Region 07.12.2021.

Tri decenije od ubistva srpske porodice Zec, na komemoraciji prvi put gradonačelnik Zagreba

ČITANJE: 2 minute

Prvi put posle 30 godina od zločina počinjenog nad srpskom porodicom Zec u Zagrebu, jedan gradonačelnik hrvatske prestonice, Tomislav Tomašević, danas će na Sljemenu odati poštu ubijenoj Aleksandri Zec i njenim roditeljima.

Gradonačelnik će prisustvovati komemoraciji koju organizuje Antifašistička liga Hrvatske i Srpsko narodno vijeće (SNV) povodom tridesete godišnjice od ubistva porodice Zec – 12-godišnje Aleksandre, majke Marije i oca Mihajla Zeca, prenosi politika.rs.

Komemoraciju su organizovali potpredsednik hrvatske vlade iz reda srpskog naroda Boris Milošević, predsednik SNV Milorad Pupovac sa aktivistima za ljudska prava koji godinama na današnji dan posećuju ovo mesto, saopšteno je iz SNV-a, preneo je Tanjug.

Hrvatski mediji ovaj zločin nad porodicom Zec smatraju jednim od najsramnijih poglavlja novije hrvatske istorije.

Počinitelji su bili pripadnici specijalnih policijskih jedinica koji su oslobođeni zbog proceduralnih grešaka.

Zločin bez kazne

Navršavaju se tri decenije od kada su u noći između 7. i 8. decembra pripadnici jedinice Tomislava Merčepa u Zagrebu ubili srpsku porodicu Zec – oca Mihajla, suprugu Mariju i njihovu 12-godišnju ćerku Aleksandru.

Imućni zagrebački mesar Mihajlo Zec ubijen je kada je pokušao da pobegne iz svoje kuće na Trešnjevci u koju su oko 23 sata upale naoružane osobe, a njegovu suprugu i maloletnu kćer ubice su odvele do planinarskog skloništa doma Adolfovac na Sljemenu, gde su takođe pogubili, a njihova tela prekrili smećem.

Zbog ubistva su uhapšeni pripadnici Merčepove jedinice Munib Suljić, Igor Mikola, Siniša Rimac, Nebojša Hodak i Snežana Živanović od kojih su neki pred istražnim sudijom priznali zločin.

Ta njihova priznanja, međutim, nisu uzeta u obzir jer su data bez prisustva advokata i oni su oslobođeni.

Aleksandra, Marija i Mihajlo sahranjeni su u Gornjoj Dragotinji kraj Prijedora, rodnom mestu Mihajla Zeca.

Zločin je preživelo dvoje dece porodice Zec, Dušan i Gordana, koja su bila sakrivena u kući. Nakon počinjenog zločina, decu je njihova baka Bosa odvela u kasarnu JNA, odakle su evakuisani u Banjaluku, gde su i nastavili život.

Suljić, Mikola i Rimac su ipak 2005. osuđeni, ali ne za ubistvo Aleksandre Zec, već zbog ubistva nepoznatog muškarca u Pakračkoj Poljani.

Najdužu kaznu od deset godina dobio je Suljić, koji je prvi zapucao, Rimac je osuđen na osam godina, dok je Mikola kao pomagač u ubistvu osuđen na pet godina zatvora.

U maju 2106. godine, nakon četvorogodišnjeg suđenja, Merčep je nepravosnažno proglašen krivim za ratni zločin nad srpskim civilima i osuđen na pet i po godina zatvora.

(SB)