Biznis 11.02.2018.

Ukinute uvozne dadžbine na opremu za unapređenje domaće proizvodnje u BiH

ČITANJE: 5 minuta

Privrednici su sa velikim odobravanjem dočekali oslobađanje plaćanja uvoznih dažbina na opremu koja je namenjena  proširenju ili modernizaciji domaće proizvodnje.

Podsjetimo, Savjet ministara BiH je prošle sedmice na prijedlog Uprave za indirektno oporezivanje donio Odluku o uslovima i postupku ostvarivanja pomenute povlastice. Riječ je o opremi za proizvodnju koja se ne proizvodi u BiH, koja se uvozi za novu ili proširenje postojeće proizvodnje, te njenu modernizaciju.

U Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH potvrđuju da su privrednici jako zainteresovani za ovaj vid rasterećenja poslovanja.

– Riječ je o našoj inicijativi koju su podržale entitetske privredne komore i Spoljnotrgovinska komora BiH. Zakonom je propisano da pravo na ovu povlasticu imaju svi privredni subjekti prilikom uvoza opreme koja se ne proizvodi u BiH u slučajevima kada uvoze opremu za novu proizvodnju, za proširenje postojeće proizvodnje, za modernizaciju proizvodnje, te u slučjevima kada uvode novu ili osavremjenjuju postojeću proizvodnu tehnologiju, uz uslov da se tom opremom obavlja neposredna proizvodna djelatnost. Dakle, pravo je dato svim privrednim sektorima, uz navedene uslove – ističu u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i dodaju da je, s obzirom na to da se radi o potpuno novoj povlastici, teško predvideti efekte, sve dok ne počne njena primjena.

– U svakom slučaju, riječ je o značajnoj pogodnosti za domaće privrednike. S obzirom na bolje uslove za privređivanje, očekujemo porast investicija i  porast zaposlenosti – kažu u ovom ministarstvu.

Privrednici podsjećaju da se već par godina bore za ove povlastice, zbog čega je, kako naglašavaju, bilo krajnje vrijeme za donošenje pomenute odluke.

– To će za domaća preduzeća značiti značajnu pomoć. S druge strane, firme će moći da uđu u nove investicije, što podrazumijeva proširenje proizvodnje i otvaranje novih radnih mjesta – ističe predsjednik Skupštine Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić.

U Privrednoj komori RS objašnjavaju da će korist imati sva preduzeća koja se odluče za osavremenjivanje proizvodnje.

– Naime, jedna od karakteristika većine preduzeća kod nas je stara oprema, zbog čega je ovo oslobađanje plaćanja dadžbina od velikog značaja. Sigurno je da će se ova pogodnost pozitivno odraziti na privredu, jer se odnosi na nabavku nove opreme, koja sobom povlači veći obim proizvodnji, rast profita, a ne samo povećanje broja radnika – naglašava portparol ove komore Vladimir Blagojević.

U Spoljnotrgovinskoj komori BIH pozdravljaju konačno donošenje pomenute odluke.

– To je urađeno poslije dvije godine čekanja, s obzirom na činjenicu da je rok bio 1. januar 2016. godine. To znači da je, nedonošenjem sprovedbenih akata, u međuvremenu bila onemogućena primjena Zakona o carinskoj politici BiH iz 2015. – kaže direktorka Sektora privrede u STK.

Prema njenim riječima, ova komora je u protekle dvije godine primila veliki broj zahtjeva od strane privrednika, povodom problema sa kojima su se suočavali zbog ograničenja koje im je nametala nemogućnost primjene pomenutog zakona.

– To je privrednicima iz BiH nametnulo ogromnu barijeru u poslovanju, zbog čega su pored redovnih postojećih problema koje karakteriše domaće tržište, poput niskog nivoa proizvodnje, loše strukture izvoza, visokih poreza, nedovoljne podrške razvoju i slično,  bili suočeni sa novom barijerom – nemogućom primjenom Zakona o carinskoj politici BiH. Kao što smo, uz saradnju sa entitetskim komorama, insistirali i naglašavali tokom 2016. i 2017, pomenuta odluka će u značajnoj mjeri podstaći  privrednike da modernizuju svoju opremu i proizvodnju – naglašava Lalovićeva.

Dodaje da, po osnovu oslobađanja od plaćanja uvoznih dadžbina, za svaku ozbiljniju kompaniju, prvenstveno izvoznika iz BiH, primjena odluke podrazumijeva hiljade maraka ušteda.

– Po našim saznanjima, lani je više od 20 mašina namijenjenih modernizaciji proizvodnje bilo “na čekanju”  u drugim zemljama, na primjer Kini, jer su se privrednici nadali da će odluka biti donesena u 2017. godini, te da će tako moći iskoristiti pravo koje im je zakon i pružio – kaže Lalovićeva.

Objašnjava da je svim proizvodnim sektorima u BiH konačno otvorena mogućnost da koriste svoje pravo za dobrobit podizanja konkurentnosti proizvodnje u domaćim preduzećima.

– U narednom periodu potrebno je što hitnije donijeti i Odluku o sprovođenju Zakona o carinskoj politici u BiH iz 2015, kako bi ovaj zakon bio u potpunosti primjenjiv. Osim oslobađanja plaćanja carine na uvoz mašina, neke od najvažnijih novina u ovom zakonu su elektronski postupak provoza i elektronsko podnošenje carinskih prijava, što bi trebalo da ubrza procedure carinjenja roba i umanji troškove postupka. Novim Zakonom o carinskoj politici predviđeno je i uvođenje ovlaštenog privrednog subjekta, a kompanije koje dobiju ovaj status uživaće povjerenje carinskih organa, imaće puno manji obim kontrola, biće prepoznate i u BiH, ali i u ostalim zemljama – poručuje Lalovićeva.

Od plaćanja uvoznih dažbina oslobođena je i roba za vojne i policijske, kao i kazneno-popravne ustanove, koju u potpunosti finansiraju donatori. Od uvoznih dažbina se oslobađa i roba koja se uvozi u svrhu deminiranja, roba za projekte obnove i rekonstrukcije BiH, ako je projekt usvojio Savjet ministara i u potpunosti ga finansiraju strani donatori ili međunarodne banke za razvoj, a manjim dijelom se finansira iz budžeta. Oslobađa se i oprema namijenjena vatrogastvu i civilnoj zaštiti, s ciljem zaštite i spasavanja, kao i imovina fizičkog lica ukoliko prenosi svoje uobičajeno prebivalište ili boravište iz druge države u BiH, kao i roba koju je naslijedilo u drugoj državi.

(Euro Blic)