Magazin 03.07.2017.

Vanja i Teodora znanje upijaju u svim krajevima svijeta

ČITANJE: 2 minute

Želja za nadogradnjom znanja i kvalitetnom praktičnom nastavom mnoge studente iz RS vodi u inostranstvo, a među njima su i studentkinje Medicinskog fakulteta u Banjaluci Vanja Nežić i Teodora Radulović koje i ove godine pakuju kofere i odlaze na jednomjesečnu praksu u Rusiju i Poljsku.

Njih dvije našle su se među 22 studenta iz Srpske koji učestvuju u ovogodišnjoj međunarodnoj razmjeni, a koju sufinansira Ministarstvo prosvjete i kulture. To će im, kažu, i te kako pomoći da budu što bolje u svojoj profesiji. Interesantno je da im ovo nije prvi put da hiljadama kilometara daleko od kuće stiču nova znanja.

Boravak na Pirinejskom poluostrvu Vanji Nežić lani je utisnuo nezaboravne uspomene. U Španiji je boravila zahvaljujući programu Komiteta za međunarodnu razmjenu studenata medicine RS i prezadovoljna je stečenim iskustvom u Klinici “Dr Josep Trueta” u Đironi. Tamo je ova studentkinja završne godine mnogo naučila o plastičnoj hirurgiji, što će najvjerovatnije biti njen poziv.

– Tamo sam asistirala na operacijama, a španski doktori su mi dopustili i da izvedem neke jednostavnije hirurške zahvate. Naučila sam mnogo novih tehnika u plastičnoj hirurgiji koje se kod nas ne primjenjuju – ističe Nežićeva.

Zahvaljujući programu međunarodne razmjene u oktobru ponovo putuje, ovaj put u Rusiju, zbog čega je posebno uzbuđena.

– Nisam još sigurna u koji grad ću ići, ali voljela bih da to bude Sankt Peterburg, gdje bih imala praksu iz interne medicine – kaže Nežićeva.

Teodora Radulović sutra brani diplomski na banjalučkom Medicinskom fakultetu. To je ipak nije spriječilo da se prijavi za ovaj program. Srećom, u razmjeni studenata mogu učestvovati, kako kaže, i šest mjeseci nakon diplomiranja.

– U avgustu putujem u Varšavu na odjeljenje ginekologije. To mi je željeni grad i željeno odjeljenje, zbog čega sam presrećna zbog pružene prilike – kaže Radulovićeva koja je lani u bolnici u Beču imala praksu iz opšte hirurgije.

Dodaje da je obuka u inostranim ustanovama neprocjenjiva.

– Mi u tim bolnicama i klinikama naučimo zaista mnogo novih stvari. Savjetujem svim studentima da apliciraju – dodala je Radulovićeva.

I profesori na razmjeni

Profesori sa Elektrotehničkog, Prirodno-matematičkog, Arhitektonsko-građevinskog, Pravnog i Ekonomskog fakulteta u Banjaluci, te Filozofskog, Pravnog i Poljoprivrednog fakulteta u Istočnom Sarajevu učestvuju u ovogodišnjoj razmjeni. Oni idu da predaju u Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Rusiji i Švajcarskoj, dok će jedan profesor Poljoprivrednog fakulteta iz Novog Sada doći da prenosi znanja studentima na banjalučkom Poljoprivrednom fakultetu.

(Glas)