Svijet 08.08.2021.

VATRA BIJESNI: Požari u Grčkoj i Turskoj ruše svaku sumnju u klimatske promjene

ČITANJE: 4 minute

Usljed uznapredovalih klimatskih promjena i zagrijavanja planete cijeli jug Evrope, koji je i inače u ovo doba godine izuzetno topao, zahvaćen je stotinama požara, od kojih su mnogi van kontrole.

Iako požari bjesne i u BiH, nadležni tvrde da su oni zasad pod kontrolom, što se ne može reći za situaciju u Grčkoj i Turskoj, a posebno u Grčkoj, gdje stanovništvo bukvalno bježi pred nekontrolisanom vatrenom stihijom, ostavljajući iza sebe desetine mrtvih i spaljene domove. U Grčkoj su ugrožena i brojna turistička naselja i destinacije, posebno južno od Atine, gdje se u ovo doba godine odmara i veliki broj turista iz BiH, a ugrožena su i brojna ljetovališta u Turskoj. Primjera radi, BBC javlja da je turiste u blizini grada Bodruma iz više hotela ispred vatrene stihije evakuisala Obalna straža turske vojske, prenose Nezavisne.

Milica Ristović Krstić, ambasadorka BiH u Grčkoj, javila se agenciji Srna i izjavila da se dosad niko od državljana BiH nije obraćao za pomoć Ambasadi zbog situacije u vezi s požarima u Grčkoj.

“Zasad nemamo informaciju da ima neko od državljana BiH na području gdje su požari”, istakla je Krstićeva. Ona je rekla da redovno ide u Ambasadu kako bi provjerila mejlove, poruke te eventualno propuštene pozive.

Za razliku od naših vlasti, vlasti susjedne Srbije čine sve da pomognu svojim državljanima koji su zarobljeni na nekom od grčkih ili turskih ljetovališta.

Milan Vukosavljević, konzul Srbije u Atini, rekao je da je pomognuta evakuacija 200 srpskih turista iz mjesta Pefki, na ostrvu Evija, na kojem je trenutno najteža situacija. On je rekao da su svi evakuisani turisti iz Srbije na sigurnom te da su neki prebačeni u druge smještajne kapacitete.

“Oni koji nemaju gde da budu, biće svakako negde smešteni ili će im biti omogućeno da krenu nazad za Srbiju”, naveo je Vukosavljević. Po naređenju Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije, u Grčku će biti upućeni pripadnici i vozila Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije. Kako je saopšteno iz MUP-a Srbije, ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin dogovorio je s ministrom za zaštitu građana Grčke Mihalisom Hrisohoidisom upućivanje pomoći kolegama i stanovništvu te zemlje.

Klimatske promjene, koje su glavni krivac požara u ovim mediteranskim zemljama, izazivaju sve veću javnu pažnju, a jedan od najvažnijih turskih dnevnih listova “Dnevni sabah” u reportažama o vatrenoj stihiji u toj zemlji i ljudima koji napuštaju svoje izgorjele domove piše da bi “trebalo da se objese od sramote svi koji su se rugali klimatskim promjenama”.

“Turska podsjeća na Danteov pakao usljed vrućeg talasa koji je izazvan toplim vazduhom iz Sjeverne Afrike. Ovaj talas prži sve pred sobom po čitavom Mediteranu, a zahvatio je i Grčku i Italiju. Klimatolozi upozoravaju da će ekstermni vremenski uslovi pojačati regularnost požara”, naglašava ovaj list.

Željko Majstorović, ekspert za klimu, slaže se da su stravične slike iz Grčke i Turske uzrokovane klimatskim promjenama, podsjetivši da se godinu za godinom ruše rekordi kad je u pitanju temperatura, broj oluja, požara, poplava i drugih prirodnih nepogoda. Prema njegovim riječima, zbog izbacivanja izduvnih gasova, poput ugljen-diokisda, u atmosferi ostaje zarobljen značajan dio sunčeve energije, koji se onda oslobađa kroz požare, jake vjetrove i druge vremenske ekstreme. Najpesimističnija je njegova procjena da bi, čak kada bi svijet sutra prestao da koristi fosilna goriva, Zemlji trebale decenije ili možda vijekovi da se atmosfera vrati u normalnu situaciju. Međutim, kako ističe, svijet umjesto da smanjuje, i dalje povećava izbacivanje štetnih gasova u atmosferu.

“Znate da su SAD u vrijeme predsjednika Trampa istupile iz Pariskog klimatskog sporazuma jer to ne odgovara američkoj ekonomiji. Dok god je svijet vođen profitom koji se ostvaruje od fosilnih goriva, biće teško učiniti značajnije napore. Najviše na borbi protiv klimatskih promjena čini EU, a Kina i SAD, dva najveća svjeska zagađivača, čine nedovoljno”, rekao je on za “Nezavisne”.

Ipak, donekle ohrabruje da je administracija novog američkog predsjednika Džoa Bajdena najavila značajna ulaganja u sprečavanje klimatskih promjena, a i Kina svoju ekonomiju sve više orijentiše na zelenu energiju. EU je prvi politički subjekt u svijetu koji smanjenje emisije fosilnih goriva i povećanje energetske efikasnosti želi propisati kao zakonsku obavezu.

(SB)