Politika 25.09.2017.

U Bijeljini SDS vodi sa 22,6, SNSD ih prati sa 20,6 odsto glasova!

ČITANJE: 4 minute

Nakon nedavno objavljenog istraživanja javnog mnenja o rejtingu političkih stranaka na nivou Republike Srpske, te u Banjaluci i Prijedoru, srpskoinfo.com došao je u posjed rezultata za Bijeljinu, a ovog puta riječ je o reprezentativnom uzorku stanovnika najvećeg grada Semberije i istočnog dijela RS čije je raspoloženje analizirao Nacionalni demokratski institut (NDI).

Prema tim podacima, Srpska demokratska stranka (SDS) zadržala je najveći uticaj u Bijeljini sa 22,6 odsto podrške. Međutim, ta dominacija nije ubjedljiva kao u nekim ranijim periodima, jer Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) zaostaje za samo dva procenta, budući da se za ovu opciju izjasnilo 20,6 odsto anketiranih. Partija demokratskog progresa (PDP) se nalazi na trećem mjestu kao izbor 13,8 odsto ispitanika.

U ovom gradu cenzus prelaze još tri političke stranke sa centralom u RS – Socijalistička partija (SP) sa 8,8 odsto, Demokratski narodni savez (DNS) sa 7,3 odsto podrške, kao i Pokret “Uspješna Srpska” Zlatka Maksimovića, za koji se opredijelilo 7,2 odsto anketiranih. Krug relevantnih partija u Bijeljini zatvara Stranka demokratske akcije (SDA) koja, prema istraživanju NDI, ima 4,3 procenta potencijalnih glasača.

Poređenja radi, na lokalnim izborima u Bijeljini 2016. godine, SDS je na izjašnjavanju birača za odbornike u Skupštini grada dobio 20,3 odsto glasova, dok je SNSD imao 18,4 odsto glasova. Za PDP je tada glasalo 13,3 procenata građana, a Socijaističku partiju je zaokružilo 9,1 odsto Bijeljinaca. U lokalni parlament su tom priikom ušli i DNS sa 8,9 odsto i Pokret „Uspješna Srpska“ sa 8,8 odsto glasova. Odbornike je dobila i SDA sa 4,5 procenta, a u vidnom polju glasača, za razliku od aktuelnog istraživanja, prije dvije godine bili su i SRS Dragana Đurđevića sa 4,1 odsto i Narodni demokratski pokret (NDP) sa nešto više od tri odsto glasova.

Inače, istraživanja koja objavljuje portal srpskainfo.com već su izazvala reakcije partijskih lidera. Vodeći ljudi vladajuće koalicije na konferenciji za medije poslije nedavnog sastanka nisu krili zadovoljstvo rezultatima za RS, Banjaluku i Prijedor, dok je u opoziciji dominirala skepsa prema podacima koji im ne idu u prilog.

Momčilo Novaković, potpredsjednik Narodnog demokratskog pokreta i poslanik NDP-a u Parlamentarnoj skupštini BiH, smatra da je u domenu istraživanja o rejtinzima stranaka uvijek važno „ko radi i ko objavljuje anketu“.

„Ranije smo u RS i BiH često mogli da vidimo da su ti podaci frizirani i usklađeni sa političkim potrebama pojedinih stranaka“, kaže Novaković za srpskainfo.com.

On dodaje da su posljednji izbori pokazali da je NDP imao između tri i četiri odsto podrške, te da tada, u odnosu na prethodno izjašnjavanje građana, „nisu rasli, ali nisu ni padali“. Novaković kaže da je teško procijeniti na kojem nivou se nalaze u aktuelnom periodu.

„Pregovori sa PDP-om o saradnji na predstojećim izborima nakratko su nas udaljili od rada na terenu, ali ta pasivizacija neće imati posljedice, pošto ima dovoljno vremena do izbora“, ističe Novaković.

Funkcioner NDP-a je uvjeren da ne postoji dovoljno pouzdanih pokazatelja koji bi potvrdili ili demantovali tvrdnju da SNSD ima značajnu prednost nad drugoplasiranim SDS-om na nivou RS.

„Nažalost, situacija je takva da nije isključeno da svi mi zajedno, dakle, kompletna politička scena, ne uživamo naročito veliko povjerenje građana“, zaključuje Novaković.

Za Nenada Stevandića, predsjednika Ujedinjene Srpske i potpredsjednika Narodne skupštine RS, nema dileme da je stranka na čijem je čelu jedina koja danas bilježi rast podrške, dok su ostali, kako ističe, ili u silaznoj putanji ili na nivou ranijih dometa. Zbog toga i on ne smatra indikativnim prve podatke koje smo predočili.

„Uvjeren sam da su jedino relevantne one analize koje pokazuju da je podrška građana Ujedinjenoj Srpskoj porasla za četiri puta u odnosu na vrijeme kada smo formirali stranku“, kaže Stevandić za srpskainfo.com.

Takođe, naš sagovornik se ne slaže sa utiskom koji se može steći na osnovu ranije objavljenog istraživanja – da Ujedinjena Srpska ima tri puta veću podršku u Banjaluci nego u ostatku RS.

„Nema govora o tolikoj disproporciji. Prema rezultatima lokalnih izbora iz 2016. godine, da su tada bili održani parlamentarni izbori, mi bismo prešl cenzus u sedam od devet izbornih jedinica u RS. Dakle, samo u dvije jedinice bili bismo ispod cenzusa. Ali, u međuvremenu smo ozbiljno radii na terenu, tako da ćemo i to promijeniti“, poručuje Stevandić.

(srpskainfo.com)