Vijesti 09.10.2020.

UTICAJ PANDEMIJE NA MENTALNO ZDRAVLJE: Što više promovisati metode samopomoći

ČITANJE: 2 minute

Nacionalni koordinator za mentalno zdravlje Republike Srpske Biljana Lakić rekla je da je već evidentan uticaj pandemije kovida 19 na mentalno zdravlje u vidu povećane anksioznosti, depresivnih reakcija, poremećaja spavanja i da je, s obzirom na to da će krizna situacija i stresne okolnosti potrajati, potrebno što više promovisati metode samopomoći.

“Te metode odnose se na to da se uspostavi životni dnevni ritam koji treba da slijedimo, te da odvojimo vrijeme za rad i posao i vrijeme za odmor, a važno je i da jedemo zdravo, imamo kvalitetne obroke, te da dobro spavamo”, rekla je Lakićeva novinarima prije početka manifestacije koja se u Banjaluci održava povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja.

Ona je istakla značaj i svakodnevne fizičke aktivnosti, kao i kontakta sa dragim ljudima jer je socijalna izolacija faktor rizika za mentalno zdravlje i nije poželjna.

“Programi podrške su veoma važni u prevazilaženju ovih problema, koji će, vjerovatno, i da se povećaju nakon završetka pandemije”, rekla je Lakićeva.

Načelnik Odjeljenja za zdravstvenu zaštitu u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Milan Latinović istakao je da posebnu pažnju treba posvetiti osjetljivim kategorijama građana koje imaju mentalne zdravstvene probleme.

“Zato je resorno ministarstvo od počeka pandemije sa partnerima pokrenulo niz aktivnosti koje su bile usmjerene na podršku ovim kategorijama društva, ali i cijelom stanovništvu”, napomenuo je Latinović.

Prema njegovim riječima, jedan broj građana ima određene anksiozne poremećaje koji su posljedica strahova izazvanih izolacijom ili promijenjenim navikama u ponašanju.

Latinović je podsjetio i da je u junu na prijedlog Vlade Srpske usvojen novi Zakon o zaštiti mentalnog zdravlja u Srpskoj, nakon čega je usvojena i Strategija razvoja mentalnog zdravlja za period do 2030. godine.

Psiholog Sanja Radetić Lovrić iz Društva psihologa Republike Srpske rekla je da ovo društvo od početka pandemije virusa korona aktivno učestvuje u davanju podrške i pomoći građanima kojima je potreban savjet.

“Otvorili smo besplatne telefonske linije na koje su se javljali građani kojima je bila potrebna naša pomoć, te smo vršili psihoedukaciju društva putem televizijskih i radio emisija, te novinskih tekstova, a građane smo savjetovali i direktno putem internet platforme”, navela je Lovrićeva.

Ona je istakla da pojedinačna i grupna savjetovanja građana i dalje traju i da se njima pomaže psihološkom razvoju ličnosti kako bi iz ove situacije ljudi izašli jači i bolji.

Lovrićeva je dodala da je urađen i priručnik o tome kako pomoći djeci i mladima u kriznim situacijama.

“Djeca i mladi su bili najbolji dio društva u cijeloj ovoj situaciji, te smatram da bi mi odrasli trebali puno više da ih pitamo šta misle i kako vide cijelu situaciju, te da ih poslušamo”, ocijenila je Lovrićeva.

(Srna)