Svijet 06.12.2023.

Ukrajina u velikom strahu od poraza, Zelenski naglo otkazao sastanak s Amerikancima

ČITANJE: 6 minuta

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski otkazao je razgovor s američkim kongresnicima zbog zastoja oko budućeg američkog finansiranja njegove zemlje. Virtuelni istupi u Senatu i Zastupničkom domu Kongresa bili su zakazani za utorak, ali su otkazani u posljednji trenutak.

Do toga je došlo nakon što je jedan visoki ukrajinski zvaničnik upozorio da postoji opasnost od gubitka rata protiv Rusije ako se ne odobri dodatna američka vojna pomoć.

Lider većine u Senatu Čak Šumer nije objasnio zašto se Zelenski nije pojavio. Vodeći demokrat u Senatu kaže da je ukrajinski predsjednik zaokupljen nekim stvarima “u posljednji trenutak”, ne dajući dodatne pojedinosti, prenosi Index.

Šef kancelarije Zelenskog Andrij Jermak rekao je ranije u utorak kako postoji “velik rizik” od ukrajinskog poraza ako izostane kontinuirana podrška SAD. “Biće teško održati iste pozicije i ljudima će biti zaista teško preživjeti”, dodao je u govoru u američkom Institutu za mir u Vašingtonu.

Jermakova tmurna procjena stigla je samo nekoliko sati prije nego što se Zelenski povukao iz zakazane video-konferencije s američkim senatorima tokom koje je trebalo da ih obavijesti o ratnim naporima. Ambasada Ukrajine u Vašingtonu nije odmah odgovorilo na pitanje BBC-ja o otkazivanju.

Problemi s finansiranjem

Sve se ovo događa nakon ponovnog pritiska Bijele kuće za dodatnom podrškom Ukrajini. Američki Kongres, međutim, još uvijek nije blizu dogovora o kompromisnom paketu potrošnje koji bi pomogao u finansiranju ratnih napora.

“Nemamo novca – i gotovo nam ponestaje vremena”, napisala je Šalanda Jang, direktorica budžeta Bijele kuće, u pismu čelnicima republikanaca i demokrata objavljenom u ponedjeljak.

Upozorila je da bi neuspjeh Kongresa da odobri dodatnu vojnu pomoć Ukrajini prije kraja godine osakatio naciju u njenoj borbi protiv Rusije i da više nema “čarobnog lonca finansiranja” iz kojeg bi se pomoć crpila.

Međutim, u ponedjeljak je republikanski predsjednik Zastupničkog doma Majk Džonson odbacio najnovije zahtjeve da se obezbijede desetine milijardi dolara dodatnih sredstava.

“Bajdenova administracija nije se uspjela suštinski pozabaviti legitimnom zabrinutošću Zastupničkog doma o nedostatku jasne strategije u Ukrajini, kao ni načinima za rješavanje sukoba ili plana za iznošenje odgovarajuće odgovornosti za pomoć koju pružaju američki poreski obveznici”, napisao je Džonson na društvenim medijima.

Do zastoja u finansiranju dolazi u trenutku kada se čini da su borbe na prvim linijama došle u pat-poziciju. Čini se da je protivofanziva Ukrajine na jugu usporena, dok se kijevske snage bore da zadrže uporište koje su uspostavile na istočnoj obali velike rijeke Dnjepar.

SAD poslale preko sto milijardi dolara pomoći

Otkako je rat počeo u februaru 2022. godine, američki Kongres odobrio je više od 110 milijardi dolara vojne i ekonomske pomoći Ukrajini. Međutim Bajdenova administracija mjesecima je upozoravala da je većina tog novca već raspodijeljena.

Prema Frederiku Kejganu, direktoru Projekta kritičnih prijetnji Američkog preduzetničkog instituta i bivšem profesoru na Američkoj vojnoj akademiji, kašnjenja finansiranja već imaju vrlo stvarne posljedice na ukrajinskom ratištu. Trenutna protivofenziva protiv Rusije je otežana, a buduće operacije oslobađanja izgubljene teritorije su upitne.

“Ukrajinci moraju napraviti težak izbor. Ako nisu sigurni da će još nešto dobiti od Sjedinjenih Američkih Država, onda moraju sačuvati ono što imaju”, rekao je Kagan za BBC.

Ukrajinskoj vojsci trebaju tenkovi, oklopna vozila, borbeni avioni, bespilotne letjelice i dalekometno oružje, a SAD je jedina zemlja koja može obezbijediti tu opremu brzo i u količinama koje Ukrajina zahtijeva.

I dalje postoji većina u oba doma Kongresa za dodatnu američku pomoć Ukrajini, čak i ako ona ne dosegne nivo od 61,4 milijarde dolara koju je Bijela kuća zatražila. Međutim pretvaranje te podrške Kongresa u zakon koji predsjednik može potpisati pokazalo se velikim izazovom.

Sukobi u Senatu

Republikanci i demokrate u američkom Senatu trenutno pregovaraju o još većem paketu potrošnje od 106 milijardi dolara, koji uključuje pomoć Ukrajini zajedno s vojnom podrškom Izraelu i Tajvanu i povećanim finansiranjem bezbjednosti na američko-meksičkoj granici.

Međutim, upravo je ova posljednja komponenta paketa izazvala najviše političkih žara. Demokrate su se usprotivile predloženim promjenama politike useljavanja, uključujući promjenu načina obrade tražilaca azila na granici i pooštravanje uslova za ulazak u SAD.

“U zamjenu za izdvajanje dodatnih sredstava za Ukrajinu, moramo ishoditi značajne reforme naše granične politike”, rekao je republikanski senator Tom Koton iz Arkanzasa u televizijskom intervjuu u nedjelju.

Čak Šumer je rekao da će ove sedmice iznijeti zakon o vojnoj pomoći na glasanje, ali nije jasno hoće li dobiti dovoljnu podršku republikanaca bez sporazuma o imigracijskim mjerama.

Prema američkim medijima, svađa je izbila u utorak poslijepodne na povjerljivom sastanku o paketu pomoći koji su organizovali zvaničnici Bajdenove administracije, dok su republikanci u Senatu optuživali demokrate da su ignorisali njihov poziv za finansiranje bezbjednosti granica.

Čak i ako pomoć Ukrajini uspije proći kroz Senat, izgledi u Zastupničkom domu su mutni. Iako je predsjedavajući Džonson rekao da podržava dodatna sredstva za Ukrajinu, on je bio jedan od 117 republikanaca koji su 28. septembra glasali za blokiranje 300 miliona dolara dodatne bezbjednosne pomoći toj zemlji.

“Zašto bi američki građani posuđivali novac od Kine da bi ga dali Ukrajini”

Ako Džonson pošalje veliki paket pomoći, koji podržava Senat, na glasanje u Zastupničkom domu, oslanjajući se na podršku demokrata da dobije zeleno svjetlo, mogao bi oštro podijeliti republikance i ugroziti vlastitu poziciju prije još jednog kruga pregovora o budžeta početkom sljedeće godine.

“Sjedinjene Američke Države imaće ove godine deficit veći od 2.5 biliona dolara. Pa zašto bi američki građani posuđivali novac od Kine da bi ga dali Ukrajini? To nije u našem najboljem interesu”, rekao je republikanski kongresmen Met Rozendejl iz Montane u utorak.

U mogućem pokušaju da osnaži podršku Kongresa, Bijela kuća ističe dodatnu pomoć Ukrajini u privrednom, kao i u smislu nacionalne bezbjednosti. U svom pismu Kongresu, Jang je napomenula da će se tražena sredstva koristiti za proizvodnju naoružanja u tvornicama širom zemlje.

“Modernizovaćemo vitalnu municiju i opremu poput Javelina proizvedenih u Alabami, navođenih raketnih sistema proizvedenih u Zapadnoj Virdžiniji, Arkanzasu i Teksasu te artiljerijskih granata proizvedenih u Pensilvaniji, Arkanzasu i Ajovii mnogim drugim saveznim državama”, piše Jang.

Kako se bliži izborna godina, Bijela kuća se možda nada da će članovi Kongresa potražiti načine da istaknu kako svojim djelovanjem pomažu lokalnim privredama u njihovim matičnim okruzima.

Kagan je rekao da nije iznenađen što je finansiranje Ukrajine postalo kontroverznija tema političke rasprave u SAD kako se sukob približava trećoj godini: “Američki narod zaslužuje da njegovi predstavnici iznesu šta su američki interesi i da imaju pravu raspravu o raspodjeli onoga što je ipak velika količina novca.”

Na kraju je ipak rekao da su ulozi jasni: “Ishod ovog rata prvenstveno će biti određen onim što Ukrajinci mogu učiniti, ali na drugom je mjestu ono što Sjedinjene Američke Države odluče učiniti.”