Region 19.09.2023.

U deklaraciji EU konstatovano da se Srbija nije pridružila sankcijama Rusiji

ČITANJE: 4 minute

Srbija se nije uskladila sa poslednjom odlukom Evropske unije kojom se sankcije Rusiji produžavaju za godinu dana, potvrđeno je u deklaraciji visokog predstavnika EU za zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku Žozepa Borelja (Josep Borrell).

Radi se o sankcijama koje je EU uvela 2014. godine zbog aneksija Krima i Sevastopolja, a koje se redovno produžuju posljednjom odlukom Savjeta EU.

Sa produžavanjem ovih sankcija su se uskladile sve ostale zemlje regiona koje imaju kandidatski status za članstvo u Uniji, Sjeverna Makedonija, Crna Gora, Albanija i Bosna i Hercegovina.

“Ove zemlje će obezbijediti da njihove nacionalne politike budu u skladu sa ovom odlukom Savjeta. Evropska unija prima na znanje ovu posvećenost i pozdravlja je”, navodi se u Boreljovoj deklaraciji.

Zbog neuvođenja sankcija Rusiji, Srbija je drastično smanjila stepen usklađivanja sa spoljnom politikom EU.

Srbija je jedina država u regionu koja nije uvela nikakve sankcije protiv Rusije zbog rata u Ukrajini.

Srbija se smatra liderom u procesu pristupnih pregovora, međutim, od 2021. godine nije otvorila nijedno poglavlje u procesu pristupnih pregovora, jer neke države članice EU smatraju da zemlja ne može napredovati u procesu dok ne uvede sankcije Rusiji.

Od zemalja kandidata za punopravno članstvo u EU se očekuje da progresivno usklade svoje spoljne politike sa politikama EU. Evropski zvaničnici redovno traže od Srbije da uvede sankcije Rusiji.

Nakon dužeg perioda neusklađivanja, Srbija se u avgustu uskladila sa sankcijama EU, ali koje nisu vezane za Rusiju, već za Kongo, Haiti i Liban.

Vučić: Očekujem nove pritiske

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je u Njujorku da Srbija još neće uvoditi sankcije Ruskoj Federaciji iako na tome zapadni lideri i dalje insistiraju i, kako je rekao, ne propuštaju priliku da mu drže pridike zbog čega bi to Srbija morala da uradi.

Vučić je novinarima u Njujorku, gdje predstavlja Srbiju na Generalnoj skupštini UN, izjavio da mu predstoji sastanak na kojem će mu visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj i ostali zvaničnici EU držati pridike o potrebi da se Srbija pridruži zemljama koje su uvele sankcije Ruskoj Federaciji.

„Saslušaću ih i ponoviti da Srbiju vodim ja i da kao njen predsednik sa tim još nisam saglasan. Kada budem shvatio da više ne možemo, više nećemo /voditi takvu politiku/. Ali, već godinu i sedam meseci mi vodimo takvu politiku, koja je fer i odgovorna, jer znamo kako smo mi prolazili sa sankcijama. Što bismo mi onda u tim stvarima učestvovali“, rekao je Vučić, prenosi Srna.

Govoreći o Kosovu i Metohiji, Vučić je ukazao da je predsjednik SAD Džozef Bajden u svom današnjem govoru na Generalnoj skupštini UN istakao da je najvažniji princip teritorijalni integritet, da je na drugom mjestu suverenitet, a da su ljudska prava tek na trećem mjestu.

„Ja ću i njega i /ministra spoljnih poslova Njemačke/ Analenu Berbok, koja je to takođe isticala, podsetiti da SAD i Nemačka ne stoje uvek uz Povelju UN i da to, pre svega, nisu činile 1999. godine, kada je 19 najjačih država tuklo jednu slabašnu zemlju na Balkanu, ali i i dalje ne poštuju principe i dokumenta UN, uključujući i Rezoluciju 1244“, naglasio je Vučić.

Odgovarajući na pitanje zašto je EU promijenila svoj raniji stav da je za propast posljednje runde dijaloga u Briselu odgovoran premijer samoproglašenog Kosova Aljbin Kurti i da se sada pominju „dvije strane“, Vučić je rekao da nije došlo do poistovjećivanja odgovornosti Beograda i Prištine, iako je to tražilo devet zemalja.

„To su zemlje koje su priznale /samoproglašenu/ nezavisnost Kosova i one su tražile da EU uravnoteži stav. Reč je o državama koje nas smatraju krivim zato što uopšte postoji problem Kosova“, rekao je Vučić.

Govoreći o dosadašnjem toku Generalne skupštine UN, Vučić je ukazao da je zanimljivo da je predsjednik Brazila Lula /da Silva/ nakon svog nastupa dobio veći apluz nego Bajden po završetku svog govora.

„To se do sada nije dešavalo. Ne govorim to zato što to nekome posebno znači osim da se vidi mala promena raspoloženja kod afričkih i azijskih zemalja, kojima se ne posvećuje dovoljno pažnje“, rekao je Vučić.

On je istakao da je tokom boravka u Njujorku imao veoma važne sastanke sa brojnim liderima, počev od njemačkog kancelara Olafa Šolca, preko predsjednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana, sa kojim razgovarao o regionalnim i svim drugim važnim pitanjima, do predsjednika Evropskog savjeta Šarla Mišela, navodeći da je sa njim imao dug i odgovoran razgovor.

Vučić je najavio da ga čekaju i drugi važni susreti poput sastanka sa liderima zemalja zapadnog Balkana i razgovor sa potpredsjednikom Kine Han Žengom.

„Za nas je to izuzetno važan razgovor, jer uskoro idemo u Kinu i očekujemo da potpišemo ugovor o slobodnoj trgovini. To drastično menja naše odnose, jer imamo mnogo ugovora o projektima sa njima da potpišemo“, naglasio je Vučić.

Oznake: EU