Vijesti 16.11.2022.

U Banjaluci održana javna rasprava o inicijativi za izradu zakona o širenju lažnih vijesti i jezika mržnje

ČITANJE: 5 minuta

U organizaciji portala Banjaluka.net danas je u Banjaluci održana javna rasprava o inicijativi za izradu novih zakona o širenju lažnih vijesti, jezika mržnje i kriminalizaciji klevete u Republici Srpskoj.

Svoj stav o takvom zakonskom rješenju iznijeli su predstavnici novinarske zajednice, studenti, ali i građani zaintesovani za ovu temu.

Incijativa za izradu seta zakona kojim bi se regulisalo širenje lažnih informacija, govor mržnje, ali i kriminalizaciju klevete i proširenje krivičnog djela protiv ustavnog poretka potekla je od novoizabranog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Njegov savjetnik i pravnik Milan Tegeltija tvrdi da Republika Srpska neće odstupiti od evropskih standarda u izradi zakonskih rješenja.

„Govorimo prije svega o zakonima koji nisu ništa novo, koji su aktuelni u zemljama EU. Kleveta se reguliše u građansko-pravnoj sferi. Problem je što takva vrsta regulacije nije dala željeni efekat. Da li je čast i dostojanstvo čovjeka dovoljno vrijedno da ga zaštiti krivično zakonodavstvo, to je pitanje koje se treba postaviti. Mi mislimo da jeste. Kada govorimo o kriminilizaciji klevete, ja ne vidim da će to biti proganjanje bilo koga i nije zamišljeno da bude tako, i mislim da su strahovi neosnovani“, istakao je Tegeltija.

Tegeltija dodaje je potrebno kompletno urediti javni i politički prostor Republike Srpske tako da se zaštite građani od lažnih vijesti.

„Stvorili smo takav prostor sa ovom dekriminalizacijom klevete u kojem je i novinarska zajednica propustila da u tom periodu od dekriminalizacije klevete do danas izvrši samoregulaciju novinarske profesije. Da je bilo više samoregulacije u samom novinarstvu vjerovatno ne bi bilo ovakve situacije. Mislim da niko nema razloga za nikakav strah, namjera nije suzbijajanje kritiče misli, slobode govora na bilo koji način, upravo suprotno. Mislim da svaki novinar koji radi svoj posao pošteno nema razloga za brigu, treba čak da mu bude drago, jer će moći da se razdvoje oni novinari koji rade svoj posao od onih koji svjesno plasiraju laži da bi naštetili ljudima“, naglašava Tegeltija.

Siniša Vukelić, član UO „Udruženja BH novinari“ i urednik portala Capital.ba smatra da je najava izrade zakona dio stvaranja zakonskog okvira za gušenje slobode govora u Republici Srpskoj, želje vlasti da se obračuna sa preostalim medijima koji im se ne sviđaju i koji nisu pod njihovom kontrolom.

„Kontrola i sankcionisanje novinara podstiče takvu autocenzuru da onda nećete imati nikoga sa hrabrošću da se bavi tim poslom“, mišljenja je Vukelić.

Dodaje da je saglasan da će zakon o kriminalizaciji klevete dati pravi efekat samo u paketu sa ostalim zakonima.

„Kad proširite krivično djelo protiv ustavnog poretka, kada govor mržnje i širenje lažnih vijesti dobije svoj efekat, onda imate pravi sistemski komplet kako ućutkati javnu riječ. Kada govorimo o medijima, kako ćete spriječiti širenje lažnih vijesti na Fejsbuku, koji su najveći generatori širenja lažnih vijesti, i na ostalim društvenim mrežama. Mislim da je ovo, kada gledamo u paketu odavno smišljen koncept“, dodao je Vukelić.

On je zaključio da je „sa ovako slabim institucijama i na ovom nivou demokratskog razvoja“ dati ovakav mehanizam, ovako instrumentalizovanom pravosuđu u ruke, ravno atentatu na novinare.

„Novinarstvo nije zločin i ne može se tako tretirati“, zaključio je Vukelić.

Predsjednik Skupštine Udruženja novinara Republike Srpske Branimir Đuričić istakao je da ovo udruženje principijelno protiv bilo kakvog ograničavanja slobode govora i prava medija.

„Pogotovo ako se proširi ovim mogućnosti da novinari završe u zatvoru. Principijelno jesmo protiv toga, međutim, treba podsjetiti da verbalni delikt kod nas postoji. Nametnuo ih je visoki predstavnik i mnogo naših kolega je u istražnim postupcima i prijeti im kazna od tri do šest godina“, dodao je Đuričić.

Naglasio je da je ovo prilika da za borbu protiv tzv. Inckove odluke i protiv činjenice da je sužena sloboda govora.

„Dakle, zašto bi mene, ako mi prijeti kazna tri do šest godina zatvora ako prokomentarišem sudsku presudu, brinuo ovakav zakon koji će sigurno biti blaži. Možda taj zakon neće biti usmjeren samo protiv novinara, možda će i mene kao novinara braniti ako me neko nazove plaćenikom, da mi neko dostavlja pitanja iz kabineta predsjednika RS ili da sam domaći izdajnik“, zaključuje Đuričić.

Izvršni urednik portala Banjaluka.net Aleksandar Stojanović kazao je da je interesantno da se reakcija novinarske zajednice na najavu seta zakona predstavlja da se novinari boje istine.

„To je malo smiješno. Mislim da se s razlogom bojimo pravosuđa, kojima se ovakvim zakonom daje u ruke tako ozbiljan alat da tumače šta je istina i šta je objektivno. Sudije i tužioci u velikoj mjeri ne znaju uopšte kako funkcioniše medijski svijet i onda znamo i kako se donose presude. Smatram licemjernim da se pozivamo na praksu zemalja EU, a to su zemlje koje su zabranile ruske medije, samo zato što su iz Rusije“, poručio je Stojanović tokom rasprave.

Dodaje da je najveći problem licemjere i selektivno u tumačenju evropske prakse.

„Zato moraju da shvate oni koji predlažu takav zakon da se mi opravdano imamo bojazan da se takvvi zakoni predlažu s nekim drugim ciljem, jer ako se pobunite protiv Inckovog zakona, a predlažete suzbijanje slobode govora za neke druge stvari dajete takav alat u ruke ovakvom pravosuđu, mislim da opravdano imamo bojazan što se to radi na ovakav način“, dodao je Stojanović.

On je istakao da dolazimo u situaciju da ovaj zakon brane oni koji su širili lažne vijesti, koji su ih stvorili s ciljem političkih progona i targetiranja.

„Mi koji radimo svoj posao odgovorno smo protiv ovakvog rješenja, to je paradoks. Nadam se da će se regulisati javni prostor ali nema potrebe da se reguliše na ovakav način i ovakvim zakonima, dovoljno je da kolege počnu od sebe i poštuju profesionalne i moralne standarde“, zaključio je Stojanović.

(Banjaluka.net)

Oznake: kleveta