Vijesti 26.01.2023.

U prošloj i na početku ove godine na području Banjaluke 56 slučajeva ugriza pasa

ČITANJE: 2 minute

Od početka godine u Banjaluci je prijavljeno šest slučajeva ugriza pasa, među kojima su kao žrtve ugriza četvoro djece. Posljednji slučaj je onaj prije nekoliko dana u naselju Lauš, kada je vlasnički pas bez povoca napao maloljetnu osobu, što je dežurni tužilac okarakterisao kao krivično djelo izazivanja opšte opasnosti.

Od šest slučajeva ugriza pasa od početka ove godine, u četiri slučaja riječ je o vlasničkim psima, a u druga dva riječ je o psima lutalicama.

U  2022. godini na području Banjaluke evidenitrano je 50 slučajeva ugriza ljudi od strane pasa, od čega je 26 od strane vlasničkih pasa, a 24 od strane pasa lutalica. Tokom 2022. godine, evidenitrana su četiri slučaja ujeda pasa koji su kvalifikovani kao krivično djelo, dok su od početka 2023. godine evidentirana dva takva slučaja. Podaci su ovo Policijske uprave Banjaluka.

Siniša Štrbac iz Odjeljenja za inspekcijske poslove Komunalne policije Banjaluka navodi da je Policija za pse, koja je formirana u Banjaluci sredinom prošle godine, u 2022. godini kontrolama u 80 slučajeva utvrdila da se vlasnici pasa nisu pridržavali mjere da pse vode na povocu i sa zaštitnom korpom, dok je takvih u ovoj godini bilo devet.

“Kada su u pitanju fizičke povrede, slučaj se prepušta Okružnom tužilaštvu, ako se utvrdi da nema krivičnog djela, onda idemo s prekršajnim nalozima. Vršimo redovno kontrole da li se koristi povodac u vođenju pasa i zaštitne korpe za pse. Kazne za fizičko lice su 100 maraka, ako je riječ o pravnom licu, kazne su 500 maraka. Imamo problem trenutno što imamo puno pasa lutalica na ulicama, jer su azili prepuni, apelujemo stalno na udomljavanje. U okviru projekta na nivou BiH psi lutalice se sterilišu i vraćaju u prirodnu sredinu. Ulica ne treba da bude prirodna sredina. Što se tiče pasa lutalica, ponovo je apel prema udruženjima, jer izbjegavamo krajnju mjeru, a to je eutanazija. Ali, ako budemo prisiljeni, ići ćemo s krajnjom mjerom”, izjavio je Štrbac.

Pitali smo ga šta je najčešći raazlog što vlasnici pasa izbjegavaju povoce.

“Najčešći odgovor kad zateknemo građane koji vode psa bez povoca je: Ma neće, on je dobar, on voli djecu. Znači, ipak se desi napad. Ponovo molim da stavljaju zaštitne korpe i povoce, jer se ovakve situacije  dešavaju”, navodi Štrbac.

Za prekršaj držanje životinje bez nadzora Zakon o javnom redu i miru propisao je novčane kazne od 300 do 900 КM, dok su za učinioca krivičnog djela izazivanje opšte opasnosti sankcije propisane članom 394. Кrivičnog zakonika Republike Srpske.

(Z.M.)

Oznake: napad, pas