Sport 15.07.2023.

Ugledni ljekar o velikom broju povrijeđenih banjalučkih sportista

ČITANJE: 3 minute

Veliki broj sportista iz Banjaluke koji su se u posljednje vrijeme teže ili lakše povrijedili zabrinuo je ljekare i fizioterapeute, koji smatraju da je to posljedica nestručnog rada na treninzima.

Među onima koji su to prvi primijetili je ugledni ljekar Aleksandar Saša Jakovljević, koji je istakao da ima malo ekipa sa dobrim kondicionim trenerima te da njih mora biti mnogo više, odnosno da budu edukovaniji, jer samo na taj način mogu preventivno uticati na povredu.

– Postoji mnogo stvari koje mogu i moraju biti preventivno urađene da bi bile izbjegnute povrede igrača. Kada dođe do povrede tada je već kasno i svi su na gubitku. Kada dođe novi igrač u klub normalan proces je da prvo bude testiran i prema sadašnjim standardima najbolju provjeru predstavljaju ergospirometrijska testiranja sa određivanjem nekih parametara krvi koji daju opterećenje i trošenje energije, to jest laktata i glukoze. Po tome možete da vidite sa kakvim materijalom raspolažete, odnosno koliko taj igrač može da pruži. Nakon toga ključna stvar je kondicioni trening. Kondicioni trener mora biti u kontaktu sa ekipom i glavnim trenerom te medicinskim dijelom stručnog štaba pa da na osnovu toga prilagodi trening i na taj način spriječi povrede – započeo je priču Jakovljević.

Naglasio je da najviše stradaju mišići i tetive, što zbog nestručnog rada, što zbog različitih podloga na kojima se trenira.

– Osim toga povrede mogu uzrokovati visoke temperature vazduha, veliki broj utakmica, kao i spremnost samog igrača. Svjedoci smo povreda u FK Borac. Tri do pet odsto povreda na 25 igrača je u redu, ali više od toga nije i tu neki problem mora da postoji pa treba otkriti uzrok. Ne govorim o kontaktnim povredama koje se ogledaju u skočnim zglobovima ili udarcima i njih ne možemo spriječiti, ali na neke druge možemo da utičemo – rekao je Jakovljević.

Prema njegovom mišljenju sa onima kojima je to struka slabo se konsultuju, jer mnogi ne znaju šta da traže.

– Nismo sarađivali sa RK Borac prošle sezone kada su imali nevjerovatan broj povreda, dok pretprošle nije bila nijedna. Nemam ambicije da idem u Borac ili bilo koji drugi klub, ali ne smije se desiti da jedan vrhunski klub uloži velika sredstava u nekog igrača i da mu se desi sedam-osam povreda. Više povreda iste vrste je alarm da bude ispitano šta je problem. To je jednostavno nešto na šta bi struka trebalo da da svoje mišljenje. Grijeh je da se u Banjaluci ne konsultuju sa stručnim ljudima. Žao mi je Borca, ne zbog moje ambicije koje nemam prema njima, već zbog samih igrača, trenera i navijača – rekao je Jakovljević.

Prema njegovim riječima vrlo bitan segment je oporavak svakog igrača, kao i ishrana te suplementacija.

– Kontrolu krvi radimo po određenim parametrima, kao što je kreatin kinaza, da vidimo koliki je zamor mišića. Pored toga vrlo bitan segment je oporavak. Sve mora da bude planirano, od masaže, do ishrane i odmora, a jedna od boljih stvari je presoterapija, odnosno limfna drenaža – dodao je Jakovljević.

Priznao je da nije u najboljim odnosima sa pojedinim sportskim radnicima.

– Mene neki ne vole, jer im u lice kažem sve što mislim. Htio bih da Banjaluka bude centar, odakle će se širiti znanje po klubovima. Imamo rezultate do jednog nivoa i dalje ne možemo, jer ljudi ne žele da se edukuju. Sujeta je glavni problem i kočnica napretka – zaključio je Jakovljević.

Laktaši pozitivan primjer

Jakovljević je naveo konkretan primjer dobrog rada u jednom klubu.

– FK Laktaši su prošle sezone odigrali 42 utakmice u BiH, najviše od svih ekipa, a Zrinjski i Borac su imali po jednu manje. Laktaši su u tom periodu imali samo jednu povredu. Kako to? Tako što je iza njih kondicioni trener Nemanja Zlojutro i fizioterapeut Siniša Ćebić – rekao je Jakovljević, prenosi Glas Srpske.

(SB)