Biznis 11.08.2022.

Uz olakšice i rasterećenje, prihodi IT sektora bi dostigli dvije milijarde KM

ČITANJE: 5 minuta

Osim što teško pronalazi nove kadrove, IT sektor u BiH teško i zadržava postojeće zaposlenike, jer se radi o radnicima koji imaju znanje i vještine da rade bilo gdje u svijetu. Prema riječima Edina Deljkića, predsjednika Upravnog odbora Bit Alijanse i direktora IT kompanije Klika, ova industrija trenutno ima otvorenih 1.000 radnih mjesta, piše Blumberg Adria.

Ove godine je napravljen određeni pomak kada je riječ o unapređenju konurentnosti IT sektora, a koji se odnosi na usvajanje Strategije razvoja FBiH 2021-2027, koja je IT industriju pozicionirala kao stratešku granu privrede, te je predvidjela niz konkretnih koraka koje je neophodno poduzeti kako bi se osigurao njen daljnji razvoj. Također, u Kantonu Sarajevo je značajno povećan broj mjesta na fakultetima koja se odnose na obrazovanje kadrova za IT, te je osigurano finansiranje iz budžeta KS svih studenata koji od ove godine upišu ove smjerove, a radi se o više stotina studenata. U sklopu budžeta Ministarstva privrede KS formirani su posebni programi podsticaja zapošljavanja IT stručnjaka te su znatno povećani budžeti za te namjene.

Pored ovoga, Bit Alijansa je ponudila i rješenje kojim bi im se omogućilo da povećaju plaće svojim uposlenicima i na taj način ih pokušaju zadržati u BiH. Riječ je o amandmanu na Prijedlog zakona o doprinosima FBiH, koji su uputili još 2019. godine, a kojim bi se uvele određene olakšice za IT sektor. Prema ovom amandmanu, za radnike zaposlene u IT industriji kojima se isplaćuje mjesečna plaća u visini iznad prosječne mjesečne plaće u Federaciji BiH, mjesečna osnovica za obračun doprinosa predstavlja iznos prosječne mjesečne plaće isplaćene radniku u prethodnih šest mjeseci, pod uslovom da je mjesečna plaća povećana u visini od 15 do 20 posto u odnosu na iznos prosječne mjesečne plaće isplaćene tom radniku u periodu od prethodnih šest mjeseci. U svakoj narednoj godini osnovica ostaje ista, osim za slučaj dodatnog povećanja plaće, kada će osnovica predstavljati iznos od 90 posto prosječne plaće isplaćene u prethodnih šest mjeseci, s tim što dodatno povećanje plaće može iznositi maksimalno 20 posto u odnosu na prethodnu godinu.

“Upravo je amandman na Prijedlog zakona o doprinosima osmišljen u pravcu osiguravanja mogućnosti kompanijama da značajnije povećaju plate i na taj način stimuliraju svoje radnike i osiguraju njihov ostanak u BiH, a da istovremeno to ne utiče na njihovu globalnu konkurentnost. Kada se ovaj model posmatra iz pozicije budžeta i fondova, on ne umanjuje prihode, već ih naprotiv povećava i to na nekoliko načina. Stoga cijenimo da je ovaj prijedlog ‘win-win’ situacija, kako za industriju, tako i za Vladu i očekujemo da bude prihvaćen”, za Bloomberg Adriju kaže Deljkić.

S obzirom na to da je usvajanje fiskalnih zakona već neko vrijeme na čekanju, Deljkić ističe da za sada imaju razumijevanje parlamentaraca jer prema poslovničkim mogućnostima samo oni, pored Vlade, mogu amandmanski djelovati na prijedloge zakona, te je zahvaljujući parlamentarcima ovaj prijedlog amandmana i ušao u proceduru.

“Posebno nam je drago što imamo podršku različitih poslaničkih grupa, kako iz opozicije tako i iz vladajućih stranaka. Jasno je da veliki dio parlamentaraca uviđa potencijal IT industrije, a na kraju krajeva, upravo su parlamentarci svojim glasovima osigurali da se u Strategiji razvoja FBiH jedino IT industrija titulira kao strateška grana privrede”, ističe Deljkić.

Također, usvajanje ovih fiskalnih zakona donijelo bi dugo očekivano i prijeko potrebno rasterećenje privrede.

“Mi kao udruženje koje okuplja kompanije iz IT industrije dijelimo stavove ostatka privrede kada su u pitanju fiskalni zakoni, a to prije svega znači da je krajnje vrijeme da se ova reforma desi i da njen rezultat bude maksimalno rasterećenje privrede, u smislu visine poreza i doprinosa koji se plaćaju. Sadašanji model je destimulirajući i definitvno guši konkurentost, naročito u sektorima koji se svojim proizvodima i uslugama bore na svjetskom tržištu, a IT je među takvim. Istovremeno, trpe i radnici, jer zaista ne postoji prostor za značajnije povećanje plata. Stoga, pozivamo sve nadležne da što prije urade reformu fiskalnih zakona, čiji rezultat mora biti osjetno smanjenje opterećenja po osnovu doprinosa i poreza, a što će rezultirati povećanjem plata, zadržavanjem radnika te povećanjem konkurentnosti naše industrije”, dodaje Deljkić.

Ukoliko ne dođe do usvajanja amandmana, IT sektor ne samo da ne bi mogao zaposliti nove radnike, već bi ostao i bez onih koje sada ima, a to znači stagnaciju i pad cijelog sektora.

“Potencijal za razvoj je ogroman, no mi to ne možemo sami, bez podrške vlasti kroz stimulativne zakonodavne mjere. Prilika koju imamo je velika i bila bi neoprostiva greška da je propustimo. Vlast mora konačno kreirati mjere koje će osigurati brži razvoj ili ćemo izgubiti svaku šansu da ubrzamo razvoj i koliko-toliko hvatamo korak s razvijenim državama. Ukoliko se to ne uradi, bit će teško zadržati, a svakako i nemoguće vratiti ljude. Bez promjena, bojim se da će domaća IT industrija stagnirati, a želimo je vidjeti kao motor razvoja BiH, s još nekoliko hiljada novozaposlenih. To bi značilo da bi IT sektor samo za dvije godine dostigao prihode od dvije milijarde KM te istovremeno, kroz inovacije i nove tehnologije, osigurao ukupan razvoj privrede i društva. Samo IT ima takve potencijale i krajnje je vrijeme da se pokrenu neke stvari u okviru izmjena zakona i donošenja novih koji će osigurati iskorištavanje tog potencijala”, zaključuje Deljkić.

(A. S.)

Oznake: IT sektor