Politika 10.03.2022.

Turković s Barbock: Prijetnje u BiH izazvane secesionističkim aktivnostima NSRS-a nisu otklonjene

ČITANJE: 2 minute

Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković danas je bila domaćin šefici njemačke diplomatije Annaleni Baerbock, koja je doputovala u službenu posjetu Bosni i Hercegovini.

Nakon tet-a-tet sastanka ministrica, a zatim i susreta delegacija BiH i Njemačke upriličena je konferencija za medije.Na početku obraćanja Turković je uputila poziv na hitan prekid vatre i nasilja u Ukrajini, gdje stradavaju civili, razaraju se gradovi i gdje vidimo sve ono za što smo se iskreno nadali da je dio prošlosti.

“Glavni grad Bosne i Hercegovine, ali i svi gradovi i građani BiH, najbolje znaju šta donose agresija i rat. Naša srca su na strani onih koji se bore za slobodu, demokratiju i evropske vrijednosti. Tako je danas, tako će biti i sutra”, rekla je.

Turković je kazala da je s kolegicom Baerbock vrlo otvoreno razgovarala o situaciji u BiH i na Zapadnom Balkanu.

“Njemačko prisustvo je konstruktivno i neophodno te doprinosi stabilnosti i prosperitetu. Sigurnosna i politička prijetnja u BiH, koja je izazvana secesionističkim aktivnostima Narodne skupštine RS-a te zaključcima kojima se podrivaju državne institucije i Dejtonski mirovni sporazum, još uvijek nije otklonjena”, istakla je.

Turković kaže kako su eskalacija u Ukrajini i posljedice koje je ta kriza izazvala u Evropi samo dodatno usložnile situaciju u BiH.

“Ukoliko se dozvoli daljnja destabilizacija BiH, a blokiranje državnih institucija je upravo to, postoji bojazan da stabilnost i sigurnost Evrope neće biti ugrožena samo u Ukrajini”, dodala je.

Kazala je kako je neophodno odmah zaustaviti sve retrogradne procese u BiH, onemogućiti provedbu zaključaka NSRS-a, što će onda otvoriti vrata pokretanju reformskih procesa, usvajanju budžeta, ispunjavanju uvjeta za EU.

“U tom pogledu, naglasili smo važnost i ulogu visokog predstavnika Christiana Schmidta. Legitimne i legalne ovlasti koje OHR ima su previđene baš za ovakve situacije u kojima je direktno i opasno ugrožen ustavni poredak aktivnostima jednog entiteta, odnosno jedne dominantne partije”, rekla je.

Tokom razgovora Turković i Baerbock su se dotakle i zahtjeva koji je BiH poslala u Brisel, u kojem BiH traži da se razmotri dodjeljivanje kandidatskog statusa za BiH u skraćenom postupku i određivanje datuma početka pregovora.

“Smatramo da bi to bio snažan doprinos miru, stabilnosti BiH i cijele regije, bržem provođenju reformi i osnaživanju Evropske unije u cijelosti. Zapadni Balkan je slaba tačka Evropske unije i mjesto na kojem se mora pokazati snaga i vanjskopolitička uloga najprosperitetnijeg bloka država na svijetu. Pozdravljamo imenovanje Manuela Sarrazina za specijalnog predstavnika njemačke vlade za zapadni Balkan. Ohrabreni smo nedavnim izjavama kancelara Olafa Scholza, koji je rekao da se pristupanje zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji ozbiljno razmatra”, zaključila je ministrica vanjskih poslova BiH.

(E.M)