Vijesti 05.02.2022.

UKC RS: Obilježen Svjetski dan borbe protiv malignih oboljenja

ČITANJE: 3 minute

Povodom Svjetskog dana borbe protiv malignih bolesti, 4. februara, u petak, generalni direktor prof. dr Vlado Đajić zajedno sa načelnicom prof. dr Zdenkom Gojković i osobljem obišao je pacijente Klinike za onkologiju.

Na ovaj način je želio da pacijentima pruži podršku na putu ozdravljenja od teške bolesti, a zaposlenim da se zahvali za sav uloženi trud i rad u liječenju pacijenata. Prethodni period je bio izuzetno zahtjevan za zdravstveni sistem i zdravstvene radnike, ali bez obzira na pandemiju Klinika za onkologiju je uspjela zadovoljiti potrebe svih pacijenata. Uzimajući u obzir da se radi o malignim bolestima, dijagnostika i terapija se nisu mogle odgađati jer „karcinom ne uzima u obzir pandemiju“ nego napreduje, saopštio je UKC RS.

Klinika za onkologiju je tokom 2021. godine uspjela zadovoljiti potrebe svih pacijenata što pokazuju i podaci. Ukupan broj hospitalizacija je bio 11.147 (u dnevnoj bolnici 7 948, a kroz odjele radioterapije i odjel solidnih tumora 3 199 pacijenata). Ukupan broj aplikacija (hemioth, biološke terapije i dr.) je 13.090, a ovaj broj se u prosjeku množi sa tri jer protokoli sadrže po tri, četiri pa i do pet različitih lijekova. Svaki od lijekova se mora posebno rastvoriti i pripremiti za aplikaciju. Urađeno je 7180 specijalističkih/supspecijalističkih pregleda, a broj konsultacija/pregleda obavljenih telefonom nije zaveden. Urađeno je 685 prvih pregleda, i ukupno je 420 UZV pregleda. Na onkološkim konzilijumuma (svih lokalizacija, osim ginekoloških) su donesene 2 663 odluke. Posljednjih nekoliko godina značajno je unaprijeđena edukacija kadra kao što se i nabavljala i zanavljala potrebna medicinska oprema.Važno je naglasiti da se pored Klinike za onkologiju pacijenti sa onkološkom problematikom zbrinjavaju i u Klinici za pulmologiju, Centru za dojku, Odjeljenju hematologije itd.

Zbog pandemije korona virusa Poslovodstvo UKC Republike Srpske na čelu sa prof. Vladom Đajićem je donijelo rješenje da se Klinika za onkologiju smjesti na lokaciju u centar grada (stara Hirurgija) i da se na taj način zaštiti najosjetljivija kategorija pacijenata. Prethodno je zgrada u potpunosti rekonstruisana, uređena su kupatila, mokri čvorovi, zamjenjena stolarija, prostor okrečen, promijene instalacije. Povećani su kapaciteti klinike, što je posebno važno za pacijente na zračenju. Od tada nema liste čekanja za zračnu terapiju što je važno napomenuti jer pacijenti iz cijele Republike Srpske dolaze u UKC Republike Srpske na zračenje. Prelaskom na novu lokaciju razdvojeni su pacijenti tako da na jedan ulaz ulaze pacijenti koji se hospitalizuju, na drugi ulaze za dnevnu bolnicu, a na treći ulaze pacijenti koji dolaze na preglede i kontrole. Na taj način se maksimalno smanjilo „miješanje“ pacijenata i mogućnost prenosa infekcije Covid-19 među najostjetljivijim kategorijama pacijenata.

Nažalost zbog povećenog broja oboljelih od karcinoma ukazala se potreba za izgradnjom Instituta za onkologiju. Na sreću ta potreba je prepoznata, te zahvaljujući razumijevanju i podršci Vlade Republike Srpske, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS kao i generalnog direktora prof. dr Vlade Đajića i Poslovodstva UKC Republike Srpske, tokom 2022.godine treba da započne izgradnja nove zgrade za liječenje malignih bolesti. Cilj projekta „Projektovanje,izgradnja i opremanje namjenskog objekta za pružanje zdravstvene zaštite oboljelim od malignih bolesti UKC RS“ je izgradnja objekta koji bi u sebi obuhvatio Kliniku za hematologiju, Kliniku za onkologiju i Kliniku za palijativnu njegu koja će imati 50 kreveta. Objekat bi služio za smeštaj pacijenata na dužem liječenju kao i dijagnostički centar sa adekvatnim kapacitetima za dnevno liječenje pacijenata.

Koristimo priliku da apelujemo na stanovništvo da redovno obavlja preglede, jer je rano otkrivanje bolesti najvažniji faktor, a redovnim pregledima stvaramo prednost u odnosu na bolest, poručili su iz UKC-a.

(SB)

Oznake: UKC RS