Vijesti 17.12.2021.

Tužilaštvo BiH formiralo predmet protiv više osoba iz Srpske zbog “napada na ustavni poredak”

ČITANJE: 2 minute

U Tužilaštvu BiH vodi se predmet protiv nekoliko osoba iz Republike Srpske zbog sumnje za činjenje krivičnog djela “napad na ustavni poredak”.

RTRS nezvanično saznaje da je istraga otvorena po prijavi više lica, a odnosi se na period od septembra i na aktuelnu političku situaciju, prenosi RTRS.

Lideri opozicionih partija dobili su danas poziv Tužilaštva BiH kako bi u svojstvu svjedoka bili saslušani u ovom predmetu, ne precizirajući tačno o čemu je konkretno riječ.

Predsjednik DNS-a Nenad Nešić rekao je da će se odazvati pozivu Tužilaštva da 21. decembra da izjavu. U pozivu koji mu je uručen navodi se da se pred Tužilaštvom BiH vodi predmet protiv nekoliko osoba zbog sumnje za činjenje krivičnog djela “napad na ustavni poredak” i da se Nešić poziva da da izjavu u svojstvu svjedoka.

Predsjednik PDP-a Branislav Borenović rekao je za RTRS da je dobio poziv da utorak, 21. decembra, da izjavu u svojstvu svjedoka, ali da će se, zbog ranije preuzetih obaveza, odazvati u srijedu.

Lideri vladajućih stranaka potvrdili su za RTRS da poziv Tužilaštva još nisu dobili, ali očekuju da će biti saslušani u svojstvu osumnjičenih, kao što su to već objavili pojedini mediji.

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik ocijenio je da je BiH “nakrivo nasađena zemlja”, u kojoj je moguće da oni koji se zalažu za Ustav budu tuženi za urušavanje ustavnog poretka.

Predsjednici Republike Srpske Željka Cvijanović poručila je da Srpska samo brani ono što joj je dato Dejtonom.

Upravo je predsjednica Srpske, uz srpskog člana Predsjedništva BiH, Vladu i vladajućuju koaliciju u Narodnoj skupštini predlagač Deklaracije o ustavnim principima i četiri usvojene informacije o prenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH.

Ovim dokumentima potvrđuju se sve nadležnosti Republike Srpske, izuzimajući one koje po Ustavu pripadaju BiH i daje se rok za izradu novih zakonskih rješenja u skladu s navedenim.

Zanimljivo, prvi su reagovali i zatražili reakciju Tužilaštva Željko Komšić i Šefik Džaferović. Tada su javnost, ali i politički akteri u Federaciji BiH, djelovali ujedinjeno, kao i dio međunarodne zajednice u osudi usvojenih dokumenata u Parlamentu Srpske.

(SB)