Vijesti 07.06.2022.

UKC RS dobio najmoderniju teranostičku laboratoriju

ČITANJE: 3 minute

Najmodernija teranostička laboratorija uspostavljena je u Kliničkom zavodu za nukleranu medicinu i bolesti štitne žlijezde UKC RS, a predstavlja postpuno novi način liječenja pacijenata, jer se istovremeno sprovodi dijagnostika i terapija, kao i nadzor nad, prije svega, onkološkim pacijentima.

Vlado Đajić, generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra RS, je kazao da ovakva laboratorija ne postoji u zemljama u okruženju, te da predstavlja najmoderniju dijagnostičku i terapijsku proceduru.

“Mi ovdje nećemo stati, naš plan je da pored kupovine opreme i pravljenja ovog savremenog prostora, nastavimo sa edukacijom našeg kadra. Prije par dana sam bio u Beču gdje smo dogovorili unapređenje struke naših zaposlenih i već od septembra veliki broj ljekara i tehničara će odlaziti u Beč. U ovom trenutku imamo 12 ljekara u Ljubljani i više od 20 ljekara u Srbiji”, rekao je Đajić, dodajući da je u opremanje i uspostavljanje ove savremene laboratorije uloženo oko milion KM.

Aljoša Stanković, doktor farmaceutskih nauka, je naveo da će se u ovoj teranostičkoj laboratoriji obilježavaće se radiofarmaceutici sa radionuklidima ili izotopima galijum 68 i lutecijom 177.

“U svijetu radiofarmaceutici koji su obilježeni sa galijumom se koriste u dijagnostici neuroendokrinih tumora i karcinoma prostate. Dok radiofarmeceutici obilježeni lutecijom se koriste u terapiji istih. Moram reći da se teranostička laboratorija sastoji uz dva dijela, u jednom se nalazi soba u kojoj je smješten izolator, koji je specifično dizajniran da štiti operatera od zračenja koji emituju ovi radionukleidi, a i samim tim preparat. Unutar njega se nalazi modul koji vrši obilježavanje farmeceutika sa ova dva izotopa kroz softversko navođenje, znači automatski, daje dodatnu zaštitu operatera”, pojasnio je Stanković, dodajući da se u drugoj prostoriji nalazi laboratorija za kontrolu kvaliteta ovih radiofarmaceutika koja je orpemljena sa najsavremenijom opremom.

“Želim da naglasim da tokom uspostavljanja ove laboratorije zbog specifičnosti same oprema bila je prisutna multidisciplinarna saradnja sa velikim kompanijama iz inostranstva”, kazao je Stanković.

Istakao je da je pandemija virusa korona usporila puštanje ove laboratorije, te da nije bilo pandemije ova laboratorija bi bila puštena u rad prije dvije godine.

Kako je kazao Dragi Stanimirović, načelnik Kliničkog zavoda za nukleranu medicinu i bolesti štitne žlijezde UKC RS, da je ovaj zavod osnovao 1972. godine, te da su 2016. godine dobili savremene prostorije u UKC RS, kada su počeli da rade PET CT pretragu.

“Tri godine kasnije, 2019. otvoreno je naše terapijsko odjeljenje u kojem uglavnom liječimo oboljele od karcinoma štitne žljezde, ali i neka druga stanja u nuklearnoj medicini”, naveo je Stanimirović, dodajući da uspostavljanjem teranostičke laboratorije sada mogu da prošire spektar svojih dijagnostičkih, ali i terapijskih usluga.

“Treba razumjeti da je ovaj postupak moguć uglavnom zahvaljujući činjenici da se odluke i izbor pacijenata koji su pravi kandidati za dijagnostiku i terapiju donose multidisciplinarno. Mi radimo zajedno sa našim kolagama onkolozima i gastroeneterolozima na Konzilijumima za neuroendokrine tumore. Postoje jasni protokoli u kojim slučajevima je ovaj naš pristup indikovan a u kojim ne”, kazao je Stanimirović.

(B.M)