Politika 01.04.2021.

TRI GLAVNE PORUKE: Državni sekretar SAD Entoni Blinken uputio pismo Predsjedništvu BiH

ČITANJE: 4 minute

Na adresu Predsjedništva BiH danas je iz Washingtona stiglo pismo američkog državnog sekretara Antonyja Blinkena.

“Slobodna Bosna” došla je u posjed pisma koje je državni sekretar SAD-a Anthony Blinken 31. marta ove godine poslao članovima Predsjedništva BiH.

Tri su glavne poruke koje je Anthony Blinken poslao iz Washingtona u Sarajevo:

Prva, da se do konca ove godine neizostavno dogovore promjene izbornog zakonodavstva u BiH, pri čemu je izričito naglasio da je potrebno promijeniti i odredbe Ustava BiH koje se odnose na izborno zakonodavstvo.

Druga, da je potrebno postepeno mijenjati Ustav BiH i da ne treba očekivati “Dayton 2”.

Treća, da će se Sjedinjene Države snažno uključiti kako bi bh. liderima pomogle u postizanju dogovora oko Izbornog zakona i ustavnih promjena.

Blinkenovo pismo na tragu je ranijih izjava zapadnih diplomatskih zvaničnika koji su, također, tražili da se u ovoj godini napokon riješi problem izborne diskriminacije, ustanovljene u međunarodnim presudima u predmetima kao što su “Sejdić – Finci”, ali i drugih.

Do sada je bila dilema da li je za ove promjene potrebno mijenjati važeći Izborni zakon ili i Ustav BiH. Blinken je razriješio ove dileme. Sjedinjene Države smatraju da promjene zakonodavstva nisu moguće bez odgovarajućih ustavnih promjena, što će otvoriti mogućnost da se na simetričan način riješi i ustavni položaj i način izbora domova naroda u dva entiteta, kao i simetričan izbor članova Predsjedništva BiH.

Kao što je poznato, lider HDZ-a Dragan Čović insistirao je da se mijenja samo Izborni zakon, a da se “ne dira” Ustav, za čiju je promjenu potrebna dvotrećinska većina u Parlamentu BiH.

U nastavku pročitajte naš prijevod kao i integralnu (englesku) verziju pisma Anthonyja Blinkena, upućenog članovima Predsjedništva BiH.

– Prije 25 godina, Sjedinjene Američke Države pomogle su u potpisivanju Dejtonskog mirovnog sporazuma. Mi smo ponosni na ulogu SAD-a u okončanju užasnog rata u Bosni i Hercegovini i pomaganju u obezbjeđivanju mira koji je uslijedio. Dejtonski mirovni sporazum kreirao je jake temelje na kojima se BiH može graditi, čineći mogućim za zemlju da uspostavi održiv put prema eventualnom članstvu u EU i dublje partnerstvo s NATO-om. Od samog početka je, ipak, jasno da ustavni aranžman uspostavljen Dejtonskim mirovnim sporazumom nije uklesan u kamenu i da će neophodne promjene biti napravljene tokom vremena.

Neke od nedostataka Ustava BiH identificirao je Evropski sud za ljudska prava, uključujući “Sejdić – Finci” presudu. Problemi identificirani od ovog suda, kao i problemi navedeni u odlukama Ustavnog suda BiH, moraju biti riješeni. Problemi se ne mogu riješiti samo promjenama zakona. Ogranične ustavne promjene bit će neophodne da bi se reformisalo izborno zakonodovstvo u skladu sa preporukama iz članstva u EU i evropskih sudova. Mi, također, podržavamo promjene izbornog zakonodavstva u skladu s odlukama Ustavnog suda i implementaciju mjera za izborni integritet koji će učiniti naredne izbore 2022. godine najslobodnijim i najpoštenijim u bosanskohercegovačkoj historiji.

Godina 2021. je godina prilika. Nema izbora koji će odvratiti pažnju lidera od odgovornosti pregovoranja o neophodnim promjenama. Imamo skori primjer sporazuma za Mostar, koji reafirmira mogućnosti stranaka da poduzmu i rješavaju teške i kompleksne probleme kroz kompromis i pažljive, korak po korak pregovore.

Ja znam da postoje glasovi u BiH koji pozivaju na strpljenje radije nego na urgenciju, uključujući neke koji vjeruju da SAD i naši evropski partneri pripremaju “Dayton II” koji će temeljno preoblikovati raspodjelu moći iz Dejtonskog mirovnog sporazuma. Vidjeli smo da su raniji napori u reformama u BiH propali, ali je pokušano previše uraditi odjednom. SAD vjeruju da bi se trebali fokusirati na implementiranje ograničenih, ali značajnih ustavnih, izbornih, pravnih i ekonomskih reformi da bi se osiguralo pravo svih građana u izbornom procesu, unaprijedio integritet pravosuđa, reducirala korupcija, ubrzao oporavak ekonomije i počelo vraćati povjerenje građana. Ovo je dostižan cilj, oji zahtijeva samo političku volju za napredak uz neophodne kompromise.

Vaše liderstvo će biti esencijalno za ozbiljan, kredibilan proces. SAD će biti partner u naporima, ali su lideri u BiH oni koji će morati mnogo raditi. Urgiram na vas da se ozbiljno angažirate u procesu, da ovim problemima date zasluženu pažnju, a da budete hrabri u postizanju kompromisa.

Radujem se saradnji s vama, a i s Vladom BiH da produbimo naše partnerstvo i unaprijedimo zajedničke interese. SAD ostaje vaš najbliži prijatelj i najjači zagovornik.

Srdačno, Antony Blinken

(SB)

Oznake: Entoni Blinken