Ukrajina gubi rat iscrpljivanja, pomoć iz Sjeverne Koreje mogla bi biti ključna
Foto: Screenshot/Ilustracija
Ruske snage početkom sedmice ostvarile su napredak kroz ruševine Maksimiljanivke u Donjecku i nastavile svoj spori, skupi marš prema gradu Kurahovu, tri kilometra zapadno od linije ratišta.
Zauzimanje kontrole nad razrušenom Maksimiljanivkom Ruse je koštalo možda čak i stotine trupa u jednom od najkrvavijih dana u čitavom ratu. Ukrajinski glavni štab izvijestio je o preko 1.700 ruskih žrtava – ubijenih, ranjenih ili zarobljenih – u nedjelju, piše Forbes, prenosi Index.
Borbe u Donjecku odraz su čitavog rata. Rusi pobjeđuju što se tiče zauzimanja teritorija, ali istovremeno gube mnogo više vojnika nego što mogu mobilisati. Upravo zato je Moskva dogovorila da se ratu pridruži veliki broj sjevernokorejskih trupa: Rusima trebaju svježe snage.
Nedavne borbe na putu prema Kurahovu bile su brutalne. Ukrajinska 79. vazdušno-jurišna brigada uništila je pet ruskih borbenih vozila. Nešto sjevernije u istom sektoru, Rusi su imali više sreće. Tamo je ukrajinska 33. mehanizovana brigada takođe uništila nekoliko ruskih vozila, ali dovoljno Rusa uspjelo se probiti kroz liniju odbrane i zauzeti zapadni rub Maksimiljanivke te konsolidovati rusku kontrolu nad uništenim gradom.
Ukrajina gubi rat iscprljivanja
Najmanje jedan ukrajinski analitičar ruske napretke vidi kao dokaz da Ukrajina gubi rat iscrpljivanja. “Osim ako se ne povuku drastične mjere, trend je negativan”, upozorio je osnivač analitičke grupe Frontelligence Insight Tatarigami.
Grupa smatra kako Kijev ne regrutuje dovoljno vojnika i ne proizvodi dovoljno nove opreme. Ukrajinske oružane snage imaju velikih problema s regrutacijom više od 20.000 novih vojnika mjesečno u trenutku kada gube – 20.000 vojnika mjesečno. “Čak i ako Rusija zaustavi napredak i krene se braniti, nemamo dovoljno resursa da oslobodimo teritoriju do granica iz 2022. godine, a kamoli do granica iz 1991.”
Nove snage iz Sjeverne Koreje
Ipak, i Rusi su pod stresom. Kremlj regrutuje oko 30.000 svježih trupa mjesečno, a isto toliko i gubi. U očajničkoj želji da izbjegne novi krug regrutovanja, koji bi bio izuzetno nepopularan, režim ruskog predsjednika Vladimira Putina ispregovarao je s predsjednikom Sjeverne Koreje Kim Jong Unom da se hiljade sjevernokorejskih vojnika pridruže ratu na ruskoj strani.
Niko od ukrajinskih saveznika ne šalje vlastite snage u Ukrajinu, a ta neravnoteža mogla bi se pokazati izuzetno važnom. “Ljudstvo je daleko najvažniji faktor u ratu”, kaže Rob Li, analitičar u Institutu za istraživanje spoljne politike u Filadelfiji.
“Ako brojke mobilizisanih vojnika na strani Ukrajine nastave padati, a Rusija uspije održati svoju mjesečnu stopu (uključujući i moguće dodatke iz Sjeverne Koreje)”, dodao je Li, “situacija će se nastaviti pogoršavati ako partneri Ukrajine ne pruže veću podršku.”
Otkriven narko-tunel ispod granice SAD i Meksika: Zaplijenjena tona kokaina VIDEO