Sport 29.06.2024.

VAR i Musijala slomili Dance: Njemačka u četvrtfinalu

Fudbalska reprezentacija Njemačke plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva.

Domaćin turnira je večeras u Dortmundu u drugoj utakmici osmine finala savladao reprezentaciju Danske sa 2:0. Poništen pogodak Danske nakon VAR-a, penal Nijemca, te kasnije sjajni Džamal Musijala bili su odlučujući faktori ove utakmice. Nijemci će u četvrtfinalu igrati protiv boljeg iz meča Španija – Gruzija koji se igra sutra naveče, pišu Nezavisne.

Susret u Dortmundu obilježio je i prekid u 36. minuti. Glavni sudija meča Majkl Oliver odlučio je da se fudbaleri obje selekcije, kao i arbitri povuku u svlačionice zbog grmljavine koja je prepala sve na stadionu. U međuvremenu počela je i da pada jaka kiša u Dortmundu, pravo nevrijeme je uzrokovalo prekid koji je 20 minuta.

Kada je u pitanju utakmica Njemačka je bila bolja, posebno u prvih 20 minuta kada se igralo “viktorije“ pred golom Danske. Ipak, Nijemci nisu uspjeli da iskoriste veliki pritisak. U 4. minuti poništen je pogodak Nike Šloterbeka zbog prekršaja, a zatim su prilike propuštali ponovo Šloterbek, Kimih i Musiala, ali je Kasper Šmajhel bio nesavladiv. Tek poslije 20 minuta igre Danci su se malo oslobodili pritiska, te su zaprijetili preko Eriksena i Melea.

Odmah nakon što je utakmica nastavljena poslije prekida Kaspera Šmajhela je testirao Haverc, ali je najbolji igrač prvog dijela ponovo bio na mjestu. Bila je to njegova već peta intervencija do tada.

Danci su kako je meč odmicao bili sve opasniji. Opasno zaprijetili u 42. minuti, ali Hojlund šutira samo u spoljni dio mreže. U 45. minuti munjevita kontra Danske, ali ovaj put Nojer u posljednji trenutak zaustavlja Hojlunda.

Samo što je počeo drugi dio ovaj put se trese mreža Njemačke, ali ovaj put VAR nakon jako konfuzne situacije i velike gužve poništava pogodak Andersena zbog minimalnog ofsajda. U 52. minuti penal za Njemačku, Anderesena je lopta pogodila u ruku, a Oliver nakon gledanja pokazuje na bijelu tačku. Siguran je bio Kaj Haverc.

Isti igrač je nedugo mogao riješiti pitanje pobjednika. U 59. minuti majstorija Haverca, na fanstatičan način je primio loptu, izašao sam ispred Šmajhela, odlučio se za lob, ali lopte ide pored gola.

Kazna je mogla doći u 66. minuti, ali Hojlund koji igra očajno prvenstvo šutira ravno u Nojera iz sjajne pozicije. Sve je bilo gotovo u 68. minuti. Musijala je pobjegao odbrani, izašao je sam ispred golmana i onda u maniru rasnog strijelca pogađa za 2:0. Ovaj pogodak je u potpunosti slomio do tada hrabre Dance.

Do kraja “panceri“ rutinski privode meč kraju i odlaze u četvrtfinale.