U porastu nasilje nad LGBT osobama

Tako kaže za “Nezavisne” tridesetogodišnji Goran iz Prijedora, gej koji se zalaže za pravo na istopolne odnose i porodice u BiH.
Pozdravio je činjenicu da je u BiH juče prvi put obilježen Međunarodni dan borbe protiv homofobije, ali je mišljenja da tek tranzicija društvene svijesti i razmišljanja može donijeti ozbiljne promjene.
“Promjene formalno-pravnog karaktera u vezi s pitanjem ljudskih prava LGBT populacije, koje su neminovnost čak i ovih prostora, mogu istinski dati rezultate jedino promjenom svijesti o tome. Mi ovdje ne govorimo o seksualnosti, već o pravima koja se na osnovu toga uskraćuju. To je pravo na jednakost, brak, a zatim i imovinu, nasljedstvo”, objašnjava Goran.
Nasilje, diskriminacija i kršenje ljudskih prava LGBT populacije su u porastu, upozoreno je i juče iz Sarajevskog otvorenog centra.
“Broj slučajeva kršenja ljudskih prava lezbijki, gejeva, biseksualnih, transrodnih i interspolnih (LGBTI) osoba se povećao. Također se povećao broj LGBTI osoba koje su kontaktirale sa Sarajevskim otvorenim centarom u potrazi za pomoći pri traženju azila, promjeni oznake pola u dokumentima i u adekvatnoj psihološkoj podršci”, napomenuto je iz SOC-a.
Godišnji operativni plan za sprovođenje Gender akcionog plana (GAP) u BiH, koji u 2016. godini predviđa konkretne mjere za promociju i zaštitu prava LGBT osoba, Vlada RS je prva usvojila krajem prošle godine, a isto se očekuje i od ostalih nivoa vlasti u BiH.
Ovaj dokument uključuje izradu posebne analize o pravima i položaju ove marginalizovane grupe, sa konkretnim preporukama za unapređenje položaja i prava LGBT osoba.
Preporuka je i usaglašavanje Krivičnog zakona RS, zakona iz zdravstvene i socijalne zaštite te zakona kojima se reguliše pravo na obrazovanje, rad i zaposlenje te razmatranje mogućnosti pravnog regulisanja promjene pola transrodnih osoba.
U okviru tog plana sprovodiće se i aktivnosti na podizanju svijesti i znanja zaposlenih u republičkim i javnim upravama, odnosno analizirati zakonski akti s aspekta ostvarivanja i zaštite prava po osnovu pola.
Planirana je i inicijativa za izmjene i dopune nastavnog plana i programa Policijske akademije RS, kako bi se u edukaciju uvele nastavne jedinice za rad na zločinima iz mržnje čiji je motiv polna pripadnost.
Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije (IDAHOT), koji se obilježava u 130 zemalja svijeta, u BiH je obilježen promotivnim aktivnostima na zaštiti ljudskih prava LGBT populacije.
Zgrada Istorijskog muzeja u Sarajevu je osvijetljena duginim bojama, kako je obojen i pješački prelaz u gradu. “Borba za jednakost i prava svih je borba koja pripada svim ljudima.
Očekujem da će bh. društvo pokazati veći stepen prihvatanja LGBT osoba, a BiH biti država koja u potpunosti poštuje građanska prava gej i lezbijskih parova”, naglasila je Morin Kormak, ambasadorka SAD u BiH, koja je pružila podršku pravima LGBTI osoba u BiH.
(Nezavisne)

IZETBEGOVIĆ: Kako sam za šest sekundi oborila motorolu, pljunula zaštitara i opsovala ga?

U Ljubuškom otkriven spomenik Petru Hercegu, poginulom u japanskom napadu na Perl Harbur 1941.
