanja, privlačenje investicija u visoke tehnologije te ravnomjernu raspodjelu prihoda”, naveli su Petkov i Asilev u septembru.

Ono što je također mnoge iznenadilo jeste izjava o ideološkim preferencijama stranke.

“Okupljat ćemo sve ljude koji dijele naše ideale. Desničarskim metodama nastojat ćemo ostvariti ljevičarske ciljeve”, rekao je Petkov.

Iako su mnogi ocijenili ovakvu priču kao nezrelu, politički analitičari u Bugarskoj smatraju kako harvardski dvojac upravo i djeluje tako.

“Svi smo se smijali ovoj izjavi, ali oni to zaista predlažu. U ekonomskom, energetskom, poslovnom i turističkom smislu, oni su veoma desno orijentirani. U sferi obrazovanja, zdravstvene zaštite i socijalne politike naginju lijevo”, istakli su politolozi.

Pored evidentne harizme koja krasi harvardski dvojac, rezultati izbora su pokazali kako građani, naročito mlađi dio stanovništva Bugarske, žele promjene koje će konačno slomiti kičmu korupcije u ovoj balkanskoj državi. Za Petkova i Vasileva glasalo je 29 posto fakultetski obrazovanih građana, 27 posto mladih, a i većina stanovnika Sofije i drugih većih gradova svoj glas upravo je povjerilo ovom političkom tandemu.

“Pokazali smo Bugarima dvije stvari. Ne plašimo se i znamo kako trebamo raditi. Ponudili smo besplatan uzorak građanima prije četiri mjeseca i sada želimo nastaviti. Zaustaviti korupciju i osposobiti pravosudni sistem, to su naši jedini uslovi za saradnju. Bugarska kreće novim putem i svi ćemo biti ponosni na nju”, rekao je Petkov.

(SB)

Oznake: Bugarska, Izbori