Biznis 12.11.2021.

TREND: “Džonson i Džonson” se cijepa na dva, a “Tošiba” na tri dijela

ČITANJE: 2 minute

Američki konglomerat Džonson end Džonson (J&J) saopštio je danas da planira da se podijeli na dvije kompanije.

Pri tome će svoj sektor namijenjen opštoj zdravstevnoj potrošnji građana, kao što je prodaja flastera i pudera za bebe, odvojiti od svoje velike farmaceutske jedinice, prenose Nezavisne.

Kompanija namjerava da završi planirano razdvajanje u roku od 18 do 24 mjeseca, prenosi Rojters.

Akcije “J&J” su na ovu vijest reagovale skokom od četiri odsto na trgovanju prije zvaničnog otvaranja Njujorške berze.

Agencija AP prenosi da će preduzeće koje prodaje lijekove na recept i medicinske uređaje zadržati ime “Džonson end Džonson”.

“Nakon sveobuhvatne analize, upravni odbor i menadžerski tim smatraju da je planirano razdvajanje poslovanja najbolji način za jačanje naših napora u pružanju usluga pacijentima, potrošačima i zdravstvenim radnicima, za otvaranje novih mogućnosi našem globalnom timu, za rast prfitabilnosti i, što je najvažnije, za poboljšanje zdravstvene zaštite ljudi širom svijeta”, naveo je izvršni direktor Aleks Gorski u saopštenju.

Rojters ističe da se ovim potezom “J&J” pridružio trendu drugih multinacionalnih kompanija koje su odlučile da cijepanjem na više preduzeća sa specijalizovanom djelatnošću pojednostave svoju strukturu, prenosi b92.

U tom konteksu britanska agencija napominje da je ranije danas i japanska korporacija Tošiba najavila planove o cijepanju na tri kompanije, dok je Dženeral Elektrik u srijedu saopštio da će se podijeliti na tri firme kako bi smanjio dug.

Povećan pritisak investitora

Japanski gigant Toshiba najavio je plan za podjelu na tri odvojene kompanije.

Nove kompanije će biti fokusirane na infrastrukturu, poluprovodnike i uređaje, a odluka o razdvajanju je rezultat povećanog pritiska investitora da se naprave promjene. Ove sedmice je američki gigant General Electric najavios ličnu strategiju prema kojoj će se ova poznata kompanija podijeliti, prenosi Klix.

Nakon što se podijeli na tri kompanije, Toshiba će i dalje posjedovati udio od 40,6 posto u kompaniji Kioxia koja proizvodi memorijske čipove. Kompletiranje reorganizacije se očekuje do druge polovine 2023. godine.

Cilj je povećati vrijednost akcija na tržištu Toshibinih različitih biznisa nakon velikog pritiska akionara. Ipak, neki analitičari su zabrinuti zbog roka reorganizacije.

“Potez je ispravan, ali se čini da je spor. Daleko je 2023. godine, a mi nismo sigurni šta će se još promijeniti dotad“, izjavio je Atul Goyal iz investicijske banke Jeffries, koji smatra da reorganizaciju treba obaviti za tri do šest mjeseci.

Toshiba je jedna od najvećih i najstarijih japanskih firmi, a njeni odjeli pokrivaju sve, od kućne elektronike do nuklearnih stanica.

Bivši direktor i predsjednik Toshibe, Hisao Tanaka, napustio je kompaniju 2015. godine nakon što je precijenjen profit za više od milijardu dolara.

(SB)