Vijesti 28.01.2020.

“Trion tel” optičku mrežu gradio bez građevinske dozvole

ČITANJE: 3 minute

 Urbanističko-građevinska inspekcija grada Banjaluka utvrdila je da je kompanija “Trion tel” optičku mrežu na teritoriji Banjaluke postavljala bez građevinske dozvole, zbog čega je doneseno 30 rješenja o rušenju tih optičkih kablova.

“Optička mreža na teritoriji grada izvedena je do marta 2017. godine i za sve izvedene radove investitor je u Odjeljenju za prostorno uređenje ponudio zahtjev za legalizaciju”, rekli su nam u Odjeljenju za inspekcijske poslove grada Banjaluka, dodajući da su nakon zahtjeva za legalizaciju, a po osnovu Zakona o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata, prekinuti postupci izvršenja o rušenju do pravosnažnog okončanja postupka legalizacije u Odjeljenju za prostorno uređenje.

U suštini, od odluke Odjeljenja za prostorno uređenje zavisiće da li će kompanija “Trion tel” morati ukloniti optičku mrežu koju je mimo zakona postavljala po Banjaluci u prethodnom periodu.

“Kada su inspektori zapisnički konstatovali da je mreža postavljena bez građevinske dozvole i mimo zakona, ‘Trion tel’ se na taj zapisnik izjasnio na način da nisu bili upoznati da je za izvođenje radova na postavljanju optičkog kabla potrebna građevinska dozvola, što je smiješno i vrijeđa zdrav razum. Radite po centru Banjaluke, kopate, provlačite kablove i kao ne znate da vam treba građevinska dozvola”, ispričao je izvor “Nezavisnih”.

Inače, kompanija “Trion tel” prema tvrdnjama upućenih uglavnom je koristila infrastrukturu i stubove firme “Elektrokrajina”, u kojoj, s druge strane, kažu da to nije tačno, te da kada je riječ konkretno o toj infrastrukturi da je investitor izgradnje tih stubova na osnovu potpisanog memoranduma o poslovno-tehničkoj saradnji firma “SoftNET”, koja je nakon postavljanja svojih optičkih kablova bila u obavezi da “Elektrokrajini” u posjed preda stubove za potrebe i rekonstrukcije elektrodistributivne mreže.

“Međutim, zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa nikad se nisu ispunili uslovi da ‘Elektrokrajina’ preuzme u posjed stubove od firme ‘SoftNET’ i postavi svoju mrežu”, rekli su u “Elektrokrajini”, dodajući da oni nisu ni vlasnik ni investitor izgradnje pomenutih stubova, te da u vezi s tim nisu upoznati čiji se optički kablovi sada nalaze na tim stubovima, niti je to predmet njihovog interesovanja.

U kompaniji “Trion tel” nismo uspjeli dobiti odgovore na pitanja kako i na osnovu čega, odnosno kojih dokumenata i odobrenja su postavljali svoju mrežu po Banjaluci. Na konkretno postavljena pitanja u toj kompaniji nisu željeli da odgovore.

U jednom od ranijih saopštenja ove kompanije naveli su da je “Trion tel” pravno lice osnovano sa svim zakonskim odredbama te da kontrole, kako poreske, tako i ostale, nisu zatekle bilo kakve nepravilnosti u njihovom poslovanju. Zanimljivo je da je “Trion tel” saopštenje izdao upravo zbog nepravilnosti zbog širenja svoje mreže, a da uopšte nije objasnio kako i na osnovu kojih dokumenata je ta mreža postavljena. Tako “Trion tel” sa nelegalnom mrežom, bez bilo kakvih plaćanja dažbina, po osnovu nelegalno izgrađene mreže gradu Banjaluka, bez bilo kakvih plaćanja poreza državi po osnovu nelegalno izgrađene mreže, pruža usluge svojim korisnicima po “benefit” cijenama.

“Infrastrukture koje su izgrađene u funkciji građana oni koriste za svoje privatne svrhe, bez odobrenja”, ispričao je izvor “Nezavisnih”.

Dobro upućeni izvori tvrde da “Trion tel” po Banjaluci radi onako kako su pojedine firme radile u Federaciji BiH, a to je da bez ikakvih građevinskih dozvola i potrebne dokumentacije instaliraju svoje kablove i mrežu po gradovima.

“‘Telemah’ će kupiti ‘Trion tel’ i to se već odavno priča u poslovnim krugovima, a vrlo vjerovatno ‘Telemah’ i stoji iza te firme. Oni na sve načine pokušavaju da se prošire po Republici Srpskoj i ne biraju sredstva za tako nešto”, ispričao je izvor “Nezavisnih”.

(Nezavisne)