Udruženje Italijana u Banja Luci proslavlja 20 godina rada: Obilježavanje kroz kulturne aktivnosti i tradiciju FOTO
Udruženje Italijana u Banja Luci, osnovano 22. februara 2004. godine, obilježava dvije decenije uspješnog rada i očuvanja italijanske kulture i tradicije u ovom gradu. Kao apolitično i neprofitno udruženje ono okuplja potomke italijanskih porodica i sve one koji poštuju italijansku kulturu. Trenutno, udruženje broji oko 170 članova, od kojih je 132 italijanskog porijekla, a među njima su predstavnici 32 italijanske porodice.
– U proteklim godinama, Udruženje je uspješno realizovalo brojne kulturne projekte, među kojima se izdvaja škola italijanskog jezika, učešće na smotrama kulturnih stvaralaštva nacionalnih manjina, te organizacija izložbi o italijanskim pokrajinama, gradovima, istoriji i porijeklu italijanskih porodica. Takođe, od značaja su i koncerti klasične muzike, kao i rad mješovitog hora „Pietro Mascagni“, koji marljivo djeluje već šest godina. Udruženje je ponosno na štampanje monografije “La nuova vita” i brojne nastupe, putovanja i kontakte sa Italijanima iz BiH, Hrvatske i Crne Gore. Udruženje je takođe dio međunarodne organizacije „Circolo Trentini del mondo“, kaže za portal Banjaluka.net Radmila Maričić, predsjednica Udruženja Italijana Banjaluka.
Italijani u Banja Luci – Istorijski pogled
Italijanska zajednica u Banja Luci ima dugu i značajnu tradiciju. Prvi talasi italijanskih doseljenika stigli su još 1882. godine, najprije iz Furlanije, kao sezonski majstori, a kasnije su se nastanili u Banja Luci, na Laušu. Drugi talas doseljavanja desio se nakon poplava koje su uništile domove i imanje Italijana iz Trenta. Ovi doseljenici su se naselili u Mahovljanima, Bakincima i okolnim područjima.
-Italijani su donijeli sa sobom bogatu kulturnu baštinu i običaje, koji su se uspješno očuvali do današnjih dana. Među značajnim doprinosima italijanske zajednice je i vinova loza, koja se i danas uzgaja u Mahovljanima, a mnogi od doseljenih Italijana imali su značajnu ulogu u poljoprivredi i građevinskoj industriji, ističe Radmila Maričić.
Najpoznatiji banjalučki Italijani
Banjalučka italijanska zajednica ostavila je dubok trag u razvoju grada. Među najpoznatijim ličnostima iz italijanske zajednice je grof Gian Vito del Mestri, koji je imao ciglanu koja je bila ključna za izgradnju mnogih kuća u Banja Luci. Poznate italijanske porodice kao što su Soravia, Zamola, Orlando, Stefanutti i Cukijati dali su veliki doprinos u razvoju grada. Osim toga, italijanske porodice koje su se bavile poljoprivredom donijele su posebne sorte vinove loze, koja se i danas uzgaja u Mahovljanima.
Peti festival italijanske kulture „Insieme“
Italija je kolijevka mnogih grana umjetnosti i kulture, a Udruženje Italijana u Banjaluci to slavi kroz organizaciju festivala italijanske kulture „Insieme“. Ove godine održava se peti po redu festival, koji će obuhvatiti tri glavne aktivnosti. Maričić kaže da će festival započeti koncertom klasične muzike pod nazivom „Serenada za Italiju“, koji će se održati u Narodnom pozorištu 27. februara u 20 časova.
Izložba fotografija „Kompozitori Venecije“ biće otvorena 1. marta u 19 časova u Savezu nacionalnih manjina. Kao završna aktivnost, u Domu omladine 4. marta u 19 časova, biće organizovan cjelovečernji koncert mješovitog hora „Pietro Mascagni“, uz postavku izložbe pod nazivom „Dvije decenije u ogledalu“, koja će prikazati plakate svih aktivnosti udruženja u poslednjih 20 godina.
Partneri u organizaciji festivala su Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, Grad Banja Luka, Akademija umjetnosti i Narodno pozorište Republike Srpske.
Peti festival italijanske kulture „Insieme“ predstavlja još jedan dokaz posvećenosti Udruženja Italijana u Banjaluci očuvanju italijanske kulture, tradicije i umjetnosti, te doprinosi bogatstvu kulturnog života ovog grada.
(Marina Majkić Miletić)