Svijet 25.07.2024.

Tramp je favorit, kako ga Kamala Haris može pobijediti?

ČITANJE: 3 minute

Čini se da je Kamala Haris privlačnija nebjelačkim glasačima i mlađim biračima nego Džoe Bajden prije nego što je izašao iz predsjedničke trke. Ipak, rezultati iz 2020. pokazuju da Haris može steći još više prednosti s tim demografskim grupama u svom očekivanom meču protiv Donalda Trampa.

U nedavno objavljenoj anketi CNN/SSRS-a Haris vodi ispred Trampa među crnim biračima 78% prema 15%. Među istim biračima (za anketu su ponovno kontaktirali iste ispitanike) Bajden je vodio manje od 70% prema 23% u podacima CNN-ove ankete iz aprila i juna, prenosi Index.

Isto vrijedi u nešto manjoj mjeri među hispanoameričkim biračima. Haris ima 47% u odnosu na Trampovih 45%, dok je među istim ispitanicima u podacima za april  i jun bilo 50% za Trampa prema 41% za Bajdena.

Bajden je imao najgori rejting

Kod glasača mlađih od 35 godina postoji sličan pomak. Sada Haris ima 47% naspram Trampovih 43%. U aprilu i junu isti glasači dali su Trampu prednost 49% prema 42% u odnosu na Bajdena.

Nijedna od ovih promjena nije posebno iznenađujuća. Bajden je imao najgori rejting u ovom vijeku među svim tim tradicionalno demokratski nastrojenim grupama. Zapravo, njegov rejting među latinoameričkim i crnim biračima bio je najgori za jednog demokratskog kandidata u više od 50 godina.

Haris je vjerovatno i mogla samo rasti u ovim segmentima biračkog tijela.

Uprkos poboljšanju ovi rezultati su za Haris daleko od željenih. Ona ima najmanje pet postotnih bodova lošiji rezultat od Bajdena među istim grupama u posljednjim anketama 2020.

Među crnim biračima Bajden je bio ispred Trampa 84% prema 9% na kraju kampanje 2020. Još značajnije je da je Bajden vodio među biračima hispanoameričkog porijekla s rasponom od 58% prema 32%.

Konačno, iako je Haris postala omiljeni mem među mladim glasačima, Bajdenova prednost 60% prema 31% u odnosu na Truampa na kraju kampanje 2020. znatno je veća od prednosti koju Haris trenutno uživa.

Ovo se može činiti kao loša vijest za kampanju Kamale Haris. Bez veće prednosti među tim grupama ona vjerovatno ne može pobijediti bivšeg predsjednika.

Međutim, dobra vijest za Haris je da pokazuje da može nadoknaditi brojke u ovim grupama u odnosu na to kako je Bajdenu išlo ranije ove godine.

Budući da se Haris sve više odmiče od percepcije Bajdenove potpredsjednice, postoji stvarna šansa da oblikuje vlastiti politički identitet koji bi se mogao više svidjeti glasačima druge boje kože i mladim biračima.

Činjenica da Haris nadmašuje Bajdena među nebjelačkim glasačima takođe joj pruža priliku za bolji rezultat. Bajdenov put do 270 elektorskih glasova činio se prilično ograničenim. On bi morao pobijediti u saveznim državama na sjeveru, Mičiganu, Pensilvaniji i Viskonsinu, kao i drugom kongresnom okrugu Nebraske. Njegov rejting u anketama u južnijim saveznim državama, Arizoni, Džeordžiji, Nevadi i Sjevernoj Karolini, bio je loš.

Da je pobijedio u saveznim državama na sjeveru i u drugim državama koje su naklonjene demokratama (bez spomenutih južnih država), Bajden bi dobio tačno 270 elektorskih glasova, koliko je potrebno za pobjedu.

Veliki razlog zašto se Bajden mučio u južnim državama je to što svaka ima značajan udio crnačkih ili latinoameričkih glasača. Obraćajući se tim grupama, Haris bi mogla otvoriti nove mogućnosti.

Ako bi na primjer osvojila sve četiri južne države, ne bi trebala pobijediti u Mičiganu, Pensilvaniji ili Viskonsinu.

Možda je vjerovatnije da Haris dođe do 270 elektorskih glasova pobjedom u nekoj mješavini sjevernih država i neizvjesnih južnijih država.

Tramp je favorit

Zaključak je da najnovija anketa CNN-a daje Kamali Haris nadu, što ne znači da Tramp nije favorit ili da Haris nema težak zadatak.

Naprotiv, Haris sada ima više puteva prema pobjedi, a činilo se da Bajdenove opcije prilično brzo kopne.